Rodzina zastępcza

Milena Kochanowska
Udostępnij:
Kto, kiedy i na jakich zasadach może zostać rodzicem zastępczym? Wyjaśnia Magdalena Walerjańczyk z Działu Opieki Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu

Chcielibyśmy wraz z mężem przejść szkolenie, żeby zostać rodziną zastępczą. Do kogo powinniśmy się zgłosić?
- Możecie państwo skontaktować się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie lub organizatorem rodzinnej pieczy zastępczej - może nim być PCPR, w swoim miejscu zamieszkania. Tam uzyskacie państwo informacje dotyczące funkcjonowania rodzin zastępczych. Osoby, które zgłoszą się jako kandydaci na taką rodzinę zastępczą i będą spełniały odpowiednie warunki, zostaną skierowane na szkolenie.

Na czym polega opiniowanie kandydatów na rodzinę zastępczą?
- Osoby lub rodzina, które zwrócą się z wnioskiem o zaopiniowanie ich jako kandydatów na rodzinę zastępczą spotykają się w swoim mieszkaniu z koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej lub pracownikiem socjalnym. Przeprowadza on wywiad środowiskowy, który zawiera między innymi takie informacje, jak: motywacja kandydatów do podjęcia funkcji rodziny zastępczej, sytuacja mieszkaniowa, zdrowotna, dochodowa, kontakty i relacje z rodziną i sąsiadami. Do wywiadu kandydaci dołączają zaświadczenia o dochodach i stanie zdrowia. Na podstawie tych informacji sporządzana jest opinia o kandydatach.

Mamy dzieci w wieku szkolnym. Czy możemy zostać rodziną zastępczą dla dziecka z domu dziecka?

- Rodzina, która wychowuje własne dzieci może również zostać rodziną zastępczą. Warto jednak przemyśleć to, jak przyjęcie do rodziny dziecka z placówki wpłynie na funkcjonowanie naszej rodziny, głównie dzieci. Temat ten radzę przeanalizować na szkoleniu dla kandydatów na rodzinę zastępczą.


Czy rodziny zastępcze są wspierane w opiece nad dzieckiem?

- Rodzinom zastępczym pomagają specjaliści od poradnictwa rodzinnego, psychologicznego i pedagogicznego. Wsparcie otrzymuje rodzina zastępcza, dziecko oraz rodzina biologiczna. Rodziny zastępcze mogą również korzystać z proponowanych przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej szkoleń tematycznych.


Na jaką pomoc finansową może liczyć rodzina zastępcza?

- Pomoc pieniężna dla rodziny zastępczej to 660 zł dla rodziny spokrewnionej i 1000 zł dla rodziny niezawodowej i zawodowej, pomniejszone o 50 proc. dochodu dziecka - alimentów lub renty rodzinnej. Rodzina zastępcza może również ubiegać się o jednorazowe świadczenie pieniężne na pokrycie niezbędnych wydatków związanych z potrzebami przyjmowanego do rodziny dziecka.

Jak wygląda sytuacja dziecka, które osiągnęło pełnoletność będąc wychowankiem rodziny zastępczej?

- Pełnoletni wychowankowie rodzin zastępczych obejmowani są system wsparcia zarówno finansowo-materialnego, na przykład kontynuujący naukę otrzymują pomoc pieniężną, jak i pracą socjalną, poradnictwem oraz doradztwem. Mogą również w ramach dodatkowego projektu korzystać z różnorodnych form dokształcania i rozwoju osobistego.


Czy osoba samotna, już na emeryturze, może zostać rodziną zastępczą?

- Taką rodziną może być również osoba samotna, a nawet na emeryturze, o ile stan zdrowia na to pozwoli.


W Poznaniu kandydaci na niezawodowe i zawodowe rodziny zastępcze mogą kontaktować się z Działem Opieki Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu przy ul. Cześnikowskiej 18, tel. 61 860 99 23 (24, 25).

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie