Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Wskutek pandemii rośnie liczba ofiar przemocy domowej. Mamy listę adwokatów, którzy udzielą porad

Łukasz Cieśla
Łukasz Cieśla
Jakie przestępstwa były najczęściej zgłaszane przez osoby szukające pomocy podczas poprzednich tygodni ofiar przestępstw? W poprzednich latach była to przemoc domowa i nadużycia seksualne. W tym roku może być podobnie, biorąc pod uwagę fakt, że za nami wiele miesięcy pandemii i okres zamknięcia w czterech ścianach.
Jakie przestępstwa były najczęściej zgłaszane przez osoby szukające pomocy podczas poprzednich tygodni ofiar przestępstw? W poprzednich latach była to przemoc domowa i nadużycia seksualne. W tym roku może być podobnie, biorąc pod uwagę fakt, że za nami wiele miesięcy pandemii i okres zamknięcia w czterech ścianach. Konrad Kozłowski
W całym kraju rozpoczyna się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Gdzie w Wielkopolsce można uzyskać można uzyskać bezpłatną pomoc? Między innymi u adwokatów, radców prawnych, w sądach, prokuraturach i policji. O szczegółach akcji oraz o tym, kto najczęściej zgłasza się po porady rozmawiamy z adwokatem Andrzejem Jarosławem Reicheltem, członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. - Za nami trudny okres, czas pandemii i zamknięcia w domach. Spodziewamy się kolejnych zgłoszeń od ofiar przemocy domowej, głównie od kobiet - mówi adw. Andrzej Jarosław Reichelt.

Rozpoczynający się właśnie Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem to coroczna inicjatywa środowisk prawniczych. Kto może skorzystać z Waszych bezpłatnych porad?
Adw. Andrzej Jarosław Reichelt:
Zapraszamy do kontaktu każdą osobę pokrzywdzoną przestępstwem. Wystarczy subiektywne poczucie, że padło się ofiarą przestępstwa. Nie ma też znaczenia stopień zaawansowania sprawy, status materialny czy wiek zgłaszającego. Pomożemy każdemu, kto się zgłosi. Akcja jest ogólnopolska, związana jest z przypadającym na 22 lutego Światowym Dniem Ofiar Przestępstw. Trwa od poniedziałku do niedzieli 28 lutego. Włączają się w nią adwokaci, radcowie prawni, prokuratury, sądy i policja.

Lista adwokatów udzielających bezpłatnych porad:

Trwa pandemia. W jaki sposób będziecie udzielać porad?

W naszym przypadku, czyli adwokatów, przede wszystkim będzie to kontakt telefoniczny. Mamy wyznaczone godziny dyżurów prawników. Nie trzeba się umawiać. Wystarczy zadzwonić o określonej porze. W akcję włącza się około 40 adwokatów z Wielkopolski. Numery telefonów można znaleźć na naszym profilu na facebooku lub w naszej siedzibie przy ul. Konopnickiej w Poznaniu. W czasie rozmowy telefonicznej doradzimy, jakie kroki prawne najlepiej podjąć w danej sprawie. Nasza akcja obejmuje też wstępną ocenę dokumentów. A jeśli zajdzie konieczność spotkania się, wtedy odbędzie się ono w kancelarii z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Czytaj też: Były radny PiS znęcał się nad żoną. Został skazany

Przemoc domowa zdarza się w różnych domach. Zobacz film

Jakie sprawy były najczęściej zgłaszane podczas poprzednich tygodni ofiar przestępstw?

Myślę, że nikogo tym nie zaskoczę – najczęściej odwiedzały nas ofiary przemocy domowej. Przede wszystkim kobiety, znacznie rzadziej mężczyźni. Osobiście dostawałem takie zgłoszenia od kobiet. Dzięki poradzie złożyły one zawiadomienia do prokuratury. Nie wiem jednak, jaki był później finał tych postępowań. Pomagałem na wstępnym etapie. Coraz częściej w zgłoszeniach ofiar pojawia się również wątek przemocy seksualnej, molestowania i pedofilii. W tym przypadku zgłoszenia często dotyczą zdarzeń sprzed wielu lat. Najwidoczniej ofiary przemocy seksualnej musiały najpierw same przepracować ten problem zanim zdecydowały się zmierzyć z nim na płaszczyźnie prawnej.

Czytaj też: Przemoc domowa w czasie pandemii. Jak się bronić przed oprawcą?

Przemoc seksualna łączy się z przemocą domową?

Tutaj nie ma reguły. Nadużycia seksualne odbywają się w różnych miejscach i środowiskach. Czasami są to nawet imprezy młodszych osób, które dopiero po jakimś czasie mówią o swojej krzywdzie. W tym roku spodziewamy się kolejnych zgłoszeń dotyczących właśnie przemocy domowej oraz przestępstw o podłożu seksualnym. Z jednej strony wzrasta wrażliwość i świadomość społeczna, z drugiej za nami trudny, specyficzny rok. Byliśmy zamknięci w domach, w izolacji. Już wcześniej zauważyliśmy jako prawnicy, że w okresie pandemicznym wzrosła liczba zgłoszeń o przemocy domowej.

Przestępcy z Wielkopolski poszukiwani przez policję. Widział...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski