Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt Foresight: Wielkopolska liderem za 20 lat

Tomasz Nyczka
Marek Zakrzewski
Projekt, mający poprawić jakość życia Wielkopolan, trwa. To już trzecia edycja Foresight Wielkopolska, realizowanego na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego. Ma on być próbą wypracowania spójnej wizji regionu dzięki dyskusji różnych środowisk. To sami Wielkopolanie mówią, jak podnieść swój komfort życia.

Na początku września w pięciu regionach Wielkopolski (Poznaniu, Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim, Koninie i Lesznie) rozpoczęły się tzw. inicjatywy społeczne, czyli konkursy adresowane do uczniów: od szkół podstawowych po studentów. Ich celem było właśnie stworzenie, za pomocą słowa i obrazu, wizji Wielkopolski w 2030 roku.

W październiku i listopadzie głos zabiera już nie tylko młodzież, ale i osoby ze świata kultury. Jakie wyzwania stoją przed Wielkopolską? Jak sprawić, by region zyskał pozycję lidera? Co decyduje o tożsamości Wielkopolan? Jakiego przywództwa potrzebują? Jak będzie wyglądała Wielkopolska za dwadzieścia lat? Na takie właśnie pytania mają odpowiedzieć.

- Kluczem do powodzenia takiego projektu jest udział jak największej grupy partnerów społecznych,
reprezentujących świat nauki, gospodarkę, kulturę, edukację, ich zaangażowanie i troska o własny region - mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. - Dla mnie Foresight to zbiorowa mądrość, nasza wielka szansa, platforma budowania społecznej wizji myślenia o przyszłości.

W ramach projektu Foresight Wielkopolska prowadzone były też badania Delphi, do których zaproszenie otrzymali właśnie partnerzy regionalni - mieszkańcy województwa wielkopolskiego. Wypełniali oni kwestionariusze dotyczące jednego spośród pięciu obszarów: kapitał społeczny, konkurencyjna współpraca, postawa wobec "nowych" i "nowego", przywództwo regionalne, tożsamość regionalna. Efekt?

Najwięcej respondentów stawiało na aktywność organizacji pozarządowych, nowoczesne technologie i wymianę międzynarodową jako czynniki sprzyjające rozwojowi Wielkopolski.

Właśnie te wyniki badań mają pozwolić na przygotowanie scenariuszy przyszłych działań, które będą motorem rozwoju województwa wielkopolskiego. Co oznacza to w praktyce? Choćby stworzenie oferty, która zatrzyma młodych i wykształconych ludzi w Wielkopolsce. Ale autorzy projektu mówią, że równie ważna jest odpowiedź na pytanie, czy nasz region, leżący między Berlinem a Warszawą i Łodzią, będzie się rozwijał, czy sprowadzony zostanie do roli zaplecza. Naukowcy zaangażowani w Foresight prognozują, że, również ze względu na to położenie, wraz z upływem czasu, Wielkopolska będzie stawała się coraz bardziej multikulturowa.

- Różnorodność kulturowa ma w Wielkopolsce swoją pozytywną i długą historię. W marzeniach widzę Wielkopolskę pełną ludzi z całego świata, którzy bez przeszkód mogą praktykować swoje wartości i zachowania - komentuje prof. Waldemar Kuligowski, antropolog kultury z UAM.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski