Rehabilitacja była powołaniem profesor Kazimiery...

  Rehabilitacja była powołaniem profesor Kazimiery Milanowskiej

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Profesor Kazimiera Milanowska miała wielre zasług dla rehabilitacji w Polsce zarówno w zakresie badań jak i leczenia pacjentów

  Profesor Kazimiera Milanowska miała wielre zasług dla rehabilitacji w Polsce zarówno w zakresie badań jak i leczenia pacjentów ©Archiwum

  Rodzina, przyjaciele i współpracownicy poźżegnali w środę na cmentarzu przy ulicy Nowina w Poznaniu, profesor Kazimierę Milanowską, światowej sławy specjalistkę od rehabilitacji, nestorkę rehabilitacji w Polsce, jedną z pionierek ruchu Lion's w Polsce.
  Profesor Kazimiera Milanowska miała wielre zasług dla rehabilitacji w Polsce zarówno w zakresie badań jak i leczenia pacjentów

  Profesor Kazimiera Milanowska miała wielre zasług dla rehabilitacji w Polsce zarówno w zakresie badań jak i leczenia pacjentów ©Archiwum

  Urodziła się w Hoszczy na Wołyniu 28 lutego 1926 roku. W 1940 roku z Czartkowa w woj.Tarnopolskim została wysiedlona do Gniezna, a rok później z Gniezna do Sobolewska w powiecie garwolińskim.
  W 1949 Kazimiera Milanowska ukończyła Wydział Lekarski ówczesnego Uniwersytetu Poznańskiego, ale jeszcze w 1948 roku została asystentem początkowo na Studium Wychowania Fizycznego a potem jeszcze w tym samym roku asystentem w Klinice Ortopedii Akademii Medycznej.

  W roku 1953 została mianowana przez ówczesne ministerstwo zdrowia i opieki społecznej na stanowisko specjalisty w dziedzinie rehabilitacji medycznej. W latach 1960-1996 pracowała w Katedrze i Klinice Medycyny Rehabilitacyjnej Akademii Medycznej w Poznaniu. Od 1979 kierowała nią. Była autorką wielu fachowych książek w tym podstawowego podręcznika z rehabilitacji leczniczej w języku polskim „Kinezyterapia”. Była również jednym z głównych autorów wymogów programowych rehabilitacji jako samodzielnej specjalizacji medycznej w Polsce. Od roku 1988 profesor Kazimiera Milanowska była członkinią Europejskiej Federacji do spraw Badań Naukowych w Rehabilitacji.

  Rehabilitacja była powołaniem profesor Kazimiery Milanowskiej. Wniosła ona znaczący wkład w leczenie ofiar pierwszej powojennej epidemii choroby Heinego-Mediny w Polsce. Była wtedy kierownikiem Ambulatorium Ortopedycznego po Chorobie Heinego-Mediny przy Centralnej Wojewódzkiej Poradni Ochrony Macierzyństwa i Zdrowia Dziecka w Poznaniu. Jej zasługi dla rehabilitacji polskiej zostały uwieńczone powołaniem jej na stanowisko Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Rehabilitacji. Była również n.i. współzałożycielką i członkinią Zarządu Głownego Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem
  Zarówno pacjenci jak i uczniowie profesor Kazimiery Milanowskiej mogli zawsze liczyć na jej życzliwość i rzeczową pomoc we wszystkich problemach jakie spotykały ich w życiu

  Po przejściu na emeryturę w 1996 roku prof. Kazimiera Milanowska nie zakończyła swojej działalności organizacyjnej i naukowej. Była m.in. twórcą i pierwszym rektorem Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Poznaniu.

  Jeszcze w latach 80 profesor Kazimiera Milanowska nawiązała kontakty z przyjeżdżającymi do Instytutu Ortopedii i Rehabilitacji w Poznaniu z pomocą charytatywną członkami ruchu Lion’s International ze Szwecji. 9 marca 1991 roku założyła Lion’s Club Poznań Patria. Był to pierwszy żeński klub Lion’s w Polsce, a zarazem w pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej.
  Odeszła nie tylko wspaniała lrekarka specjalistka w zakresie rehabilitacji , ale także ceniony naukowiec, dydaktyk, społeczniki wielki przyjaciel pacjentów. I taka pozostała w pamięci tych, którzy ją znali.

  Prof. Kazimiera Milanowska miała wiele zasług dla rehabilitacji w Polsce zarówno w dziedzinie badań jak i leczenia pacjentów.

  POLECAMY:


  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Profesor Kazimiera Milanowska

  Pacjentka Hanna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  WYRAZY WSPÓŁCZUCIA DLA RODZINY, PRZYJACIÓŁ I ZNAJOMYCH Z POWODU ŚMIERCI PANI PROFESOR KAZIMIERY MILANOWSKIEJ . NIECH SPOCZYWA W SPOKOJU.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Błędy

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Poprawcie literówki, choćby z szacunku dla Pani Profesor...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo