Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy 2016: Nowe przepisy, testy, pytania i egzamin

BAZA
Prawo Jazdy 2016: Co zmienia się w egzaminach
Prawo Jazdy 2016: Co zmienia się w egzaminach Fot. Karolina Misztal
Prawo jazdy to dokument będący marzeniem setek - w większości młodych - ludzi. W Polsce dosyć często zmieniają się jednak przepisy powalające na jego zdobycie. Sprawdźcie, co trzeba zrobić, aby zdać egzamin na prawo jazdy 2016.

Prawo jazdy 2016

Pierwszym krokiem do uzyskania prawa jazdy jest wyrobienie numeru Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Otrzymuje się go w wydziale komunikacji starostwa powiatowego, urzędu miasta (miasta na prawach powiatu) lub urzędu dzielnicy (Warszawa). Należy przy tym dostarczyć następujące dokumenty:

  • wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy
  • zdjęcie (3,5 x 4,5 cm, widoczne lewe ucho)
  • dowód osobisty
  • dokument z miejscem zamieszkania (uwaga - na nowym dowodzie osobistym nie ma tej informacji)
  • orzeczenie lekarskie

Mając numer PKK można rozpocząć kurs w wybranej szkole jazdy. Obowiązkowa jest część praktyczna kursu - do teorii można przygotować się we własnym zakresie.

Zobacz też: Prawo jazdy: W Polsce nie zdałeś? Leć do Afryki!

Po zakończonym kursie można udać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, by zapisać się na egzamin - najpierw na część teoretyczną, a po jej zdaniu - praktyczną.

Prawo jazdy 2016 - egzamin

Część teoretyczna
Egzamin składa się z 32 pytań - 20 z wiedzy podstawowej i 12 z wiedzy specjalistycznej. Na każde jest tylko jedna poprawna odpowiedź. Egzamin trwa 25 minut a do pominiętych pytań nie można już wrócić. Łącznie można zdobyć 74 punkty, natomiast aby zdać egzamin trzeba uzyskać minimum 68 punktów.

Pytania podzielono na trzy kategorie w zależności od ich znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu. Są one różnie punktowane:

  • wysokie znaczenie dla bezpieczeństwa - 3 punkty,
  • średnie znaczenie dla bezpieczeństwa - 2 punkty,
  • niskie znaczenie dla bezpieczeństwa - 1 punkt.

W części podstawowej egzaminu teoretycznego na prawo jazdy znajduje się 10 pytań za 3 punkty, 6 za 2 punkty i 4 za 1 punkt, natomiast w części specjalistycznej można spodziewać się 6 pytań za 3 punkty, 4 pytań za 2 punkty i 2 pytań za 1 punkt.
Pytania egzaminacyjne można znaleźć na stronie Ministerstwa Rozwoju.

Część praktyczna
Pierwszym zadaniem na egzaminie jest odpowiedź na pytania o płyny eksploatacyjne auta i poszczególne światła. Następnie egzaminowany musi wykonać na placu manewry:

  • jazda po łuku - płynne przejechanie łuku przodem i tyłem z zatrzymaniem się na kopertach. Potrącenie pachołka oraz wyjechanie całym kołem za linię skutkuje niezdaniem egzaminu. W przypadku innych mankamentów jazdę można raz powtórzyć.
  • ruszanie pod górę - egzaminowany wjeżdża na wzniesienie, zatrzymuje się i zaciąga hamulec ręczny. Następnie musi ruszyć tak, aby auto nie zgasło, ani nie zjechało o więcej niż 20 cm. W przypadku błędu zadanie można raz powtórzyć.

Zaliczenie zadań na placu umożliwia wyjechanie na miasto, gdzie należy wykonać szereg kolejnych manewrów. Egzamin na mieście trwa do 40 minut. Egzaminowany przy każdym z manewrów może popełnić jeden błąd i z powodzeniem kontynuować jazdę. Drugi mankament przy tym samym manewrze kończy egzamin. Wyjątkiem jest naruszenie zasad bezpieczeństwa (wymuszenie pierwszeństwa, spowodowanie kolizji etc.), które natychmiast skutkuje przerwaniem jazdy.

Prawo jazdy 2016 - nowe przepisy

Pod koniec 2015 roku szkoły jazdy i WORD-y przeżyły prawdziwe oblężenie w związku z zapowiadanym kolejnym zaostrzeniem wymogów pozwalających zdobyć prawo jazdy kategorii B. Nowe przepisy wiązały się z wprowadzeniem Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czyli CEPiK 2.0, a wdrożenie to zaliczyło poślizg. Tym samym zmiany w przepisach, które miały obowiązywać od stycznia 2016 roku, najprawdopodobniej wejdą w życie dopiero od 2017 roku. Oto najważniejsze zmiany:

  • ograniczenia prędkości - przez osiem miesięcy od otrzymania prawa jazdy kierowców będą obowiązywały ostrzejsze ograniczenia prędkości - do 50 km/h w terenie zabudowanym, do 60 km/h poza terenem zabudowanym, 100 km/h na drogach ekspresowych i autostradach.
  • okres próbny- jeśli kierowca w ciągu dwóch lat po otrzymaniu prawa jazdy popełni trzy wykroczenia przeciw bezpieczeństwu w ruchu drogowym lub dopuści się przestępstwa drogowego, to natychmiast straci prawo jazdy.
  • doszkalanie - kierowcy będą zobowiązani przejść szkolenie z bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zaliczyć ćwiczenia praktyczne. Zajęcia będą płatne (koszt do 300 zł) i trzeba będzie je odbyć między czwartym a ósmym miesiącem od zdobycia prawa jazdy.
  • listek - przez pierwszych osiem miesięcy kierowca będzie miał obowiązek jeździć z nalepką z zielonym liściem na przedniej i tylnej szybie.

Zobacz też: Prawo jazdy będzie na okres próbny. Co to oznacza?

Kursy redukujące punkty karne w 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski