Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok od upadku Hydrobudowy śledztwo nadal trwa

Mateusz Pilarczyk
Pracownicy Hydrobudowy mieli wprowadzić w błąd podwykonawców, co do zamiaru wywiązania się z zawartych umów przy budowie trasy Słowackiego. Sprawa dotyczy łącznie 50 milionów złotych, a pokrzywdzonych jest 30 firm.
Pracownicy Hydrobudowy mieli wprowadzić w błąd podwykonawców, co do zamiaru wywiązania się z zawartych umów przy budowie trasy Słowackiego. Sprawa dotyczy łącznie 50 milionów złotych, a pokrzywdzonych jest 30 firm. archiwum polskapresse
Trwa wyprzedaż majątku Hydrobudowy Polska. Ta poznańska firma wchodząca w skład grupy PBG budowała stadiony i drogi na Euro 2012. W ubiegłym roku ogłosiła jednak niewypłacalność i od września jest w upadłości likwidacyjnej. Rok temu wypowiedzenia dostało około 800 osób. Los z częścią pracowników obszedł się łaskawie, a wielu z nich czeka na finał prokuratorskiego śledztwa.

W czerwcu ubiegłego roku do prokuratury trafiło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Złożyła je organizacja Pracodawców Pomorza. Jej prezes ujął się w ten sposób za podwykonawcami Hydrobudowy Polska, którzy wykonywali prace przy budowie trasy Słowackiego w Gdańsku. Droga łączyła gdański port lotniczy z portem morskim.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem podwykonawców. Co to oznacza? Pracownicy Hydrobudowy mieli wprowadzić w błąd podwykonawców, co do zamiaru wywiązania się z zawartych umów przy budowie trasy Słowackiego. Sprawa dotyczy łącznie 50 milionów złotych, a pokrzywdzonych jest 30 firm.

- Śledztwo zmierza ku końcowi. Zostali przesłuchani członkowie zarządu Hydrobudowy. Prokuratura na razie nie przedstawiła nikomu zarzutów w tej sprawie - informuje prokurator Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Po ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej zwalnianymi pracownikami zajął się między innymi Poznański Urząd Pracy. Trafiły do niego tylko 43 osoby z Hydrobudowy. Było też wiele pytań od osób spoza powiatu, bo firma działała na terenie całego kraju.

- Większość ludzi szukała pracy w swoim regionie. Dobrze trafili ludzie od nas ze Śląska. Ponad 140 ludzi dostało pracę praktycznie na niezmienionych warunkach. Są nawet wyjątki, którym się lepiej żyje, ale większość pracuje na gorszych warunkach niż w Hydrobudowie - mówi Henryk Stypka, szef Solidarności w Hydrobudowie.

Tak jak i inni został zwolniony z firmy i ma inne zajęcie, ale nadal zajmuje się sprawami byłych pracowników.
- Związek zawodowy nie zmienił nazwy i nie upadł - dodaje Henryk Stypka.

Tymczasem syndyk wystawia na licytację kolejny majątek upadłej spółki. Niedawno pojawiły się ogłoszenia o mieszkaniach w Poznaniu i Świnoujściu.

Grupa PBG
Hydrobudowa Polska powstała w 2007 roku z połączenia dwóch firm: Hydrobudowy Włocławek i Hydrobudowy Śląsk. Później w skład firmy weszła również Hydrobudowa 9 a cała spółka była częścią poznańskiej grupy PBG. PBG, Hydrobudowa i Aprivia w czerwcu 2012 roku złożyły wnioski o upadłość. Z trójki na powierzchni utrzymuje się jedynie PBG, które negocjuje układ z wierzycielami.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski