Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańskie forty ze strategią

Błażej Dąbkowski
Miasto od kilku lat stara się o wypracowanie strategii dla fortów
Miasto od kilku lat stara się o wypracowanie strategii dla fortów Łukasz Gdak
Jaka będzie przyszłość poznańskich fortyfikacji? Tego dowiemy się ze strategii, której opracowanie zleci niedługo urząd miasta.

Na początku 2015 r. powstał zespół ds. fortyfikacji, który miał zająć się opracowaniem wieloletniej strategii dla budowli fortecznych. Jego pracą przez blisko dwa lata kierował pasjonat fortów i pracownik Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Konrad Dąbrowski, jednak na początku roku stracił pracę w magistracie. Strategii nadal nie przygotowano, ale prace nad nią powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku.

- Obecnie mamy gotowe założenia, które kilka dni temu przekazaliśmy do Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta - informuje Arkadiusz Bujak, dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta.

Samo opracowanie strategii ma jednak zostać zlecone w najbliższych miesiącach zewnętrznej firmie, która zajmie się kompleksowo przyszłością fortyfikacji, sposobem ich zagospodarowania i zarządzania.

- Chcemy docelowo otrzymać podobny dokument jak w przypadku Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020 + - tłumaczy A. Bujak. Sam zespół funkcjonujący od ponad dwóch lat na razie nie będzie rozwiązany, ale jak zapowiada dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta ma zostać przebudowany.

W czasie zimnej wojny w olbrzymim schronie przy ul. Kościuszki znajdowało się kolejowe centrum zarządzania kryzysowego

Tajemniczy bunkier w centrum Poznania. Co kryje się w olbrzy...

- Stworzymy podzespoły, którym przydzielone zostaną konkretne zadania - zaznacza. Jak w praktyce będzie to wyglądać? Jeden z nich, w tym przypadku Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna, ma zajmować się kontaktowaniem się ze środowiskiem fortecznym.

- Kolejny z podzespołów będzie pracował nad sposobem zarządzania fortami. Na terenie naszego kraju wybierano różne scenariusze, np. w Srebrnej Górze powołano spółkę - tłumaczy A. Bujak.

Trzeci z podzespołów zajmie się z kolei rozwiązywaniem bieżących spraw związanych z historycznymi budowlami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski