MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skrzypią, piszczą i jęczą. Ale ta para stulatków jest w świetnej formie! Przejechaliśmy zabytkowym tramwajem po Poznaniu! Zobacz

Szymon Paź
Szymon Paź
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ten tramwaj pamięta jeszcze cesarza Wilusia! Mimo tego ciągnie za sobą przyczepę i wozi poznaniaków i turystów linią turystyczną H. Co prawda skrzypi, piszczy i ogólnie hałasuje, ale jest wspaniały! Przejechaliśmy z nim całą trasę! Zobaczcie nagranie z tej wycieczki!

Spis treści

Żwawy stulatek na poznańskich torach

To pierwszy tramwaj elektryczny w Poznaniu! Gdy podjęto decyzję o elektryfikacji tramwajów konnych zamówiono w firmie Bergische Stahlindustrie 38 takich wagonów. Rozpoczęły kursy w 1898 r., gdy tramwaje konne ustąpiły miejsca elektrycznym. Woziły poznaniaków w zasadzie do czasów II wojny światowej, choć kilka z nich przetrwało walki o Poznań i znajdowało się na stanie poznańskiego przedsiębiorstwa komunikacji aż do 1972 r.

Nie wszystkie trafiły potem pod palnik. Jeden z nich pełnił rolę kontenera na odpady w zajezdni przy ul. Gajowej! Dzięki temu uniknął przerobienia na żyletki i staraniem Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych oraz firmy Modertrans rozpoczęto prace nad jego odbudową. 120-letni wagon wyjechał ponownie na tory w 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego!

Nierozłączna para

Od tamtego czasu jego niemal nierozłączną partnerką jest tzw. doczepa bierna (nieposiadająca własnego napędu) niemieckiej firmy Carl Weyer. Takie wagony dostarczano do Poznania od 1905 r. Woziły poznaniaków aż do lat 60! Wówczas jednak nie przejmowano się zachowaniem historycznego taboru - pozostałe wagony wyprzedawano na altanki i magazyny.

W ten właśnie sposób zachował się drugi poznański rodzynek wyprodukowany w Duesseldorfie na początku XX w. Miłośnicy komunikacji miejskiej natrafili na niego w 2009 r. Dzięki staraniom MPK Poznań wagon udało się odkupić, a następnie odbudować. Wyjechał na tory w 2015 r., gdy trwały już prace nad rekonstrukcją silnikowego wagonu Bergische Stahlindustrie.

Wyjątkowa linia turystyczna H

Stulatkowie, choć żwawi i w dobrej formie, potrzebują nieco więcej wypoczynku. Dlatego też stworzona specjalnie z myślą o nich linia turystyczna H jeździ rzadko, mniej-więcej raz na dwa tygodnie, w wybrane dni.

Kursy linii H startują z nowego przystanku przy Bibliotece Uniwersyteckiej na ul. Ratajczaka w godzinach 11:45, 12:30, 13:15, 14:00, 15:00, 15:45, 16:30 i 17:15. Trasa wiedzie ulicami 27 Grudnia, Gwarną, Św. Marcinem, Zwierzyniecką, Kraszewskiego, Dąbrowskiego, Fredry, Gwarną, Św. Marcinem, Al. Marcinkowskiego i 27 Grudnia z powrotem na Ratajczaka.

Oprócz linii H MPK Poznań prowadzi również linie turystyczne o numerach 0, 20, 100 i 102. Więcej szczegółów na stronie MPK.

Zobacz film z przejazdu ponad 100-letnimi tramwajami z Poznania!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

68. rocznica Poznańskiego Czerwca 1956 roku była w Poznaniu upamiętniona bardzo szeroko. Wśród poznaniaków pamięć o tych wydarzeniach jest wciąż żywa.

Obchody Poznańskiego Czerwca 1956. "Godność pracowników musi...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski