MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruina straszy w centrum Poznania. Tak wygląda opuszczona elektrownia. Była symbolem nowoczesności... Mamy zdjęcia ze środka!

Katarzyna Kulik-Libuda
Katarzyna Kulik-Libuda
Komin obecnie już nie istnieje. W nocy 15 listopada 2020 roku został wysadzony.
Komin obecnie już nie istnieje. W nocy 15 listopada 2020 roku został wysadzony. Robert Woźniak
Na Ostrowie Tumskim w Poznaniu stoi opuszczona elektrociepłownia Garbary. To jedna z największych zabytkowych industrialnych budowli dwudziestolecia międzywojennego na terenie miasta. Elektrociepłownia działała do 2016 roku. Jakie są plany względem niej i jak wygląda teraz? Mamy zdjęcia ze środka.

Elektrownia została wybudowana w północnej części Ostrowa Tumskiego, na rzecznym cyplu. Znajduje się o kilkaset metrów na północ od zabytkowej części Ostrowa, oddzielona torami kolejowymi. Budynek leży w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Warta. Znajduje się na uboczu historycznej części miasta.

Historia elektrowni Garbary w Poznaniu

Elektrownia Garbary została uruchomiona 23 listopada 1929 roku. Dla mieszkańców przedwojennego Poznania była monumentalnym symbolem nowoczesności.

Na otwarciu przemówił ówczesny prezydent Poznania Cyryl Ratajski. - Na miejscu gdzie stała warownia pruska, wzniesiono potężną świątynię pracy - mówił.

Elektrownia powstawała w 3 etapach. W pierwszej fazie budowy kompleksu uruchomiono ujęcie wody ze stacją pomp i filtrami mechanicznymi czerpanej z Warty wody, kotłownię parową, siłownię parową z turbogeneratorami, nastawnię elektryczną, a także osobną rozdzielnię prądu 6 kV. Czerpana z rzeki woda była oczyszczana mechanicznie na dwóch bębnowych filtrach sitowych, dalej była tłoczona za pomocą pomp elektrycznych do zasilania kotłów parowych i chłodzenia pary odlotowej z turbin. Pierwsze kotły parowe nie zachowały się, natomiast zachowały się kotły parowe, zbudowane w latach 1941–1942. Ostateczna realizacja projektu z drugiej połowy lat dwudziestych nastąpiła w 1952 roku. W 1954 roku ostatecznie wyłączono starą elektrownię na ul. Grobla. Garbary stały się jedynym producentem prądu w mieście.

Oto opuszczona elektrownia w Poznaniu. Mamy zdjęcia ze środka:

W 1965 roku przekształcono "Garbary" w elektrociepłownię, czyli dotychczasową produkcję energii elektrycznej zamieniono na produkcję energii cieplnej w postaci gorącej wody.

Z biegiem czasu elektrociepłownia przestała spełniać dotychczasowe funkcje produkcyjne, dlatego na północnym wschodzie Poznania w latach 70. XX wieku rozpoczęto budowę nowej Elektrociepłowni Karolin.

Elektrociepłownia Garbary zakończyła swoją działalność w 2016 roku.

Zniszczenie elektrociepłowni Garbary podczas II wojny światowej

Strategiczne znaczenie elektrowni spowodowało, że podczas walk o Poznań w 1945 roku doszło do poważnych zniszczeń obiektu. Działania wojenne, a zwłaszcza intensywne walki w okolicy Cytadeli spowodowały czasowe wyłączenie produkcji. Przerwa w dostawie energii elektrycznej trwała niespełna 20 dni.

Zobacz także: Tak wygląda ukryty dworek w Poznaniu. Mało kto o nim wie. Jest malowniczy i ma ciekawą historię

Elektrociepłownia Garbary teraz

W 2019 roku spółka Robyg wykupiła działkę wraz ze znajdującą się na niej konstrukcją dawnej elektrowni. Spółka planuje wybudowanie na tym terenie osiedli mieszkaniowych. Komin obecnie już nie istnieje. W nocy 15 listopada 2020 roku został wysadzony. W planach jest przekształcenie całego terenu poprzemysłowego w dzielnicę mieszkaniowo-usługową. Najważniejsze budynki kompleksu (hala elektrowni, kotłownia czy reduta fortu Roon) według rozporządzenia konserwatora zabytków będą musiały pozostać.

Oto opuszczona elektrownia w Poznaniu. Tak wygląda teraz:

Budynki, niegdyś przyjmujące każdego dnia wielu gości, powoli niszczeją. Nie brakuje tam też stert śmieci i ogólnego bałaganu.Więcej zdjęć ---->

W tym miejscu rozegrały się dramatyczne wydarzenia. Upiorny ...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Nowy odcinek programu "Moje własne M":

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

źródło: wikipedia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski