Ryszard Petru: Nie jesteśmy grubasami z kasą [WYWIAD]

Michał KopińskiZaktualizowano 
Ryszard Petru
Ryszard Petru Piotr Smoliński
Nie wyobrażam sobie w naszym ugrupowaniu kogoś, kto nie jest zwolennikiem wolności gospodarczej, ale kogoś o innym światopoglądzie niż ja - już tak. Ryszard Petru, lider stowarzyszenia NowoczesnaPL.

W 1994 roku z połączenia Unii Demokratycznej i KLD powstała Unia Wolności. W 2001 roku na gruzach UW, do której Pan należał, utworzono Platformę Obywatelską. Teraz PO dołuje, a Pan tworzy stowarzyszenie NowoczesnaPL - ile razy można sprzedawać to samo w innym opakowaniu?
Ryszard Petru: Mam 43 lata, a w 2001 roku miałem o 14 lat mniej. Co przeszłość w UW ma za znaczenie? Średnia wieku osób, które powoływały NowoczesnąPL to 31 lat. Osoby ze środowisk, o których Pan mówi, są znacznie starsze i często już nieaktywne. To zupełnie inny świat, inne są też problemy.

Ale ludzie ciągle ci sami. Na nasze spotkanie przyszedł Pan z tworzącym struktury NowoczesnejPL w Wielkopolsce Łukaszem Goździorem - on też należał do UW.
Ryszard Petru: A wie pan, ile on ma lat? 35, więc w czasach Unii Wolności miał 20. Na takiej zasadzie możemy powiedzieć, że wszyscy już kiedyś gdzieś byli. Jarosław Kaczyński zakładał kiedyś Porozumienie Centrum, a później stworzył Prawo i Sprawiedliwość; Donald Tusk zakładał KLD, a następnie Platformę. Patrząc w ten sposób, naprawdę każdy już gdzieś był. Ja też - kiedyś w UW, a w ostatnich latach w biznesie. Ważne, żeby być wiarygodnym i konsekwentnym.

Ryszard Petru przestrzega przed PO i PiS

Pan uważa, że będzie w polityce wiarygodny?
Ryszard Petru: Tak. Mówię to samo, co mówiłem 10, 15, nawet 20 lat temu. Proszę zapytać przedsiębiorców i wykładowców, którzy przyszli niedawno w Poznaniu na promocję mojej książki. Mówię cały czas to samo, a stare partie ściemniają. Kiedy PO czy PiS mówią, że chcą deregulować gospodarkę, brzmią totalnie niewiarygodnie - bo jedni tego przez 10 lat nie robili, a drudzy nie zgłaszali jako opozycja takich pomysłów. Nagle się okazuje, że są przeciwnikami finansowania partii z budżetu państwa. Chcą nowoczesnej edukacji i budzą się w tej sprawie na cztery miesiące przed wyborami. Osoby, które się do mnie zgłaszają, umieją coś zrobić i chcą coś zmienić. A w partiach, które są obecnie w parlamencie, są ludzie, którzy umieją być tylko posłami - nie wnoszą kompletnie żadnej wartości dodanej.

Jak wybierze Pan osoby, które wystartują z list NowoczesnejPL do Sejmu i Senatu?
Ryszard Petru: Z pewnością będą to ludzie, którzy coś w życiu zrobili, czegoś dokonali. To może być dobry lekarz, znany prawnik, przedsiębiorca, naukowiec.
Kto otworzy listę do Sejmu w Poznaniu?
Ryszard Petru: Za wcześnie na takie decyzje. Informację o listach przedstawię, kiedy będzie znana dokładna data wyborów parlamentarnych. Na pewno nie znajdą się na nich osoby skompromitowane politycznie - nie chcę "skoczków" politycznych, osób, które były przykładowo w SLD, później w PSL, a teraz chciałyby się do nas przyłączyć. Najważniejszym kryterium będzie to, czy mają dorobek zawodowy.

Ryszard Grobelny, były prezydent Poznania, spełnia to kryterium?
Ryszard Petru: Nie myślałem o Ryszardzie Grobelnym w kontekście naszych list.

Kontaktował się Pan z nim ostatnio?
Ryszard Petru: Nie i nie planowałem dotychczas takiego spotkania. Proszę pamiętać, że mamy 41 okręgów, byłem ostatnio we Wrocławiu, Krakowie, Nowej Soli, Gorzowie i...

Ucieka Pan od jednoznacznej odpowiedzi.
Ryszard Petru: ... i Rzeszowie. Zamykam ten temat. Nie ma w tej chwili pomysłu, żeby Ryszard Grobelny startował z naszych list.

Kontaktu z NowoczesnąPL szukał Jakub Jędrzejewski (według działaczy stowarzyszenia; on sam twierdzi, że tylko przygląda się inicjatywie - dop.), wyrzucony z PO były zastępca prezydenta Poznania. Przygarnie go Pan?
Ryszard Petru: Mało wiem o tym panu, ale zarzuty, które padają pod jego adresem nie brzmią dobrze. Nie znam go, ale w dobie internetu można się o kimś szybko wszystkiego dowiedzieć. Powtórzę: skoczków politycznych i ludzi, którzy mają niejasną przeszłość u siebie nie chcemy. Proszę pamiętać, że na nasz kongres w Warszawie przyszło 6 tysięcy osób - wśród nich były takie, których zdecydowanie na swoich listach nie chcemy. To specyfika ruchów oddolnych.

Osoba świetnie zorientowana w polityce powiedziała mi ostatnio, że NowoczesnąPL chętnie poprą "grubasy z kasą". Chcecie bronić tylko interesów tych, którym się w III RP udało?
Ryszard Petru: Odwołujemy się do osób, które uważają, że w Polsce można coś robić lepiej, szybciej i nowocześniej. Do Polaków z aspiracjami. Proszę popatrzeć na osoby, które przychodzą na nasze spotkania - średnia wieku wynosiło około 30 lat. Jest bardzo wielu młodych ludzi, studentów - ani to grubasy, ani z kasą. To, o czym Pan mówi, to jedna z łatek, które wymyślili Jacek Kurski z Michałem Kamińskim i podrzucają je mediom. Przez nich muszę się teraz tłumaczyć, że nie jestem wielbłądem. "Grubasy" - choć ja wolę określenie "tłuste koty" - to PiS i PO. Dostają po kilkadziesiąt milionów z publicznych pieniędzy i wywalają je na ośmiorniczki i wina za kwoty, które niejedna polska rodzina ma na cały miesiąc.
Kolejna łatka, to ta, że jesteście "partią Balcerowicza". Tak się o Was od początku mówiło, ale Leszek Balcerowicz gdzieś zniknął.
Ryszard Petru: Nie mógł zniknąć, bo nigdy go u nas nie było. Te same osoby - wspomniani Michał Kamiński i Jacek Kurski - wymyślili, że będziemy "partią Balcerowicza", bo w Leszka Balcerowicza łatwo uderzać.

Ale Pan jest uczniem Balcerowicza. Był Pan jego doradcą, teraz się Pan tego wstydzi?
Ryszard Petru: Jestem jego uczniem, i to dosłownie - byłem jego studentem. I cieszy mnie jego poparcie, tak jak cieszy każde inne.

Przypięto Panu też trzecią łatkę - tego, który jako analityk i znany ekonomista namawiał Polaków do brania kredytów we frankach.
Ryszard Petru: Nikt nie przeczytał moich analiz. A ja za każdym razem mówiłem jeszcze coś po przecinku. Na przykład, że dany poziom kursu jest prawdopodobny, chyba że nastąpi kryzys - okazał się globalny i największy od lat; chyba, że nastąpi finansowy upadek Ukrainy - co się zresztą stało. Zawsze byłem fair w tym, co mówiłem. Sam zresztą wziąłem kredyt we frankach.

Który Pan przewalutował, w komentarzach nadal uspokajając, że kredyt w tej walucie jest bezpiecznym rozwiązaniem.
I dużo na tym straciłem. Nie mogłem niczego rekomendować, bo zgodnie z MiFID-em, czyli dyrektywą w sprawie rynków instrumentów finansowych, nie mogłem udzielać rekomendacji. Takie jest prawo.

Naprawdę wierzy Pan, że przekona wyborców tym argumentem?!
Ryszard Petru: Mówiłem, kiedy kupowałem akcje, mówiłem, kiedy sprzedawałem. Mówiłem, że ci, którzy się boją kredytów we frankach, mogą - podkreślam - mogą przewalutować kredyt. Mówiłem o tym w TVN 24 i w TOK FM, pisałem na Twitterze. Ale tych wypowiedzi nikt teraz nie szuka i nie cytuje. I w końcu: Ja też uwierzyłem Donaldowi Tuskowi, że wejdziemy do strefy euro, a to zmieniłoby sytuację.

W programie NowoczesnejPL ma się znaleźć m.in. postulat prywatyzacji kopalń. Zdaje Pan sobie sprawę, że jeśli wejdziecie do Sejmu, nigdy nie znajdziecie koalicjanta, który to poprze?
Ryszard Petru: Mamy XXI wiek, nie można ludzi ciągle straszyć prywatyzacją. A wie Pan, co nam grozi, jak spadną globalne ceny węgla, a górnictwo nie dostanie kolejnych transz pomocy z Unii Europejskiej? Kopalnie zostaną zamknięte. Po prostu nie będzie na nie pieniędzy. Więc albo kopalnie sprywatyzujemy, albo kiedyś się z nimi pożegnamy.
Kilkanaście lat temu Donald Tusk też tak mówił: Róbmy to, co trzeba, nie patrzmy na sondaże. Później odwrócił tę zasadę - robił to, czego ludzie chcieli w sondażach.
Różnica jest taka, że Donald Tusk przez większość życia był politykiem. Musiał robić wszystko, by w tej polityce pozostać. Ja zawsze mogę wrócić do tego, co robiłem dotychczas. Donald Tusk nie jest wzorem do naśladowania - jest antywzorem.

NowoczesnaPL ma jasne, liberalne spojrzenie na gospodarkę, ale od określenia się w sprawach światopoglądowych uciekacie. Kiedy zamierzacie ogłosić, co chcecie zrobić z in vitro, związkami partnerskimi, czy wracającym jak bumerang tematem dopuszczalności aborcji?
Ryszard Petru: Chcemy być partią wolnościową, nowoczesną, modernistyczną. W sprawach światopoglądowych odrzucam dwie skrajności: "palikociarnię" z lewej i Rydzyka z prawej strony. Do stowarzyszenia zapraszam osoby tak o konserwatywnych, jak i liberalnych poglądach - liczę jednak, że będą się nawzajem szanować i współpracować. Oczywiście mam swoje prywatne poglądy - in vitro powinno być od dawna dostępne, podobnie jak powinno się wprowadzić instytucję związków partnerskich.

Czyli typowe centrowe pomysły. Jakbym słyszał Unię Wolności, od której zaczęliśmy.
Ryszard Petru: Nie wiem, czy to są centrowe poglądy, ale wiem, że szanuję poglądy innych w tych sprawach. Nie wyobrażam sobie w moim ugrupowaniu kogoś, kto nie jest zwolennikiem wolności gospodarczej, nie wyobrażam sobie zwolennika opłacania partii z budżetu i dopłacania przez państwo do starych przemysłów, ale zapraszam do niego osoby o innym niż ja światopoglądzie.

Ryszard Petru

Urodził się we Wrocławiu, w 1972 roku. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej. W latach 1997-2000 był doradcą wicepremiera i ministra finansów, Leszka Balcerowicza. Później skupił się na biznesie: pracował w Banku Światowym, jako główny ekonomista Banku BPH, jako dyrektor w BRE Banku i PKO BP. Jest przewodniczącym Towarzystwa Ekonomistów Polskich

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 49

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
mm

jesteście chudzielcami z kasą

***

Pan Petru powinien dobrze przyjrzeć się życiorysom ludzi, którzy dla niego koordynują. Pan pełnomocnik warmińsko-mazurski na ten przykład to chyba nie najlepsza wizytówka. Podobno miała to być partia ludzi wykształconych i z klasą? a ten pan się bawi w politykę bez wykształcenia i umiejętności wypowiadania się, budując swój wizerunek jak mniemam na oszustwie. Jeżeli cała ta partia składa się z jemu podobnych ludzi to wróży tylko utrzymywanie kolejnych gwiazdorów i nierobów.

G
Gabriel Potoczny

Wolałem kiedy Pan Petru był doradcą bankowym, w polityce tego Pana nie widzę.
Brak " dynamiki ", w polityce nie można " mamrać ", trzeba wyłożyć sedno sprawy i przekonać słuchaczy i widzów do swojej idei.

j
jon

„Tylko Żydzi są ludźmi, goje nie są ludźmi, tylko bydłem”

Talmud, Keritot 6b

j
jon

Rządy Żydów w Polsce – ING Bank Śląski S.A.: „Liczą się ludzie”… Żydzi.

j
jon

„Tylko Żydzi są ludźmi, goje nie są ludźmi, tylko bydłem”

Talmud, Keritot 6b

30 plus

Jak czytam ten cały konserwatyno pisowy bełkot, to chyba jednak wyjadę z tego kraju weźcie go sobie pisiaki wprowadzcie szariat chrześcijanski, mordujcie za invitro, ateizm, itd. Młodzi wyjadą a wy się bawcie w tym waszym piekiełku. To już wole d..y Niemcom podcierać niż żyć w takim kraju. WSI, Okrągły stół a kogo to obchodzi to było i nie wróci ja chcę żyć w normalnym kraju gdzie ksiądz nie mówi mi co mam robić, skarbówka nie ściga mnie bez powodu, a policja zajmuje się mordercami i oszustami a nie chłopakami palącymi trawę.
Dobra czas się pakować.NARA

1963

Drogi Panie, zacząłem czytać wywiad i na 3 stronie zakończyłem. Dlaczego? Ponieważ pojawiły się na "dzień dobry" dwa kłamstwa lub nadużycia. Mówi Pan nagłym zwrocie dużych partii ws. sponsorowania ich spoza budżetu. Jednym tchem wymienia Pan PO i PiS. Kłamstwo. PiS była i jest PRZECIW temu pomysłowi z piekła rodem. Po drugie, mówi Pan o ośmiorniczkach z kasy publicznej i znowu jednym tchem PO i PiS. No niech Pan się stuknie w głowę. Takie rzeczy dyskwalifikują pańską wiarygodność. Na resztę już nie mam ochoty. POzdrawiam.

g
gość

Skoro ruch antysystemowy, obiecuje obalenie zastałych układów politycznych, to najkrótszą drogą do osiągnięcia takiego celu jest BANICJA dla wszystkich, wykręconych przy okrągłym stole zwolenników, wszelkich dotychczasowych "niezidentyfikowanych systemów" i "scena" będzie czysta. Po co tyle trudu, aby zbudować jakiś nieokreślony "system antysystemowy"?

s
spokojny

Jeszcze jedna partia?
Sory ale jak ktoś zakłada ruch popierania samego siebie
albo partię chlania piwa to niech se sam to finansuje.

I
Internautka 50+

jest to że Petru jest szykowany jako koło ratunkowe PO. Nigdy więcej Petru, Balcerowicza ani PO

g
gość

Bardzo słuszne spostrzeżenie, Szanowny "biznesmenie": KAŻDY już gdzieś kiedyś był i dlatego ja mam lepszą propozycję. Jaką? Bardzo prostą:
WSZYSTKIE "elity polityczne", jakie "wykręciły się" przy Okrągłym Stole skazać na... bezpowrotną banicję, na najbliższe... 100 lat, w KOMPLECIE z rodzinami i wraz z pierwszym "wodzem" na czele - jak się podoba Panu Petrowi taka koncepcja?

w
wpolityce

„Ryszard Petru, ogłaszając się liderem nowego ruchu, obiecał wyborcom nową jakość w polityce. I już na starcie został rozpoznany przez internautów. Wykryli w nim przywódcę architektów podstaw systemu III RP, tworzących przed wyborami parlamentarnymi szalupę ratunkową dla ludzi PO” – piszę „Gazeta Polska Codziennie”.

Według gazety kto stoi w otoczeniu Petru, pokazuje też Towarzystwo Ekonomistów Polskich, którym kieruje on wraz z ekonomistą rejestrowanym przez SB, działaczami PZPR u czy żoną Leszka Balcerowicza.

Tydzień temu odbył się kongres założycielski stowarzyszenia NowoczesnaPL, którego liderem jest ekonomista Ryszard Petru. Jego formacja chce iść po władzę w najbliższych wyborach, przedstawiając się jako ruch antysystemowy, obiecujący obalenie zastałych układów politycznych. Tyle że mentorami stowarzyszenia są m.in. ludzie władzy III RP jeszcze z lat 90., jak Leszek Balcerowicz czy Andrzej Olechowski. Otoczenia Petru dopełniają też ludzie współkierujący z nim Towarzystwem Ekonomistów Polskich (TEP) – organizacji łączącej ludzi z branży bankowości, finansów i wielkiego biznesu —twierdzi „GPC”. Oraz tłumaczy, że założycielami TEP w latach 90. byli przede wszystkim znani jeszcze z PRL u Leszek Balcerowicz, wicepremier w rządzie AWS-UW, były prezes Narodowego Banku Polskiego, i prof. Jan Winiecki. Dziś we władzach towarzystwa pozostaje żona b. wicepremiera Ewa Balcerowicz. Zastępcą Petru w TEP jest zaś ekonomista Bohdan Wyżnikiewicz, który wspiera forsowane przez rząd PO-PSL szybkie wprowadzenie Polski do strefy euro.

Po zmianie systemu w Polsce został prezesem GUS-u. Według akt IPN-u Wyżnikiewicz był zarejestrowany przez wywiad PRL-u jako kontakt operacyjny „Eureka”. […] Od 1977 r. w Szwajcarii pracował przy Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. Współpraca ta zakończyła się wraz z jego powrotem z Genewy —zaznacza gazeta. Oraz przypomina, że w Genewie swoją karierę w czasach PRL-u rozpoczął również Andrzej Olechowski, współtwórca PO, który dziś wspiera ruch Ryszarda Petru.

Jak ujawnił dr hab. Sławomir Cenckiewicz, Olechowski, zarejestrowany przez SB jako kontakt operacyjny „Must”, był prowadzony przez Gromosława Czempińskiego, który wówczas pracował pod przykrywką w Genewie —wyjaśnia „GPC”. Według gazety innym współtwórcą ruchu Petru jest prof. Jan Winiecki – wcześniej wieloletni członek PZPR-u, który obecnie zasiada w Radzie Polityki Pieniężnej z ramienia PO.

Ryszard Petru to ekonomista i były działacz Unii Wolności, w latach 1997–2000 doradca Leszka Balcerowicza, ówczesnego wicepremiera i ministra finansów - w PRL-u członka partii komunistycznej i pracownika Instytutu Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu przy KC PZPR.

O
Oczywiście że nie.

To tłuste misie z gruba kasą ukradzioną polskim podatnikom stoją za wami.
Wkrótce dowiemy się, co to za "misie" za WSI.

n
na własny rachunek,

zatrudniał pracowników, odniósł sukces?
Nigdy.
Petry do "biznesmien" z nadania Frasyniuka i Balcerowicza. Tylko państwowe i finansowe posadki.
Tam gdzie gorące pieniążki innych podatników, tam i "biznesmien" Petru.

Przeczytajcie życiorys tego pana.
Ryszard Petry, Wikipedia - bo nic innego nie znalazłem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3