Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo: Mieszkania developerskie pod ochroną

Katarzyna Wozińska
Za ponad cztery miesiące, wejdzie w życie ustawa, która wprowadza specjalną ochronę nabywców mieszkań deweloperskich
Za ponad cztery miesiące, wejdzie w życie ustawa, która wprowadza specjalną ochronę nabywców mieszkań deweloperskich 123rf
Chociaż ustawa o ochronie nabywców mieszkań deweloperskich wejdzie w życie dopiero za cztery miesiące, niektóre firmy już częściowo stosują się do jej zapisów. Rachunek powierniczy czy prospekt informacyjny to elementy, które mogą przyciągnąć klientów przywiązujących szczególną wagę do bezpieczeństwa transakcji. Deweloperzy liczą więc na efekt marketingowy.

Dokładnie 29 kwietnia przyszłego roku, czyli za ponad cztery miesiące, wejdzie w życie ustawa, która wprowadza specjalną ochronę nabywców mieszkań deweloperskich.

CZYTAJ TEŻ:
Nieruchomości w Głosie Wielkopolskim
Inwestycje: Gminy na zachód od Poznania przeżywają renesans
Coraz większym powodzeniem cieszą się podpoznańskie inwestycje

Tworząc ten standard Polska dołączy do grona większości krajów Unii Europejskiej, gdzie rozwiązania takie już istnieją. Kupujący będą lepiej chronieni dzięki zastosowaniu czterech głównych rozwiązań:

1) pieniądze nabywców będą gromadzone na rachunkach powierniczych,
2) kupujący otrzymają pełną informację o nabywanej nieruchomości w formie znormalizowanego prospektu informacyjnego,
3) lepiej uregulowana będzie sama umowa deweloperska (np. obligatoryjna forma aktu notarialnego),
4) powstaną procedury chroniące pieniądze nabywców na wypadek upadłości dewelopera.

Wszystkie powyższe wymagania będą obowiązywały od 29 kwietnia 2012 roku i będą dotyczyły zarówno nowych inwestycji, jak i tych, które są już w trakcie realizacji. Wyjątkiem są rachunki powiernicze. Jeśli bowiem deweloper przed wejściem w życie ustawy "ogłosi publicznie" rozpoczęcie sprzedaży mieszkań w danym projekcie, nie będzie musiał stosować rachunków aż do jego zakończenia. Przepis jest mało precyzyjny i daje deweloperom możliwość budowania bez rachunków.

Kupujący z pełną informacją
Wygląda na to, że najłatwiejszym do wprowadzenia wymogiem narzuconym przez nową ustawę będzie prospekt informacyjny. Jest to dokument o ustawowo określonej formie, który powinien zawierać kompletne i wyczerpujące informacje o inwestycji, okolicy, nabywanym mieszkaniu, a także dotychczasowych dokonaniach dewelopera i jego sytuacji finansowej.

O szczegółowości i użyteczności tego opracowania może świadczyć fakt, że nabywca powinien dowiedzieć się z niego nawet tego, jakie zmiany w infrastrukturze zajdą w promieniu kilometra od danej inwestycji.

Nic więc dziwnego, że część deweloperów deklaruje chęć wykorzystania tego dokumentu marketingowo i przedstawiania go nabywcom, zanim wymusi to ustawa. Z jednej strony z większej transparentności może wynikać przewaga konkurencyjna, a ponadto praca handlowców będzie łatwiejsza. I tak na przykład klienci poznańskiej firmy deweloperskiej Pryzma otrzymują dokument bardzo zbliżony do prospektu.

Nie znaczy to jednak, że prospekty będą powszechnie dostępne przed kwietniem. Wielu deweloperów - w tym przede wszystkim mniejsze firmy - nie prowadzi jeszcze prac nad prospektami informacyjnymi - wynika z badania przeprowadzonego przez analityków Home Broker.

Elementem, który może odstraszać deweloperów jest wspomniany już obowiązek drobiazgowego opisania w prospekcie okolicy inwestycji, w tym m.in. planów rozbudowy infrastruktury. Deweloper powinien się przy tym opierać na publicznie dostępnych danych. Ustawa nie precyzuje, jakie powinny być źródła tych danych, co zdaniem deweloperów stwarza ryzyko, że informacje można będzie łatwo podważyć. Jest to o tyle problem, że jeśli prospekt nie zgadza się ze stanem faktycznym, nabywca może się bez konsekwencji wycofać z umowy.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Już dziś można mieć rachunek powierniczy...
Zgodnie z ankietą przeprowadzoną przez Home Broker, część firm przyznaje, że już dziś stosuje inny wymóg ustawy - dotyczący rachunków powierniczych. Robią to firmy: Budimex Nieruchomości, Laor Development, M-Alfa Osiedla Sp. z o.o., Pryzma, Robyg i Volumetric.

Klient nie ma jednak obowiązku z takiego rozwiązania skorzystać. Zgodnie z definicją rachunku powierniczego deweloper uzyska dostęp do pieniędzy nabywców dopiero, gdy częściowo (rachunek otwarty) lub całkowicie (rachunek zamknięty) wywiąże się z zawartej umowy o wybudowanie i przeniesienie na nabywcę prawa własności do lokalu.

Rachunek powierniczy zamknięty - służy gromadzeniu środków pieniężnych nabywcy na cele określone w umowie deweloperskiej. Wypłata zdeponowanych środków następuje jednorazowo, po przeniesieniu praw do lokali na nabywców.

Rachunek powierniczy otwarty - służy gromadzeniu środków pieniężnych nabywcy na cele określone w umowie deweloperskiej. Wypłata zdeponowanych środków następuje zgodnie z umownym harmonogramem po kontroli postępów prac budowlanych przez bank.

… choć nie zawsze jest powierniczy
Ale uwaga, zdarza się że rachunek powierniczy oferowany przez dewelopera bywa w rzeczywistości mniej bezpiecznym tak zwanym rachunkiem zastrzeżonym.

Zwraca na to uwagę Paweł Kuglarz, partner w kancelarii Beiten Burkhardt, członek zarządu Fundacji na Rzecz Kredytu Hipotecznego i jednocześnie współautor omawianej ustawy. Różnica jest znacząca. W odróżnieniu od rachunku powierniczego, pieniądze zdeponowane na rachunku zastrzeżonym nie podlegają aż tak szerokiej ochronie, ponieważ deweloper i bank mają dużą dowolność w ustalaniu zapisów warunkujących wypłatę środków.

Potwierdza to Adriana Kluczek.
- Kredyt Bank może zaoferować deweloperowi zarówno rachunek zastrzeżony (tak zwany Escrow), który nie jest wyłączony z masy upadłościowej w przypadku upadłości dewelopera jak i rachunek powierniczy. Deweloperzy rzadko z nich korzystają, ale jeśli już, to najczęściej wybierają to pierwsze rozwiązanie - mówi Adriana Kluczek, menedżer produktów dla przedsiębiorstw w Kredyt Banku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski