Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rezerwat Żurawiniec: Są pieniądze na jego rewitalizację [ZDJĘCIA]

Anna Jarmuż
Rezerwat Żurawiniec: Są pieniądze na jego rewitalizację
Rezerwat Żurawiniec: Są pieniądze na jego rewitalizację Waldemar Wylegalski
Teren rezerwatu Żurawiniec musi zostać intensywnie nawodniony. Pomóc ma w tym specjalna instalacja. Są już na nią pieniądze.

Są pieniądze na rewitalizację rezerwatu Żurawiniec. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał na ten cel prawie 900 tysięcy złotych. Wcześniej, 700 tys. zł. dało też miasto Poznań. Pierwszy etap prac rozpocznie się jesienią, a zakończy prawdopodobnie do końca tego roku.

Sprawdź: Rezerwat Żurawiniec: Jest szansa na jego odnowę! [ZDJĘCIA]

Pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone na budowę systemu nawadniającego. Jego projekt opracowała poznańska firma Biprowodmel.

- Chodzi o doprowadzenie wód opadowych na teren rezerwatu. Wpłynie to na podwyższenie poziomu wód gruntowych - tłumaczy Mieczysław Broński, dyrektor Zakładu Lasów Poznańskich i przewodniczący zespołu ds. rewitalizacji Żurawińca.

Woda opadowa trafi do drenów, które będą rozprowadzać ją wokół rezerwatu. Wcześniej zostanie oczyszczona. Nawodnienie rezerwatu ma przyczynić się do odnowy szczątkowego dzisiaj torfowiska. Może to zająć nawet kilka lat. Jeszcze dłużej potrwa przywrócenie naturalnej dla tego środowiska roślinności. Postępy prac będą monitorować na bieżąco naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zobacz: Rezerwat Żurawiniec: Jest już projekt. Czas na działanie! [ZDJĘCIA]

- Mamy w naszym mieście rezerwat, który istnieje tylko z nazwy. Do degradacji tego terenu przyczyniła się intensywna zabudowa. W sąsiedztwie rezerwatu powstały dwa duże osiedla mieszkaniowe - wyjaśnia Marek Zieliński, zastępca prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. - Badania przeprowadzone przez naukowców z UAM pokazały, że Żurawiniec można uratować. Trzeba więc zrobić wszystko, by się udało.

Jak tłumaczą eksperci, prowadzone na terenie rezerwatu prace będą miały pozytywny wpływ nie tylko na sam Żurawiniec, ale też całe jego otoczenie, czyli Lasek Piątkowski. Poznań może też dać przykład innym.

Sprawdź: Rezerwat Żurawiniec: Jest szansa na jego odnowę! [ZDJĘCIA]

- Prace poznańskiego zespołu są działaniem innowacyjnym. Jeśli eksperyment się powiedzie, rozwiązanie to można będzie wprowadzić w innych wielkopolskich i polskich miast - mówi Marek Zieliński.

Pracownicy Zakładów Lasów Poznańskich uważają, że należy jak najszybciej zająć się wywołaniem planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów wokół rezerwatu (jak na razie objęty jest nim sam Żurawiniec). Pozwoli to zapobiec dalszej zabudowie tego obszaru, a w konsekwencji - dalszym szkodom.

- To jedyne narzędzie prawne, jakie nam pozostało - mówi Mieczysław Broński.

Zobacz: Rezerwat Żurawiniec: Jest już projekt. Czas na działanie! [ZDJĘCIA]

Zespół ds. rewitalizacji Rezerwatu Żurawiniec w Lesie Piątko- wskim wraz z jego otoczeniem został powołany przez prezydenta miasta w połowie września. W jego skład weszli naukowcy, przedstawiciele Zakładu Lasów Poznańskich, miejscy i wojewódzcy urzędnicy, członkowie Rady Miasta i Rady Osiedla Naramowice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski