Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań zaprezentował projekt budżetu na 2022 r. Miasto przeznaczy na wydatki ponad 5 miliardów zł. Wiemy, jakie będą kluczowe inwestycje

Bartosz Kijeski
Bartosz Kijeski
Najwięcej pieniędzy miasto przeznaczy na rozbudowę linii tramwajowych w Poznaniu.
Najwięcej pieniędzy miasto przeznaczy na rozbudowę linii tramwajowych w Poznaniu. Łukasz Gdak
Plan budżetu Poznania na 2022 rok został zaprezentowany podczas wtorkowej sesji rady miasta. Na wszystkie wydatki zostanie przeznaczonych 5 miliardów złotych. Najwięcej pieniędzy miasto przeznaczy na rozbudowę linii tramwajowych w Poznaniu, ale także na rewitalizację płyty Starego Rynku oraz na budowę węzła Nowa Naramowicka.

Pierwsze czytanie budżetu na kolejny rok za nami. W przyszłym roku miasto planuje wydać na inwestycję blisko 1,1 mld złotych. Będzie to mniejszy budżet niż w 2021 roku, jednak nieznacznie, bo o 100 mln złotych. Obecnie radni będą zapoznawać się szczegółowo z projektem w komisjach.

Budżet Poznania 2022: na co zostaną wydane pieniądze

Głównymi inwestycjami w 2022 roku, jakie przeprowadzi Poznań, będzie przede wszystkim rozpoczynający się remont płyty Starego Rynku oraz ulicy J.B. Quadro, na który miasto przeznaczy 57 milionów złotych. Oczywiście znaczną część budżetu pochłonie cała lista inwestycji związana z budową tras tramwajowych, w tym tramwaju na Naramowice (ponad 58 mln złotych).

Oprócz tego ważnym przedsięwzięciem będzie program “Centrum”, który ma na celu uspokojenie ruchu samochodowego w ścisłym centrum miasta. Miasto chce również odnowić trasy tramwajowe na ulicach ul. św. Marcin, Gwarna, 27 Grudnia, pl. Wolności i Towarowej. Zostanie wybudowana także trasa tramwajowa na ul. Ratajczaka. Cały program ma pochłonąć ponad 110 mln złotych.

Dodatkowo z dużych inwestycji miasto wyda ponad 91 złotych na budowę węzła Nowa Naramowicka, która ma rozładować ruch samochodowy w tej części miasta.

Poza dużymi zadaniami w planach jest kilkadziesiąt mniejszych, ale ważnych dla mieszkańców projektów. Zostanie wybudowana szkoła na Strzeszynie (5 mln złotych), zostaną utworzone oraz zrewitalizowane parki w mieście (5,4 mln złotych). Rozpocznie się także budowa kładki pieszo - rowerowej nad Wartą oraz Cybiną (11,6 mln złotych).

Młyn Hermanka na poznańskiej Wildzie miał zmienić się w kompleks handlowo-biurowy. Minęło 11 lat a poznański zabytek przechodzi z rąk do rąk i niszczeje. 14 kwietnia 2021 r. młyn został sprzedany na licytacji komorniczej za 2 538 000 zł. Co dalej z młynem Hermanka? Póki co zabytek popada w ruinę i wypełnia się śmieciami.Więcej przeczytasz TUTAJ.Zobacz budynki, w tym zabytki Poznania, które rozpadają się na naszych oczach --->

Zaniedbane miejsca Poznania. Zabytkowe kamienice, historyczn...

 

Jacek Jaśkowiak wylicza problemy budżetu miasta Poznania na 2022 rok

- Ten budżet jest trudny z uwagi na szereg niewiadomych oraz na zmiany, które nastąpiły - powiedział w podsumowaniu Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Musimy się w tej chwili i w tej sytuacji odnaleźć, musimy podejmować odpowiedzialne decyzje.

Z czym wiążą się wspomniane trudności? Jacek Jaśkowiak na pierwszym planie stawia rosnącą inflację, w tym wzrost cen energii elektrycznej (ponad 70 procent) i gazu (21 procent). Drugim problemem według Jaśkowiaka jest model finansowania samorządów, czyli możliwość wnioskowania o finansowanie inwestycji do banku Gospodarstwa Krajowego.

- Jest to trudny czas budżetowy dla wielu miast polskich i europejskich. Budżety są mocno ponapinane. Wszyscy oczekujemy pocovidowej stabilizacji

- dodała Klaudia Strzelecka, radna PiS.

Natomiast radna Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Dudzic-Biskupska twierdzi, że mniejsza ilość wpływów do budżetu miasta wynika ze zmiany przepisów podatkowych PIT i CIT ustalonych przez rząd. Uważa, że jest to ograniczanie wpływu z podatków do kas samorządów.

Finalnym projektem budżetu na nowy rok radni będą się zajmować podczas sesji rady miasta, która odbędzie się 21 grudnia.

W którym mieście w Polsce powstaje najwięcej mieszkań? Najnowsze dane opublikował Główny Urząd Statystyczny. Zestawienie obejmuje mieszkania oddane do użytkowania od stycznia do czerwca 2021 roku. Zajrzyj do galerii i sprawdź, gdzie buduje się najwięcej. Przejdź dalej ---->

TOP 10 miast w Polsce, gdzie buduje się najwięcej mieszkań

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski