Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc z PARP. Rozmowa z Magdaleną Hilszer, dyrektorką Biura Regionalnego PARP w Poznaniu

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Magdalena Hilszer (w środku) razem ze swoimi współpracownicami.
Magdalena Hilszer (w środku) razem ze swoimi współpracownicami. Waldemar Wylegalski
O zadaniach, które będzie realizować otwarte właśnie Biuro Regionalne PARP w Poznaniu oraz ofercie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców przygotowanej przez PARP rozmawiamy z Magdaleną Hilszer, dyrektorką Biura Regionalnego PARP w Poznaniu.

Dlaczego na lokalizację Biura Regionalnego PARP został wybrany właśnie Poznań?

Wielkopolska placówka PARP to część koncepcji, zgodnie z którą jesteśmy bliżej przedsiębiorców, bliżej ich potrzeb oraz w stałym kontakcie z instytucjami wspierającymi ich rozwój. Biuro Regionalne w Poznaniu to pierwszy z planowanych czterech oddziałów regionalnych. Będzie odpowiedzialne przede wszystkim za realizację działań informacyjnych i promocyjnych dla przedsiębiorców z obszaru Polski Zachodniej. Siedziba Biura właśnie w Wielkopolsce to dobry przyczółek logistyczny do działania w skali makroregionu, obejmującego pięć ościennych województw. Lokalizacja biura na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich też nie jest przypadkowa. To miejsce, stanowi ważne centrum targowe, biznesowe i konferencyjne, o doskonale rozpoznawalnej marce w regionie, kraju i za granicą. W poznańskim oddziale będzie też zlokalizowany punkt informacyjny jednego z najważniejszych tegorocznych projektów PARP – Systemu Wczesnego Ostrzegania MŚP w okresowych trudnościach (SWO).

Zobacz też: Rusza System Wczesnego Ostrzegania MŚP – wsparcie doradcze i szkoleniowe dla firm w okresowych trudnościach

Na czym polega ten projekt?

System Wczesnego Ostrzegania, jest skierowany do wszystkich mikro-, małych i średnich firm działających na terenie Polski, które przechodzą okresowe trudności. Pomaga przede wszystkim ustalić źródło i przyczyny złej kondycji przedsiębiorstwa, a w dalszym kroku oferuje najlepiej dopasowane narzędzia do ich rozwiązania.

Przedsiębiorca, który zgłosi się do Projektu będzie mógł uzyskać pomoc finansową ze wskazaniem na szkolenia, doradztwo czy mentoring. Pierwszym krokiem, po zarejestrowaniu, będzie zbadanie kondycji swojej firmy. Przeprowadzenie diagnozy przedsiębiorstwa pozwoli na wskazanie przyczyn zaistniałych trudności. Po przeprowadzeniu badania zostaną wskazane najodpowiedniejsze formy wsparcia. Przedsiębiorca będzie mógł samodzielnie wybrać usługi rozwojowe z Bazy Usług Rozwojowych (BUR), odpowiadające zdiagnozowanym potrzebom.

Przedsiębiorcy zakwalifikowani do programu mogą uzyskać dofinansowanie usług rozwojowych o wartości do 16 tys. zł netto. Łącznie trafi do nich wsparcie doradczo-

szkoleniowe o łącznej wartości 32 mln zł z unijnego programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Rekrutacja do programu odbywa się w podziale na 4 makroregiony. Przedsiębiorcy z dwóch pierwszych, czyli województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i mazowieckiego mogą już zgłaszać się do projektu.

Jesteście ciekawi, w których branżach w Wielkopolsce zarabia się najlepiej? Najnowsze dane podaje "Rocznik Statystyczny Województwa Wielkopolskiego 2020". W  galerii prezentujemy 10 branż w naszym regionie, gdzie jest najwyższe przeciętne wynagrodzenie brutto. Sprawdź zestawienie płac w Wielkopolsce ---->

10 branż w Wielkopolsce, w których zarabia się najlepiej. Tu...

Ile wniosków już wpłynęło?

Rozpoczęliśmy nabór do projektu SWO 1 lipca – w dniu naszego oficjalnego otwarcia. Pierwszego dnia wpłynęło do nas ponad 300 wniosków – to dużo. Obecnie obserwujemy stałą wzrostową wpływających zgłoszeń, a nasi wykonawcy w makroregionach przystępują do ich weryfikacji.

Jakie są kryteria według których przedsiębiorstwa będą kwalifikowane do tego projektu?

Z projektu mogą skorzystać mikro, mali i średni (MMŚP) przedsiębiorcy doświadczający okresowych trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej. Warunkiem jest też posiadanie siedziby na terytorium RP. Przedsiębiorca, który chce przystąpić do projektu, zgłasza chęć udziału poprzez formularz dostępny na stronie internetowej PARP. Po zarejestrowaniu zgłoszenia otrzymuje na adres mailowy ankietę rekrutacyjną, w której dokonuje wstępnej diagnozy przedsiębiorstwa. W sytuacji, gdy kryteria wskazują na okresowe trudności, np.: spadek produkcji, sprzedaży, odpływ kluczowej kadry menedżerskiej, zmiany prawne bądź technologiczne w branży i otoczeniu rynkowym, wówczas przedsiębiorstwo kwalifikowane jest do projektu.

Czy planujecie zatrudniać także własnych mentorów?

Nie będziemy zatrudniać własnych mentorów, mamy jednak Bazę Usług Rozwojowych, w ramach której przedsiębiorca może wybrać usługę doradztwa,

mentoringu, szkoleniową, która jest najbardziej komplementarna z jego potrzebami lub w ramach projektu SWO na etapie diagnozy organizacyjnej zostanie mu rekomendowana. W Bazie Usług Rozwojowych może znaleźć się każda instytucja, która świadczy usługi w obszarze szkoleń i doradztwa i została zweryfikowana przez PARP.

Czy wachlarz waszych usług obejmuje również udzielanie pożyczek przedsiębiorcom?

Polityka Nowej Szansy faktycznie zakłada pomoc na ratowanie oraz wsparcie finansowe przy restrukturyzacji przedsiębiorstw. Celem programu jest umożliwienie przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej skorzystania z publicznego wsparcia na opracowanie i wdrożenie działań restrukturyzacyjnych. Program ten składa się z 3 instrumentów finansowych

  • Pomoc na ratowanie,
  • Tymczasowe wsparcie,
  • Pomoc na restrukturyzację.

Ma on przede wszystkim zapewnić przedsiębiorcy płynność finansową na okres nie-zbędny do opracowania planu restrukturyzacji lub przeprowadzenia sprawnej likwidacji.

Jakie jeszcze zadania będziecie realizować?

Jednym z filarów naszego działania jest obecnie bardzo istotny w aspekcie Europejskiego Zielonego Ładu temat, czyli gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ). Regionalne Biuro PARP w Poznaniu będzie prowadzić analitykę pod kątem wdrożonych innowacji w przedsiębiorstwach na terenie naszego działania, także w aspekcie ograniczenia odpadów produkcyjnych, innowacyjnych wdrożeń wydłużających cykl życia produktów oraz szeroko pojętej ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

W jaki sposób chcecie docierać do przedsiębiorców?

Chcemy docierać wszelkimi kanałami, od mediów społecznościowych, po tradycyjne media, ale przede wszystkim będziemy prowadzić konsultacje, warsztaty I webinary, brać udział w konferencjach oraz wydarzeniach targowych. Planujemy także nawiązywać relacje z instytucjami organizującymi i zrzeszającymi przedsiębiorców, samorządami terytorialnymi, uczelniami wyższymi, jednostkami naukowymi oraz instytucjami badawczymi. Będziemy mocno obecni z promocją oferty PARP na terenie naszego działania, dlatego zapraszamy do kontaktu w dogodnym dla Państwa terminie, poprzez formularz kontaktowy na naszej stronie internetowej: www.parp.gov.pl/punkt_informacyjny, adres mailowy [email protected] lub telefonicznie: (61) 2910039.

Jaki był wpływ pandemii koronawirusa na kondycję polskiego biznesu?

Niektóre branże zostały szczególnie dotknięte i firmy w nich działające nie mogły czasowo prowadzić działalności. Aby uchronić je przed przedwczesną likwidacją oraz stratami finansowymi, kadrowymi czy rozwojowymi, ważne jest wsparcie dopasowane do indywidualnych potrzeb – to między innymi cel uruchomionego od lipca projektu SWO. Jednak pandemia nie zmieniła istotnej pozycji MŚP w polskiej gospodarce. Z danych zebranych w „Raporcie o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce” wynika, że wciąż rośnie liczba przedsiębiorców w naszym kraju. W 2019 roku ich łączna liczba wyniosła 2,2 mln, podczas gdy w roku poprzedzającym było ich 2,15 mln. Oznacza to wzrost o 2,9%. Stanu tego nie zmieniła pandemia. Według danych z rejestru REGON w 2020 roku zarejestrowano 329 tys. nowych przedsiębiorstw, wykreślono natomiast 170 tys. firm.

Kultowe kino Bałtyk, które zostało zamknięte w 2002 roku.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

75 niezwykłych zdjęć Poznania z szalonych lat 90. Tak wtedy ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski