Rataje Park: Poznań nie zapłaci spółce Quamiro 150 milionów...

  Rataje Park: Poznań nie zapłaci spółce Quamiro 150 milionów złotych

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Rataje Park: Poznań nie zapłaci spółce Quamiro 150 milionów złotych

  Rataje Park: Poznań nie zapłaci spółce Quamiro 150 milionów złotych ©Waldemar Wylegalski/Polskapresse

  Poznań nie zapłaci ponad 150 milionów złotych spółce Quamiro za tereny, na których planowany jest Rataje Park. Miasto musi wykupić jedynie dwie działki za prawie 12 milionów złotych. Tak zdecydował Sąd Okręgowy w Poznaniu. Wyrok nie jest prawomocny.
  Rataje Park: Poznań nie zapłaci spółce Quamiro 150 milionów złotych

  Rataje Park: Poznań nie zapłaci spółce Quamiro 150 milionów złotych ©Waldemar Wylegalski/Polskapresse

  W 2010 r. poznańska Rada Miast uchwaliła plan miejscowy „Rataje Park II”. Zgodnie z jego zapisami działki o powierzchni ponad 7 ha nie mogą być zabudowane, bo są przeznaczone pod zieleń. Prawo użytkowania wieczystego tego terenu miały dwie spółki Chyżańska I i Chyżańska II, należące do poznańskiego dewelopera Dariusza Wechty. Spółki zwróciły się do miasta, by wykupiło od nich prawo wieczystego użytkowania. Uzyskały odmowną decyzję i sprawa trafiła do sądu. Zażądały od Poznania ponad 91 mln zł.

  Sprawa w sądzie ciągnęła się ponad pięć lat. W międzyczasie, dokładnie w 2012 r. Chyżańska I i Chyżańska II przekształciły się w spółkę Quamiro. W grudniu ubiegłego roku na jednej z komisji mecenas Katarzyna Ratajszczak, która reprezentowała miasto w tej sprawie tłumaczyła radnym, że Quamiro nie było użytkownikiem wieczystym w chwili wejścia w życie planu miejscowego i wniesienia pozwów przez poprzednie spółki. A do tego nabyło prawo użytkowania wieczystego od obu spółek po upływie trzech lat od uchwalenia planu miejscowego, czyli roszczenie się przedawniło.

  Ten pogląd podzielił teraz Sąd Okręgowy. Jedynie w odniesieniu do dwóch z sześciu spornych działek postanowił, że Poznań powinien je wykupić. Z informacji podanych przez poznan.pl wynika, że będzie to kosztowało miasto prawie 12 milionów złotych. To i tak lepiej niżby miasto musiało zapłacić ponad 91 milionów złotych plus odsetki, a te jak wynikało z szacunków urzędników wyniosłyby około 63 milionów złotych. Wtedy miasto zapłaciłoby spółce Quamiro ponad 150 milionów.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Spekulacja!!

  PODATNIK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Oj coś nie chce się zaglądnąć do starych artykułów w Głosie. Sprawa się ciagnie wiele lat. Spółki Wechty zmieniają nazwy i próbują robić wszystkim wodę z mózgu. Fakty są jasne i oczywiste....rozwiń całość

  Oj coś nie chce się zaglądnąć do starych artykułów w Głosie. Sprawa się ciagnie wiele lat. Spółki Wechty zmieniają nazwy i próbują robić wszystkim wodę z mózgu. Fakty są jasne i oczywiste. Szkoda,że Pani Bogna Kisiel,która zna temat doskonale tego nie opisuje.Wechta kupił 8 ha ziemi przeznaczonej pod Park Rataje za ok. 300 tys. zł!!Są na to zapisy ,akty notarialne,użytkowanie wieczyste i obowiązujące plany zagospodarowania. Usłużni urzędnicy,którzy wyliczają należne dla właściciela odszkodowania w wysokości 150,100,60 milionów it.d. to oczywiście kandydaci do natychmiastowych dochodzeń prokuratorskich i służb antykorupcyjnych. Zajmowała sie tym tematem również przez kilka lat Komisja Rewizyjna Rady Miasta. Może warto tam zajrzec i zakończyć ten cyrk. Mieszkańcy nie mogą płacić za ciągłe kręcenie lodów i matactwa.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wechta i wszystko jasne.

  :-( (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Kiedyś miałem mieszkanie od Wechty i z trudem udało się je sprzedać. Przykra historia.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jeden z pieszczochów ?

  Rewers (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Jeden z pieszczochów RG, który robił takie super interesy z miastem. Za nasze pieniądze.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wechta

  Q (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Taki prosty sposób robienia interesów zaczerpnięty z doświadczeń właściciela . Czyli interes pod tytułem kogo by tu wydym... Udało sie pare razy przy okazji budowy nad Warta to czemu nie spróbować...rozwiń całość

  Taki prosty sposób robienia interesów zaczerpnięty z doświadczeń właściciela . Czyli interes pod tytułem kogo by tu wydym... Udało sie pare razy przy okazji budowy nad Warta to czemu nie spróbować jeszcze raz. Pan Dariusz jest typowym reliktem minionej epoki. Jak o nim myśle to przypomina mi sie prosty schemat z dobrego polskiego filmu . Change money gut price a potem rolowanie banknotów na palcu.
  Nie ma już Marek niemieckich a Pan Darek ciagle cingciarzem:)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wechta - i wszystko jasne

  Zdzichu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  Firma która stawia bloczki bez miejsc parkingowych, lawiruje z przepisami i miała zakusy na Cytadelę. Aż dziwne że ktoś od nich chce mieszkanie kupować.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo