Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań zapewnia darmowy dowóz do punktów szczepień. Mogą z nich skorzystać seniorzy i osoby niepełnosprawne, chcące zaszczepić się na COVID

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Seniorzy, kombatanci, osoby niepełnosprawne mogą korzystać z możliwości dowiezienia na szczepienia
Seniorzy, kombatanci, osoby niepełnosprawne mogą korzystać z możliwości dowiezienia na szczepienia Waldemar Wylegalski
Seniorzy i osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z darmowego dowozu do punktów szczepień aby zaszczepić się przeciw COVID-19. Pomoc kierowana jest do tych, którzy nie mogą dotrzeć do nich samodzielnie. Transport zapewniają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Dowóz zapewnia także miasto Poznań.

- Miasto Poznań na bieżąco realizuje dowóz do punktów szczepień osób uprawnionych, wskazanych w poleceniu Wojewody Wielkopolskiego, czyli osób niepełnosprawnych - posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami, a także osób powyżej 70. roku życia, mających obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do punktu szczepień – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.

Transport realizowany jest na obszarze gminy, a w wyjątkowych przypadkach, w szczególności, gdy szczepienie będzie wykonywane poza jej granicami, może być realizowany nie dalej niż 10 km od granic miasta.

Poznań podpisał na końcu stycznia umowę z realizatorem programu, którym jest organizacja pozarządowa - Fundacja „Fanari”. W ramach usługi „Transport na szczepienia” zapewniany jest transport w systemie „od drzwi do drzwi”, z domu do punktu szczepień i z powrotem.

Ministerstwo zdrowia: Mamy początek trzeciej fali epidemii w Polsce. Zobacz video:

Pomoc dla niepełnosprawnych - także z językiem migowym

- W razie konieczności zapewniana jest również pomoc asystenta przy ubieraniu się w miejscu zamieszkania, a także w przemieszczaniu się – dodaje Magdalena Pietrusik-Adamska. - Transport dostosowany jest do potrzeb uprawnionych osób z niepełnosprawnościami, także zapewniając obsługę w języku migowym.

Zobacz też: Wojsko pomaga seniorom i kombatantom dojechać na szczepienie: zgłoszenia przyjmowane są na infolinię

Gdzie zgłosić się po pomoc w dowozie na szczepienia?

Zgłaszanie potrzeby dowozu na szczepienia odbywa się za pośrednictwem miejskiej infolinii nr 61 646 33 44. Warunkiem jest posiadanie wyznaczonego terminu i miejsca szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Umowa z „Fanari” obejmuje okres do 30.06.2021 r. i Poznań przeznaczył na usługę dowozu 100 tys. zł.

Miasto ponosi koszty dowozów

Miasto informuje przy tym, że zgodnie z decyzją Wojewody Wielkopolskiego, co miesiąc nastąpi refundacja kosztów ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, których wycena nie jest oparta o obiektywne kryteria i rzeczywiste wydatki, jakie gminy ponoszą na realizację przedmiotowego zadania, jak również nie uwzględnia wszystkich kosztów składników tych usług. Tak więc realizacja zadania w dużym stopniu obciąży budżet Poznania.

Do 16. lutego potrzebę skorzystania z transportu zgłosiło 597 seniorek i seniorów, z czego zrealizowano 229 przejazdów.

Zobacz też:

Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował wstępną listę placówek, które w Poznaniu będą szczepić pacjentów na koronawirusa. Jak dotąd znalazło się w niej około 80 poradni, przychodni i gabinetów lekarskich, ale wciąż jeszcze rozstrzygane są kolejne zgłoszenia. Sprawdź w galerii, które z poznańskich placówek będą szczepić pacjentów na COVID-19 i do której z nich masz najbliżej.Przejdź do galerii --->

Szczepienia na koronawirusa w Poznaniu. Gdzie zapisać się i ...

Ministerstwo Zdrowia opublikowało mapę placówek, które będą szczepić pacjentów na koronawirusa. Na terenie Wielkopolski w każdym z powiatów jest kilka takich punktów - są to szpitale, przychodnie, jak również prywatne gabinety lekarskie i pielęgniarskie. Sprawdź w galerii, w których placówkach na terenie Wielkopolski będą szczepić pacjentów na COVID-19 i do której z nich masz najbliżej.Przejdź do galerii --->

Szczepienia na koronawirusa - oto adresy placówek, gdzie będ...

Po opublikowaniu przez firmę Pfizer specyfiki szczepionki przeciwko Sars-CoV-2, pojawiło się wiele niejasności i fake newsów odnośnie tego, kto może, a kto nie może być poddany szczepieniom. Skonsultowaliśmy ten temat z prof. Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białymstoku i opracowaliśmy wykaz niektórych grup osób (np. kobiety w ciąży, dzieci) oraz wykaz najczęstszych chorób, których występowanie budzi wątpliwości czytelników odnośnie możliwości zaszczepienia.Na kolejnych slajdach odpowiadamy na pytania, czy np. osoby chorujące na nowotwory, cukrzycę, alergie, choroby serca, nadciśnienie tętnicze lub po przebytych udarach lub zawałach mogą być poddane szczepieniom czy nie. Rozwiewamy też wątpliwości odnośnie szczepień kobiet w ciąży, matek karmiących czy też dzieci.Kto nie powinien się szczepić, a kto może to zrobić? Aby przejść do poszczególnych grup pacjentów przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te oso...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski