Próbna matura 2021 z CKE. Egzamin odbędzie się w szkołach. "Jesteśmy gotowi" [HARMONOGRAM] 3.03.21

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Matura próbna 2021. Uczniowie będą musieli zdezynfekować dłonie przed wejściem na egzamin
Matura próbna 2021. Uczniowie będą musieli zdezynfekować dłonie przed wejściem na egzamin Pawel Relikowski / Polskapress
Dystans społeczny, maseczki, dezynfekcja rąk. Tegoroczne matury próbne będą bliźniaczo podobne do ubiegłorocznych egzaminów: odbędą się w pełnym reżimie sanitarnym. - Jesteśmy gotowi na to, że nagle, z dnia na dzień, mogą zmienić się wytyczne, gdyż liczba zakażeń koronawirusem cały czas rośnie. Jeśli jednak matura próbna będzie mogła zostać przeprowadzona w szkole, stacjonarnie, jesteśmy na to gotowi - mówi nam Iwo Wroński, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Próbna matura 2021 rozpocznie się 3 marca. Szkoły będą przeprowadzać ją do 16 marca włącznie. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała szczegółowy harmonogram.

FLESZ - 4 miliony szczepionek na odsprzedaż

Próbna matura 2021: Kiedy się odbędzie?

Próbna matura 2021 odbędzie się między 3 a 16 marca. Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła właśnie harmonogram przeprowadzenia tych egzaminów. Szkoły będą mogły przeprowadzić ją ze wszystkich przedmiotów, które w maju będą zdawać ich podopieczni.

Krakowskie szkoły są już przygotowane na przeprowadzenie egzaminów. - Zakładamy, że przebiegną dokładnie tak jak matura zeszłoroczna, w pełnym reżimie sanitarnym. Oczywiście jesteśmy gotowi na to, że nagle, z dnia na dzień, mogą zmienić się wytyczne, gdyż liczba zakażeń koronawirusem cały czas rośnie. Jeśli jednak matura próbna będzie mogła zostać przeprowadzona w szkole, stacjonarnie, jesteśmy na to gotowi - mówi nam Iwo Wroński, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Podczas próbnych matur w jego placówce będą obowiązywać trzy podstawowe zasady. Pierwsza z nich to oczywiście dystans społeczny. - Odległość między ławkami wyniesie dwa metry. Przed przyjściem uczniów sale będą wywietrzone, jeśli będzie taka możliwość, podczas egzaminu okna zostaną otwarte. Druga zasada: przy każdym wyjściu bądź wejściu do pomieszczenia uczniowie będą dezynfekować ręce. I trzecia, ostatnia zasada: przez cały czas zdawania próbnej matury młodzież będzie miała założone maseczki. Nie dopuszczamy możliwości wykorzystania przyłbic - informuje Wroński.

Z jego informacji wynika, że wśród 42 uczniów, którzy podejdą do próbnej matury, nie ma takich, którzy nie mogą nosić maseczek ze względów zdrowotnych. - Nikt nie ma żadnych zaświadczeń lekarskich. Jeśli jednak u kogoś wystąpią przeciwwskazania do pisania matury w maseczce, zorganizujemy dla niego osobną komisję, będzie zdawał egzamin w odrębnej sali. Oczywiście, jeśli ktoś poczuje się źle podczas matury, może na moment opuścić salę, ściągnąć maseczkę, zaczerpnąć świeżego powietrza - dodaje.

Jakie jest zdaniem Wrońskiego ryzyko, że podczas zdawania egzaminów może dojść do zakażenia koronawirusem? - Nie jestem specjalistą jeśli chodzi o emisję tego wirusa. Na pewno na ile możemy ograniczymy jego ewentualne rozprzestrzenianie się. Sale będą w pełni przygotowane do zdawania matury w reżimie sanitarnym. Na pewno uczniowie będą bardziej bezpieczni niż w normalny, lekcyjny dzień, kiedy kontaktują się ze sobą na przerwach itp. - kwituje Wroński.

Niektórzy maturzyści próbne egzaminy mają już za sobą. - Przeprowadziliśmy je w pierwszym możliwym terminie. Arkusze zostały przygotowane przez naszych nauczycieli, wśród których są niemal sami egzaminatorzy, więc nie trzeba ich przeszkalać z tego, jak taki arkusz ma wyglądać - mówi nam Jacek Kaczor, dyrektor I LO w Krakowie.

Dodaje, że oczywiście jego podopieczni skorzystają również z egzaminów, przygotowanych przez CKE. - Ale z zadaniami będą się zmagać już w gronie klasowym, częściowo zdalnie - mówi.

Próbne matury odbyły się w pełnym reżimie sanitarnym. - Dokładnie odwzorowaliśmy mechanizmy z matury w czerwcu 2020. Próbne egzaminy były nie tylko testowaniem wiedzy uczniów, ale również procedur organizacyjnych, do których jesteśmy już zdecydowanie lepiej przygotowani niż kilka miesięcy temu, gdy pandemia dopiero dotarła do Polski. Do próbnych matur przystąpiło 230 osób - tłumaczy nam Kaczor. Jak wyglądał reżim? Uczniowie zostali rozdzieleni w taki sposób, aby zdając egzamin, siedzieli od siebie w odległości dwóch metrów.

- Wszystkie 230 osób nie mogło przyjść tego samego dnia na maturę próbną. Dlatego wprowadziliśmy system, zgodnie z którym w każdy z trzech dni egzaminów zdający w jeden dzień był w szkole, natomiast w pozostałe pisał maturę zdalnie - dodaje. Chodzi tylko o egzaminy z przedmiotów obowiązkowych na maturze: czyli matematykę, język polski oraz angielski. - Matury z pozostałych wciąż trwają, będą sukcesywnie przeprowadzane - dodaje Kaczor.

Jego zdaniem procedury zadziałały, ale zawsze należy zachować czujność. - Jesteśmy doskonale przygotowani do tegorocznych matur - kwituje.

Matura próbna 2021. Gdzie i kiedy się odbędzie?

Tradycyjnie maraton rozpocznie egzamin języka polskiego na poziomie podstawowym. Rozpocznie się 3 marca o godz. 9. O godz. 14 zainteresowani będą mogli napisać test z języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym oraz z języka mniejszości narodowych (poziom podstawowy).

W czwartek rano, 4 marca, młodzież zmierzy się natomiast z maturą z matematyki (poziom podstawowy), a po południu - z historią muzyki (poziom rozszerzony) i filozofią (poziom rozszerzony). W piątek, 5 marca, maturzyści przystąpią najpierw do próbnego egzaminu z języka angielskiego (poziom podstawowy), a o godz. 14 - z historii sztuki (poziom rozszerzony) i języka kaszubskiego (poziom rozszerzony).

Jak zapowiedział dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, dr Marcin Smolik, próbne matury będą odbywały się w szkołach przy zachowaniu takich samych zasad reżimu sanitarnego, jakie obowiązywały przy organizacji ubiegłorocznego egzaminu. Dopuszcza to jedno z podpisanych wcześniej rozporządzeń.

Harmonogram próbnej matury 2021

 • 3 marca, godz. 9 - język polski - poziom podstawowy
 • 3 marca, godz. 14 - język łaciński i kultura antyczna (poziom rozszerzony), języki mniejszości narodowych (poziom podstawowy)
 • 4 marca, godz. 9 - czwartek matematyka – poziom podstawowy,
 • 4 marca, godz. 14 - historia muzyki, filozofia (poziom rozszerzony)
 • 5 marca, godz. 9 - piątek język angielski – poziom podstawowy
 • 5 marca, godz. 14 - historia sztuki, język kaszubski (poziom rozszerzony)
 • 8 marca, godz. 9 - język angielski – poziom rozszerzony, język angielski – poziom dwujęzyczny
 • 8 marca, godz. 14 - język francuski (poziom podstawowy), język hiszpański (poziom podstawowy), język niemiecki (poziom podstawowy), język rosyjski (poziom podstawowy), język włoski (poziom podstawowy)
 • 9 marca, godz. 9 -język polski – poziom rozszerzony,
 • 9 marca, godz.14 - język francuski (poziom rozszerzony), język francuski (poziom rozszerzony), język rosyjski (poziom rozszerzony), język rosyjski (poziom dwujęzyczny), język włoski (poziom rozszerzony), język włoski (poziom dwujęzyczny)
 • 10 marca, godz. 9 - matematyka poziom rozszerzony
 • 10 marca, godz. 14 - język hiszpański (poziom rozszerzony), język hiszpański (poziom dwujęzyczny), język niemiecki (poziom rozszerzony), język niemiecki (poziom dwujęzyczny)
 • 11 marca, godz. 9 - biologia – poziom rozszerzony,
 • 11 marca, godz. 14 - informatyka – poziom rozszerzony
 • 12 marca, godz. 9 - chemia – poziom rozszerzony,
 • 12 marca, godz. 14 - wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony)
 • 15 marca, godz. 9 - historia – poziom rozszerzony
 • 15 marca, godz. 14 - fizyka – poziom rozszerzony
 • 16 marca, godz. 9 - geografia – poziom rozszerzony
 • 16 marca, godz. 14 - języki mniejszości narodowych (poziom rozszerzony).

Wideo

Materiał oryginalny: Próbna matura 2021 z CKE. Egzamin odbędzie się w szkołach. "Jesteśmy gotowi" [HARMONOGRAM] 3.03.21 - Gazeta Krakowska

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Habebty. com - świetny projjekt dla dorroś1ych którzy chca źna1eźc parrtnera do ssekksu

G
Gość

Matura czyli jak napisać coś mądrego w masce w zakisiałym pomieszczeniu?

Z
Zbigniew Rusek

Z wietrzeniem też nie należy przesadzać, w szczególności zaś nie może być to siedzenia w przeciągach, gdyż skutkiem tego może być zapalenie ucha środkowego (bardzo bolesne i na pewien czas upośledza słuch). Pamiętajmy też o tym, że ciepłe powietrze z kaloryferów unosi się do góry, a zimne z okien (jako cięższe) opada w dół, więc otwarte okna to zimno w stopy (a plecy i tak są w palenisku), a jak się siedzi bez ruchu, to marznie się właśnie od nóg (a nie od pleców). Zimne stopy nieraz skutkują przeziębieniem. Lepiej, by było na wysokości pleców 12 stopni (wypada mieć marynarkę), a na wysokości stóp 24 (marzną z braku ruchu), a zwykle jest odwrotnie.

Dodaj ogłoszenie