MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rządowa reforma planowania przestrzennego. Plany ogólne zastąpią studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego

Mateusz Adamowicz
Minister Piotr Uściński (po prawej) zapowiedział w Poznaniu reformę planowania przestrzennego
Minister Piotr Uściński (po prawej) zapowiedział w Poznaniu reformę planowania przestrzennego Adam Jankowski
Rząd przygotowuje reformę planowania przestrzennego. Jej kluczowe założenia, podczas konferencji w Poznaniu, przedstawił wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Jak stwierdził proces ma przebiegać szybciej, a procedury zostaną uproszczone. Wszystko po to, by ograniczyć chaos urbanistyczny.

Koniec ze studium. Rząd planuje reformę

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju przedstawił najważniejsze założenia tworzonej przez rząd ustawy. Podstawą zmian w gospodarce przestrzennej ma być wprowadzenie planów ogólnych, które zastąpią dotąd obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (SUiKZP).

- Studium nie jest dokumentem wiążącym dla inwestora

– powiedział Uściński.

Dalej jednak sporządzane będą plany miejscowe.

Według planów, zostanie stworzony Centralny Rejestr Urbanistyczny, który będzie działał według jednakowych standardów w całym kraju. Same procedury również mają zostać uproszczone, mieszkańcy łatwiej będą mogli zgłaszać swoje uwagi na temat danego projektu. Wydawanie dokumentów WZ zostanie ograniczone czasowo na pięć lat. Przyspieszone zostaną także decyzje o warunkach zabudowy. Minister podkreślił, że ma to na celu ograniczenie chaosu urbanistycznego.

Ostatnią kluczową zmianą wprowadzoną przez nową ustawę ma być uporządkowanie opłaty planistycznej, która ma być skutecznie egzekwowana za zmiany w planie miejscowym. Założenia planowanej reformy będą wprowadzane stopniowo. Wszystkie zmiany mają wejść w życie do 2026 roku i zostaną współfinansowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy.

Czym jest studium?

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy to obecnie kluczowy dokument, który określa kierunek polityki przestrzennej na terenie miasta i gminy.

Studium ma zdiagnozować aktualny stan gminy, m.in. w sferze środowiskowej, społecznej, budowlanej, technicznej itd. Bazując na tej analizie, wyznacza się kierunki, w jakich ma rozwijać się miasto. Jest więc podstawowym zapisem polityki przestrzennej w mieście, ponieważ jego ustalenia są wiążące przy sporządzaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Hotel Andersia w Poznaniu to jedna z wizytówek stolicy Wielkopolski

Hotel Andersia w Poznaniu ma nowego właściciela. Dołączył do...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski