Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Skup butelek, gdzie nie trzeba mieć paragonu, już otwarty. Za każdą butelkę od piwa dostaniesz 50 lub 30 gr

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
W Poznaniu działa punkt zwrotu butelek bez paragonu. Znajduje się on na Franowie, a konkretnie na parkingu CH M1. Skup butelek czynny będzie od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00-17:00.
W Poznaniu działa punkt zwrotu butelek bez paragonu. Znajduje się on na Franowie, a konkretnie na parkingu CH M1. Skup butelek czynny będzie od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00-17:00. Waldemar Wylegalski
Na parkingu Centrum Handlowego M1 pojawił się skup butelek zwrotnych. W przeciwieństwie do większości zwykłych sklepów tutaj nie jest wymagane posiadanie paragonów. Skup to inicjatywa Kompanii Piwowarskiej, ale można tu sprzedać butelki od piwa także innych producentów.

- Poznański skup butelek jest programem pilotażowym i chcemy sprawdzić, z jakim odbiorem ze strony poznańskiego społeczeństwa się spotka. Szczerze liczymy, że będzie cieszył się dużą popularnością, co z pewnością będzie dla nas dodatkową mobilizacją w kontekście uruchomienia analogicznego programu w innych miastach kraju - mówi Marta Andreasik z Kampanii Piwowarskiej.

Do skupu można przynieść butelki zwrotne każdego producenta. Za butelki marek należących do Kompanii Piwowarskiej firma zwróci w takim wypadku 50 gr/szt. kaucji, natomiast w przypadku butelek pozostałych producentów – kaucję w wysokości 30 gr/szt.

Sprawdź też:

Skup butelek czynny będzie od poniedziałku do soboty w godzinach od 9.00 do 17.00.

- Wszystkie butelki zwrotne, które do nas trafią i spełniają standardy ponownego wykorzystania, zostaną przekazane do naszego magazynu, z którego trafią do ponownego napełnienia piwem. Jeżeli chodzi o butelki innych producentów niż Kompania Piwowarska, będą one wysortowane w odpowiedni sposób i zwrócone do swoich właścicieli, z którymi współpracujemy na tej płaszczyźnie od wielu lat - mówi Marta Andreasik.

Zobacz też: Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności: Koniec z marnowaniem żywności? Sklepy zapłacą za wyrzucanie produktów na śmietnik

Szacuje się, że gdyby zaprzestać produkcji szklanych butelek zwrotnych, rocznie powstałoby 600 tys. ton dodatkowych odpadów, a huty musiałyby je przerabiać przez 2 lata, pracując bez przerwy. Ten rodzaj opakowania jest wykorzystywany dość intensywnie - w ciągu roku przeciętnie cztery razy butelka powraca na rynek, napełniona na nowo piwem. Średnio butelka "żyje w rynku" dwa lata i w tym okresie rotuje dziewięć razy, choć mogłaby być wykorzystana przynajmniej 20 razy. Powodem takiego stanu rzeczy jest niski poziom zwrotności. Z blisko 1,3 mld butelek zwrotnych, które co roku trafiają na rynek, około 8 proc. nigdy nie wraca do browarów Kompanii Piwowarskiej, co oznacza ponad 110 mln sztuk.

Zobacz też:

Sposoby na bardziej ekologiczne życie. Jak żyć eko i być sz...

Zobacz, jak wygląda zdobywanie jedzenia przez freegan:

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski