Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego - znamy program

Mateusz Pilarczyk
W Poznaniu wkrótce znowu pojawią się zomowcy.
W Poznaniu wkrótce znowu pojawią się zomowcy.
Punktualnie o godzinie 13.12 30 listopada wielkopolska "Solidarność" ogłosiła program obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Data ta nie jest przypadkowa, bo 13 grudnia tego roku mija trzydzieści lat od przejęcia władzy w PRL przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego (WRON).

Czytaj także:
Stan wojenny: Przeciwko władzom PRL protestowali także kibice
Stan Wojenny: Poprzez "bibułę" toczył się bój z reżimem

W związku z okrągłą rocznicą obchody będą szczególne, a najciekawszym ich punktem ma być "Sąd nad stanem wojennym". - To jedyne takie wydarzenie w całej Polsce - zapowiada przewodniczący wielkopolskiej "S" Jarosław Lange.

12 grudnia punktualnie o godz. 10 otworzy się brama aresztu śledczego przy Młyńskiej w Poznaniu, przez którą zostanie wyprowadzony oskarżony - WRON. W sali rozpraw nr 100 Sądu Okręgowego będą już na niego czekać sędziowie, oskarżyciele i prokuratorzy, w których wcielą się uczniowie z poznańskich liceów nr V, VI i VIII. Wybór sali nr 100 nie jest przypadkowy. Jest ona przeznaczona dla oskarżonych o najcięższe przestępstwa, w niej też odbywały się procesy uczestników Poznańskiego Czerwca 56.

- Sąd będzie niezawisły i demokratyczny. Nie znamy wyroku jaki zapadnie - przekonuje przewodniczący Lange, który dodaje, że ma on mieć nie tylko wymiar edukacyjny. Będzie to też powrót dyskusji na temat przyczyn wprowadzenia Stanu wojennego i jego oceny.

"S" stawia sobie za cel pokazanie czym tak naprawdę skutkowało przejęcie władzy w państwie przez wojskowych - był to okres terroru, pałowania i nieliczenia się z człowiekiem. O tym ma przypominać tramwaj wojenny, który pojawi się na ulicach Poznania 7 grudnia anonsując 30 rocznicę. Pojawią się ZOMO-wcy, a z megafonu będą odtwarzane nagrania przypominające o rygorach wprowadzonych dekretem WRON.

Natomiast już teraz można brać udział w internetowym etapie gry miejskiej "Raport z oblężonego miasta". Najlepsze zespoły 10 grudnia będą miały do wykonania specjalne zadania, których zwieńczeniem ma być przekazanie informacji zachodniemu dziennikarzowi. Nagrodą w grze będzie zwiedzanie podziemi pomnika Ofiar Czerwca 1956 (poznańskie krzyże). Z kolei w dniach od 8-9 grudnia Instytut Pamięci Narodowej organizuje w Poznaniu konferencję naukową "Od stanu wojennego do okrągłego stołu", w której udział weźmie ponad 30 prelegentów.

Program obchodów:

7 grudnia
godz. 13.00-17.00 - ulicami miasta przejedzie "tramwaj wojenny", którego pasażerami będą uczniowie LO przebrani za zomowców. Oczekującym na przystankach będą rozdawać ulotki.

8-9 grudnia
Konferencja IPN: "Od stanu wojennego do okrągłego stołu" połączona z okolicznościową wystawą.

10 grudnia
godz. 10.00-14.00 - Gra miejska pt.: "Raport z oblężonego miasta". To nowy, niepowtarzalny rodzaj gry edukacyjnej, łączący w sobie elementy gier komputerowych i happeningów ulicznych. Po wstępnej fazie internetowej kilkuosobowe zespoły uczestników rywalizują między sobą na ulicach miasta, starając się wykonać postawione przed nimi zadania. Uczestnicy zdobywając informacje na temat stanu wojennego, przeniosą się do roku 1981. Całość rozgrywana jest w przestrzeni miasta, które stanowi integralny element gry.

12 grudnia
godz. 10.00-12.00 - "Sąd nad stanem wojennym" - projekt przygotowany we współpracy z uczniami poznańskich LO nr 5, 6, 8. Rozprawa odbędzie się w sali nr 100 Sądu Okręgowego w Poznaniu.
Młodzież poznańskich liceów podzieliła się rolami obrońców, oskarżycieli i sędziów. Przed nimi niełatwe zadanie, tak jak w rzeczywistym sądzie będą musieli przestawić racje każdej ze stron i dokonać osądu twórców stanu wojennego. Zapowiada się bardzo interesujące i emocjonalne wydarzenie.

13 grudnia
godz. 17.00 - Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bpa Zdzisława Fortuniaka w kościele o.o. Dominikanów.
godz. 18.00 - uroczystości pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r.,
ok. godz. 18.30 - u stóp pomnika członkowie NZS ułożą ze zniczy napis "13 grudnia 1981 r. Pamiętamy".

Ponadto:**10 XII** - przedstawiciele Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ "Solidarność" złożą kwiaty na grobie Zenona Zająca, jednego z dziewięciu górników zamordowanych przez ZOMO podczas pacyfikacji kopalni WUJEK. Zenon Zając został pochowany w rodzinnym Rostarzewie.
Władze miasta i gminy oraz dyrekcja miejscowej szkoły przygotowały z tej okazji specjalną uroczystość. W programie: Msza św. o godz. 12.00, nadanie nazwy Skwer im. Zenona Zająca jednemu z placów Rostarzewa, lekcja historii w Zespole Przedszkolno-Szkolno-Gimnazjalnym, okolicznościowa wystawa.

13 XII - godz. 10.30 - przewodniczący ZR Jarosław Lange i Krzysztof Stasiewski złożą kwiaty przed tablica na murze więzienia w Gębarzewie, gdzie w stanie wojennym mieścił się Ośrodek Internowania.

Leszno
13 XII
- godz. 15.00 - odsłonięcie tablicy upamiętniającej miejsce pierwszej siedziby Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność" w Lesznie - ul. B. Chrobrego 21;
- godz. 16.30 - wystawa "30 rocznica stanu wojennego w Regionie Leszczyńskim"
- Archiwum Państwowe w Lesznie, ul. Solskiego 71.
Ekspozycja czynna do 29 lutego 2012 r.
- godz. 18.30 - koncert Uczelnianego Chóru "Comenius" Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie pod dyrekcją doc. Aliny Pietrzak
- aula Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych i III Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie - Plac Kościuszki 4.

Piła
10 XII - godz. 16.00 - widowisko słowno muzyczne dla członków Związku z dawnego Regionu Pilskiego NSZZ "Solidarność" i mieszkańców Piły.
Pilski Dom Kultury, ul. Staszica 1.

13 XII - godz. 12.00 - przedstawiciele "Solidarności", władz miasta i powiatu złożą kwiaty pod tablicą pamiątkową przy Rondzie "Solidarności".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski