MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w rządzie. Marek Kuchciński powołany w skład Rady Ministrów

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Adam Jankowski/Polska Press
W Belwederze prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w składzie Rady Ministrów. Ministrem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów został dotychczasowy wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, były marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Ze składu Rady Ministrów został odwołany minister ds. Unii Europejskiej Konrad Szymański.

Podczas uroczystości w Belwederze prezydent dziękował Markowi Kuchcińskiemu za podjęcie się nowego zadania.

– Panie ministrze, w trudnym czasie, kiedy tak samo, jak i reszta Europy, reszta świata borykamy się z całym szeregiem problemów gospodarczych, przede wszystkim wywołanych napaścią rosyjską na Ukrainę, kiedy jest tak wiele niepokoju, kiedy jest tak wiele trudnych decyzji, które trzeba podejmować w ramach Rady Ministrów, kiedy trzeba podejmować również wiele decyzji niepopularnych, które zawsze są decyzjami niełatwymi dla polityków, zwłaszcza w standardach demokratycznych, kiedy wszyscy podlegamy wyborom. Bardzo dziękuję za to – podkreślił Andrzej Duda.

Zdaniem prezydenta „pokazuje to, nie tylko determinację i gotowość pracy dla Rzeczypospolitej, ale to pokazuje także odwagę i głębokie poczucie misji”.

Prezydent dziękował też Konradowi Szymańskiemu „za prowadzenie trudnych europejskich spraw”. – Razem z panem premierem, razem z ministrem spraw zagranicznych w pewnych aspektach, także razem ze mną i z moimi współpracownikami – wskazał.

Marek Kuchciński ministrem w KPRM

Marek Kuchciński ma też kierować Kancelarią Premiera. Obejmie tę funkcję po Michale Dworczyku, który niedawno złożył rezygnację.

O tym, że Marek Kuchciński dostał propozycję objęcia funkcji szefa KPRM portal i.pl informował jako pierwszy 3 października.

Marek Kuchciński to doświadczony polityk. Od 2001 roku jest posłem na Sejm sześciu kadencji. W latach 2006–2007 był przewodniczącym klubu parlamentarnego PiS, w latach 2008–2010 sprawował funkcję wiceprezesa PiS, w latach 2010–2015 wicemarszałka Sejmu, zaś od listopada 2015 roku do sierpnia 2019 roku był marszałkiem Sejmu. Dotychczas pełnił funkcję wiceszefa klubu parlamentarnego PiS i przewodniczącego sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

„To jest bardzo poważne zadanie i bardzo poważna praca, ale też bardzo poważna funkcja, bo chodzi o organizowanie prac rządu. Dlatego też musi być to osoba doświadczona, która ma odpowiednią wiedzę i odpowiednie predyspozycje. Marszałek Kuchciński z powodzeniem kierował ogromną machiną, jaką jest Sejm i robił to bardzo sprawnie. Oczywistym był pomysł, że jeżeli potrzebna jest osoba do objęcia takiej funkcji, jak szef KPRM to Marek Kuchciński się do tego dobrze nadaje” – mówił w rozmowie z i.pl wicemarszałek Sejmu, szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki.

Konrad Szymański odwołany z rządu

Ze składu Rady Ministrów odwołany został Konrad Szymański, minister ds. UE.

Konrad Szymański od 17 listopada 2015 roku do 14 listopada 2019 roku był sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. 15 listopada 2019 roku powołany na urząd ministra – członka Rady Ministrów. To wtedy powierzono mu odpowiedzialność za sprawy europejskie, które wyłączono z Ministerstwa Spraw Zagranicznych i włączono do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Od 5 marca 2020 roku był ministrem do spraw Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w rządzie. Marek Kuchciński powołany w skład Rady Ministrów - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski