Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca za granicą a podatki

Milena Kochanowska
Praca za granicą a podatki. Czy pracując za granicą musimy też płacić naszemu fiskusowi? Wyjaśnia Julia Rzepkowska z Izby Skarbowej w Poznaniu.
Praca za granicą a podatki. Czy pracując za granicą musimy też płacić naszemu fiskusowi? Wyjaśnia Julia Rzepkowska z Izby Skarbowej w Poznaniu. Andrzej Szozda
Praca za granicą a podatki. Czy pracując za granicą musimy też płacić naszemu fiskusowi? Wyjaśnia Julia Rzepkowska z Izby Skarbowej w Poznaniu. To warto wiedzieć!

Od maja do końca lipca pracowałem sezonowo w Szwecji. Od sierpnia znów pracuję w Polsce. Czy ulga prorodzinna będzie przysługiwała mi za cały rok?
Julia Rzepkowska z Izby Skarbowej w Poznaniu: Tak, o ile w Polsce za ten rok uzyska pan jakiekolwiek dochody opodatkowane na zasadach ogólnych, a nie na przykład podatkiem liniowym.

Od listopada 2012 roku do końca lipca br. pracowałem we Francji, w polskiej spółce, która nie ma w tamtym kraju oddziału. Gdzie muszę opodatkować dochody z tej pracy?
Julia Rzepkowska z Izby Skarbowej w Poznaniu: W takim przypadku, pana dochody jako polskiego rezydenta podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce. Jeżeli pobyt w danym kraju nie przekracza 183 dni w roku podatkowym, dochód z pracy najemnej musimy opodatkować w miejscu zamieszkania.

W zeszłoroczne wakacje byłem zatrudniony na podstawie umowy o pracę w Rosji. Wynagrodzenie zostało tam opodatkowane. W Polsce rozliczyłem się wspólnie z żoną i od podatku należnego odliczyłem podatek zapłacony za granicą. W tym roku otrzymałem zwrot podatku z Rosji. Czy zwróconą kwotę powinienem doliczyć do podatku w zeznaniu składanym za rok 2013?
Julia Rzepkowska z Izby Skarbowej w Poznaniu: Tak. Musi pan doliczyć do podatku kwotę otrzymanego zwrotu.

W wakacje pracowałem w Niemczech, a zarobione pieniądze ulokowałem na niemieckim rachunku bankowym. Czy otrzymane odsetki będę musiał opodatkować w Polsce, jeśli zostaną opodatkowane w Niemczech?
Julia Rzepkowska z Izby Skarbowej w Poznaniu: Przychód z odsetek uzyskanych w Niemczech należy samodzielnie opodatkować 19-procentowym zryczałtowanym podatkiem dochodowym składając zeznanie roczne. Podatek zapłacony za granicą odliczy pan w zeznaniu, ale z racji tego, że pracował pan w Niemczech, odliczy pan tylko kwotę nieprzekraczającą 5 proc. zagranicznego podatku.

Zostałem zatrudniony przez firmę brytyjską na stanowisku informatyka. Pracę będę wykonywał w Polsce, a mój pracodawca nie ma w Polsce oddziału. Gdzie powinienem opodatkować swoje dochody?
Julia Rzepkowska z Izby Skarbowej w Poznaniu: Powinien pan dochody opodatkować w Polsce. Osoba otrzymująca wynagrodzenie ze stosunku pracy z zagranicy bez pośrednictwa płatnika, ma obowiązek sama odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy – do 20 dnia następnego miesiąca, a za grudzień w terminie złożenia zeznania rocznego. Zaliczkę obliczy pan według najniższej stawki skali podatkowej, bez kwoty zmniejszającej podatek. Nie powinien pan stosować żadnej z metod unikania podwójnego opodatkowania.

Jako klub sportowy podpisaliśmy kontrakt z holenderskim sportowcem, który ma certyfikat rezydencji potwierdzający, że jego miejscem zamieszkania jest Holandia. Jak należy opodatkować jego wynagrodzenie?
Julia Rzepkowska z Izby Skarbowej w Poznaniu: W związku z tym, że został przedstawiony certyfikat rezydencji, należy zastosować umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, zgodnie z którą dochód tego sportowca uzyskany z tytułu osobiście wykonywanej działalności może być opodatkowany w Polsce. Klub jako płatnik pobiera zryczałtowany podatek dochodowy od wypłaconych należności, a sportowiec nie będzie musiał złożyć zeznania rocznego w Polsce.

W 2010 r. kupiłam w dom Polsce, ale na stałe mieszkam w Niemczech. Na początku sierpnia dom sprzedałam. Jak i gdzie muszę opodatkować dochód od tej transakcji?
Julia Rzepkowska z Izby Skarbowej w Poznaniu: Dochód uzyskany przez panią ze sprzedaży nieruchomości należy opodatkować w Polsce, na takich samych zasadach jak opodatkowałby takie dochody Polak. Jeśli podpisała pani akt notarialny w Polsce – dochód opodatkowuje pani w urzędzie skarbowym właściwym dla siedziby kancelarii notarialnej. Jeżeli natomiast, akt notarialny został podpisany za granicą, podatek rozlicza wówczas tylko jeden urząd w kraju – Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście.


Czy istnieje możliwość opodatkowania skalą podatkową uzyskanego w Polsce wynagrodzenia z umowy zlecenia osoby mieszkającej na stałe za granicą?

Julia Rzepkowska z Izby Skarbowej w Poznaniu: Tak. Nierezydenci, którzy mają miejsce zamieszkania w państwach UE, EOG lub w Konfederacji Szwajcarskiej i udokumentują ten fakt certyfikatem rezydencji dołączonym do zeznania, mogą opodatkować uzyskane na terytorium Polski przychody na zasadach ogólnych.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski