Proces Gawronika ws. Ziętary: Czemu zaprzecza szef...

  Proces Gawronika ws. Ziętary: Czemu zaprzecza szef Elektromisu, "Ryba" oraz "Lala"?

  Łukasz Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Proces Gawronika: Czemu zaprzecza szef Elektromisu?
  1/6
  przejdź do galerii

  Proces Gawronika: Czemu zaprzecza szef Elektromisu? ©Łukasz Gdak

  W procesie Aleksandra Gawronika, byłego senatora oskarżonego o podżeganie do zabicia dziennikarza Jarosława Ziętary, w środę przesłuchano pierwszych świadków. Wszyscy byli związani z firmą Elektromis, na terenie której Gawronik miał podżegać do zabójstwa. Twórca Elektromisu Mariusz Świtalski oraz jego dwaj byli ochroniarze zaprzeczali, by cokolwiek wiedzieli o zniknięciu dziennikarza "Gazety Poznańskiej".
  Według prokuratury Aleksander Gawronik, były senator i kiedyś bardzo bogaty biznesmen, na terenie Elektromisu polecił skutecznie zlikwidować „pismaka”. Słyszeć miał to m.in. Mariusz Świtalski, szef Elektromisu. A do rzekomej narady doszło latem w 1992 roku. Ziętara miał zginąć, bo zdaniem śledczych swoimi artykułami zagrażał "lewym" interesom Elektromisu oraz Gawronika.

  Prokurator Piotr Kosmaty w akcie oskarżenia wykazuje różne związki między Gawronikiem, a firmą Elektromis.
  Dowodem są zeznania różnych świadków, którzy mówili o bliskiej znajomości obu biznesmenów i wizytach Gawronika w Elektromisie. W środę poznański Sąd Okręgowy przesłuchał Mariusza Świtalskiego, założyciela Elektromisu oraz jego dwóch byłych ochroniarzy. Stanowczo zaprzeczali, by mieli jakikolwiek związek ze sprawą Ziętary. Ochroniarze odcięli się także od jakiejkolwiek znajomości z Gawronikiem. Z kolei Mariusz Świtalski twierdzi, że jego kontakty z Gawronikiem były sporadyczne.

  Środowe przesłuchania były długie, trwały około trzech godzin. Jako pierwszy został przesłuchany Dariusz L., ps. Lala. Do niedawna był podejrzanym ws. zniknięcia Ziętary. Zdaniem prokuratury w 1992 roku „Lala” przebrał się za policjanta, zatrzymał Ziętarę i zawiózł do jego późniejszych oprawców. Jednak po tym, jak ze sprawy przeciwko „Lali” zaczęli się wycofywać ważni świadkowie, prokurator Kosmaty umorzył ten wątek.

  "Lala": Może też bym zginął?


  "Lala" to były milicjant, członek kompanii antyterrorystycznej Milicji Obywatelskiej oraz judoka. W 1989 roku zaczął swoją kilkuletnią pracę dla Mariusza Świtalskiego. Był jego osobistym ochroniarzem, szefem ochrony VIP. Potem, po odejściu z Elektromisu, znalazł zatrudnienie w firmie Jeronimo Martins. W życiu, jak twierdzi Dariusz L., kieruje się zasadami „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

  W sądzie odczytano w środę wyjaśnienia, jakie Dariusz L. składał tuż po swoim zatrzymaniu w listopadzie 2014 roku. Nie przyznał się do winy. Bronił się wtedy, że gdyby miał jakąkolwiek wiedzę o sprawie Ziętary, to może zginąłby podobnie jak jego przyjaciel „Wiatrak”. Był to jeden z ochroniarzy Elektromisu, który zginął w dziwnym wypadku samochodowym. Dariusz L. odniósł się także do zgonów dwóch innych innych ochroniarzy. Chodziło o wypadek drogowy „Lewego” oraz rzekome samobójstwo „Kapeli”. I te śmierci wydały się dziwne Dariuszowi L., choć jak zaznaczał, nie sugeruje, że oni porwali Ziętarę.

  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wspolnicy

  111 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  ciekawe czy byli wspólnicy Pana Mariusza, o których się nie mówi w artykule trzęsą teraz portkami ze strachu? Oj mogło by sie wylać szambo w Poznaniu gdyby to śledztwo poprowadzono dalej z innymi...rozwiń całość

  ciekawe czy byli wspólnicy Pana Mariusza, o których się nie mówi w artykule trzęsą teraz portkami ze strachu? Oj mogło by sie wylać szambo w Poznaniu gdyby to śledztwo poprowadzono dalej z innymi wątkami.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  np

  now (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  naprzyklad Wiesław?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kosmatactwo

  Adonis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  Chcieli zniszczyć Świtalsiego to uderzyli w niego pomówionym Gawronikiem. Komuś się udało. Czerwona Torebka padła, Merlin też, Małpki ledwie zipią. Nie ma to jak biznes w RP. Najpierw budujesz...rozwiń całość

  Chcieli zniszczyć Świtalsiego to uderzyli w niego pomówionym Gawronikiem. Komuś się udało. Czerwona Torebka padła, Merlin też, Małpki ledwie zipią. Nie ma to jak biznes w RP. Najpierw budujesz firmę latami a potem przychodzi Układzik i prokurator. Bankructwo murowane. Brawozwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zmowa

  k (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 13

  czy tylko ja mam wrażenie, że ktoś postanowił zniszczyć Gawronika i jeszcze mu mało, więc chce go wsadzić jeszcze na parę lat?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  proces

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  PARODIA

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zobaczcie minę tego biznesmana.

  Czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

  Są ponad prawem. Mafia to przy nich pikuś!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo