Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni Rady Miasta Poznań nie zajęli stanowiska w sprawie KPO. "To jest emocjonalna niestabilność słów i czynów"

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Stanowisko w sprawie doprowadzenia do odblokowania pieniędzy z KPO nie zostało uchwalone.
Stanowisko w sprawie doprowadzenia do odblokowania pieniędzy z KPO nie zostało uchwalone. Waldemar Wylegalski
Radni PiS chcieli uchwalenia stanowiska wzywającego do poparcia działań zmierzających do wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy. Projekt został wycofany, ze względu na jego wypaczenie.

Radni chcieli wezwać do współpracy

- Wynegocjowane przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej środki finansowe są istotnym elementem odbudowy Polski po kryzysie. Najbardziej będą służyć one polskim samorządom i lokalnym inwestycjom. Środki te pozwolą zniwelować kryzys makroekonomiczny, podnieść gospodarkę po czasie kryzysu epidemicznego, a także destabilizacji rynku europejskiego i polskiego ze względu na rosyjską agresję na Ukrainę

- czytamy w treści projektu stanowiska.

Zobacz też: Uchwała krajobrazowa przepchnięta przez Radę Miasta. "Będziecie państwo bronić bubla do końca"

Zajęcie tego stanowiska było ważne, zdaniem ich twórców, ze względu na to, że te pieniądze trafią także do samorządów, w tym także do miasta Poznań. - To jest stanowisko PiS do PiS - skomentował projekt przewodniczący klubu KO Marek Sternalski.

Jednocześnie zaproponował on poprawkę do stanowiska, która zmieniała treść całego stanowiska i adresowała je, zamiast do wszystkich stron sceny politycznej, zwłaszcza do sejmu i senatu, tylko do rządu i prezydenta RP, argumentując, że to przede wszystkim od nich oraz od posłów partii rządzącej zależy szybkie uruchomienie pieniędzy z KPO.

Czytaj także: Będzie audyt finansów w TBS w Poznaniu? Tego chce radna PiS. "Ludzi nie będzie stać na mieszkanie w tych budynkach"

Projekt wycofany, bo został wypaczony

Radna klubu Wspólny Poznań Dorota Bonk-Hammermeister nazwała stanowisko nic niewnoszące i zabierające bezcenny czas, ponieważ miało być ono zajęte przez radę przed wielogodzinną debatą dotyczącą uchwały krajobrazowej. Ostatecznie została ona wycofana przez wnioskodawczynię - radną PiS Klaudię Strzelecką, co uargumentowała wypaczeniem treści stanowiska.

- Poznańska platforma wiele mówi o tym, że chce mieć środki unijne - niby zależy im na środkach, ale nie głosami ich i ich posłów. To jest emocjonalna niestabilność słów i czynów

- komentowała.

Obserwuj nas także na Google News

Ostatni regularny pociąg pasażerski przestał kursować do Czarnkowa już na początku lat dziewięćdziesiątych. Obecnie linia wciąż jeszcze jest przejezdna, pojawiają się na niej okazjonalnie pociągi turystyczne, kursujące maksymalnie 30 km/h. Cały ciąg, liczący 65 km, połączy Czarnków z Rogoźnem i Wągrowcem. W ten sposób możliwe będzie, po odbudowaniu łącznicy w miejscowości Goraj, prowadzenie bezpośrednich pociągów do Poznania.  Niezelektryfikowaną linią pociągi będą mogły kursować z prędkością do 120 km/h. Według deklaracji Roberta Pilarczyka ze stycznia 2022 roku, po remoncie będzie ją obsługiwało 10 par pociągów na dobę. Nie jest jeszcze jasne, w jakiej relacji będą one kursowały. Rozważany jest wariant, w którym pociągi jeżące z Poznania do Wągrowca kursowałyby w wydłużonej relacji przez Rogoźno do Czarnkowa.  Problemem jednak jest często występujące przepełnienie składów kursujących na linii, która obecnie znajduje się na granicy swojej przepustowości. Druga możliwość zakłada uruchomienie pociągów na krótszej trasie przez Rogoźno i Oborniki, gdzie także ze względu na ograniczoną przepustowość pasażerowie musieliby się przesiadać, aby dojechać do stolicy Wielkopolski.

Do tych miast w Wielkopolsce pociągi wrócą po latach! Umowy ...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski