W piątek, 26 czerwca starosta poznański Jan Grabkowski spotkał się z samorządowcami chcącymi współtworzyć związek powiatowo-gminny, dzięki któremu możliwe będzie uratowanie spółki PKS Poznań, a także utrzymanie komunikacji autobusowej w powiatach poznańskim, obornickim, szamotulskim, międzychodzkim, nowotomyskim, grodziskim, kościańskim oraz śremskim.
Bardzo trudna sytuacja PKS-u
W marcu ubiegłego roku prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak postawił wielkopolskim samorządowcom ultimatum: albo dorzucą się do PKS-u Poznań, albo spółka zostanie zlikwidowana i z końcem czerwca zawiesi wszystkie kursy. W roli strażaka gaszącego zarzewie ognia wystąpił powiat poznański, który zaangażował się w utworzenie związku powiatowo-gminnego. Ma on się zająć organizacją transportu publicznego na terenie powiatu poznańskiego i innych wielkopolskich samorządów.
Sprawdź też:
Pandemia koronawirusa spowodowała, że prace nad powstaniem związku należało przyspieszyć, bowiem obroty spółki w ostatnich miesiącach spadły o ponad 80 proc., a liczba przewożonych pasażerów w kwietniu zmalała o 90 proc.
Czytaj też: PKS Poznań jest w bardzo trudnej sytuacji. Obroty spółki spadły o 92 procent
Starostwo zmuszone zostało do szybkiego przygotowania statutu związku, który rozesłało samorządom. 30 przedstawicieli powiatów, gmin oraz miasto Poznań, po przesłaniu uwag do dokumentu wyraziło ustną chęć przystąpienia do niego.
- Na pisemną akceptację będziemy czekać maksymalnie do przyszłego piątku. Jeśli ktoś zdecyduje się przystąpić później, będzie musiał zaakceptować ustalone przez nas warunki partycypowania w kosztach całego przedsięwzięcia
- tłumaczy Jan Grabkowski.
Oprócz powiatu poznańskiego do związku, który ma zarządzać PKS Poznań mają przystąpić 22 gminy, 6 powiatów oraz miasto Poznań. - Utrzymanie PKS-u będzie trwałym uzupełnieniem kolei metropolitarnej i kolejną zachętą do pozostawienia samochodów w garażach. Zwracam się z apelem do innych samorządów: nie zwlekajcie z przystąpieniem do związku. Oczywiście, że transport publiczny zawsze będzie kosztował, ale na pewno będziemy starać się o dopłaty - mówi Piotr Woszczyk, wiceburmistrz Obornik.
Sprawdź też:
Starosta Grabkowski stawia sprawę jasno: - Tam, gdzie nie będzie partycypacji, nie będzie komunikacji - podkreśla.
Związek powstanie do marca 2021
Jaki jest plan przejęcia PKS-u przez związek? Najpóźniej w lipcu samorządy powinny podjąć uchwały o przyjęciu statutu.
- Z kolei do końca września wyłonimy reprezentanta wszystkich gmin i powiatów, który będzie reprezentował związek w postępowaniu przed wojewodą. Najpóźniej związek powinien zacząć funkcjonować w marcu przyszłego roku
- wyjaśnia Zbigniew Rusak, specjalista ds. transportu powiatu poznańskiego.
Obecnie tylko w powiecie poznańskim wykluczonych transportowo jest około 80 miejscowości. Oznacza to, że prawie 10 tys. osób pozbawionych jest dostępu do kolei lub autobusu.
ZOBACZ TEŻ:
Poznań Moto Fest 2020: Na Międzynarodowych Targach Poznański...
Sprawdź też:
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?