Poznańska Miejska Rada Seniorów zajęła stanowisko w czasie pandemii koronawirusa. Diagnozuje w nim kilka problemów, które na co dzień dotykają teraz osoby starsze. Przede wszystkim tych, którzy nie są zakażeni koronawirusem i całe dni spędzają w domu.
Czytaj też: Siedmiu policjantów z Krotoszyna zakażonych koronawirusem. Zamknięto całą komendę
Zwracamy się do Seniorek i Seniorów o szczególną dbałość w przestrzeganiu rygorów stanu epidemii, a do wszystkich sprzyjających starszemu pokoleniu o wytrwałość w swoich działaniach
- zaczyna apel Antoni Szczuciński, przewodniczący MRS.
Dalej dziękuje za decyzje podejmowane przez różne instytucje, które mają zmniejszyć ryzyko zachorowań wśród seniorów. Przedstawia jednak kilka postulatów, które są odpowiedzią na problemy najstarszych mieszkańców Poznania. Zdiagnozowane problemy to choćby ograniczony dostęp do lekarzy oraz ogromne trudności ze skontaktowaniem się z sanepidem.
Sprawdź:
Oto trzy postulaty seniorów:
- Niepokojąc się zmniejszonym dostępem do podstawowej opieki zdrowotnej i ograniczeniem możliwości leczenia pacjentów dotkniętych innymi chorobami zwracamy się do Narodowego Funduszu Zdrowia i organów założycielskich szpitali i poradni o podjęcie odpowiednich działań. Martwimy się, że seniorzy cierpiący na inne niż zarażenie koronawirusem choroby mogą przez zaniechanie leczenia nie doczekać końca pandemii.
- Wobec nasilenia liczby zachorowań zwracamy się do władz o rozwiązanie problemu telefonicznego kontaktu z Sanepidem. Wnosimy o podanie dodatkowych numerów, albo zwiększenie liczby osób odbierających telefony na podany numer, informacja o nim powinna znaleźć się (podobnie jak informacja o numerach ratunkowych, a od niedawna o numerze miejskim dla seniorów w sprawie pomocy w zakupach) na tablicy informacyjnej w każdym budynku wielorodzinnym. Najlepiej natomiast byłoby, gdyby powszechnie znany numer 112 był także kontaktem z sanepidem, albo poprzez skierowane do centrali osoby z sanepidu, albo poprzez szybkie przełączanie do właściwej instytucji.
- Konieczność pozostawania w domu z ograniczeniem aktywności fizycznej oraz zaniechanie pracy większości zakładów rehabilitacyjnych stają się dla wielu ludzi starszych niebezpieczne. Zwracamy się do Poznańskiego Ośrodka TVP, Wielkopolskiej Telewizji Kablowej i stacji radiowych o wprowadzenie w stałych terminach krótkich audycji dotyczących gimnastyki i rehabilitacji oraz pomocy psychologicznej dla seniorów, chociażby poprzez wykorzystanie propozycji widniejących już w przekazie internetowym.
Zobacz też:
Policja kontroluje poznaniaków. Patrole na ulicach i nad War...
W Poznaniu trwa dezynfekcja przystanków i targowisk. Wszystk...
Sprawdź też:
- Przestępcy z Wielkopolski poszukiwani przez policję. Widziałeś któregoś z nich?
- Memy o koronawirusie: kwarantanna oczami internautów
- Koronawirus: Czy można wyjść na spacer? Jak zrobić zakupy?
- Zarobki w Lidlu poszły w górę od 1 marca
- Oto 12 najmniej seksownych imion żeńskich w Polsce. Sprawdź czy jesteś na liście
- 15 najgorszych kierunków studiów w Poznaniu
Koronawirus w Poznaniu - wyludnione centrum miasta
Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:
🔔🔔🔔
Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Wielkopolskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?