Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smartfony przyszłości bez ekranów - prognozują eksperci w Poznaniu

Mateusz Pilarczyk
John Biggs, były programista, który został dziennikarzem opowiadał o przyszłości i rozwoju technologii
John Biggs, były programista, który został dziennikarzem opowiadał o przyszłości i rozwoju technologii Marek Zakrzewski
Dwa dni, sześć paneli dyskusyjnych, kilkunastu prelegentów oraz ponad czterystu gości z całego świata - to liczby opisujące największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie branży e-commerce, które zakończyło się w Poznaniu. Uczestnicy e-nnovation rozmawiali o najnowszych światowych trendach w branży elektronicznego handlu. Szczególną uwagę zwrócili na warunki rozwoju e-biznesu w naszej części Europy. A dzięki wdrażaniu nowych technologii i szybkiego internetu są one coraz lepsze.

- Kiedy byłem młody, słuchałem swojej ulubionej muzyki z winyli. Łatwo można było je zarysować i zniszczyć. Potem przyszła era CD, z której byłem zadowolony. Teraz wszystko mam tu, w kieszeni. Mobilne urządzenia to ogromna szansa dla e-commerce - podkreślał w trakcie swojego wystąpienia Daniel Burrus uważany za jednego z najważniejszych prognostyków technologii na świecie.

Burrus w Poznaniu podał też swoją wizję rozwoju internetu i urządzeń wykorzystujących sieć. Przeszliśmy już fazę web 1.0, której sieć służyła głównie do wyszukiwania informacji. Teraz korzystamy z web 2.0, który daje nam możliwość wymiany informacji między sobą. Kolejnym etapem 3.0 będzie "zanurzenie" w przestrzeni 3D.

- Rewolucją będą przeglądarki internetowe 3D. Płaskie strony zyskają wymiar, a projektanci nowe możliwości. W erze web 4.0 nie będą nam już potrzebne ekrany w mobilnych urządzeniach. Będziemy się z nimi porozumiewać poprzez inteligentnych e-asystentów - prognozuje Daniel Burrus.

Eksperci zwracali też uwagę jak zmienia się nasze życie. Kiedyś zapominając z domu portfel cofnęlibyśmy się po niego. Dziś zrobimy to, gdy zapomnimy naszej komórki, a właściwie smartphonu. I trend ten będzie się utrzymywał. W Polsce sieci komórkowe i banki uruchamiają już usługę e-portfela. Dzięki nowym technologiom mając przy sobie tylko komórkę będziemy mogli płacić m.in. w sklepach.

- To dopiero początek, bo technologia pozwala na płacenie za bilety także komunikacyjne - dodaje Peter Vesco, starszy wiceprezes Deutsche Telekom AG. Do tego telekomunikacyjnego giganta należy T-Mobile.
Z przebiegu konferencji widać, że przyszłość należy do urządzeń mobilnych. Już teraz na świecie sprzedawanych jest więcej smartphonów niż komputerów osobistych.

- Telefon jest z nami cały czas. Teraz to czy jesteś on-line zależy tylko od tego, czy akurat nie śpisz, bo smartphon stale jest podłączony do sieci. Dziennie na całym świecie aktywowanych jest milion telefonów z systemem Android - mówi Don Dodge, który obecnie pracuje dla Google, a wcześniej był w takich firmach jak AltaVista, Napster czy Microsoft.

Smartphon przyszłości według Don Dodgea? Po pierwsze zastąpi komputery i nie będzie w nim ważna wielkość wyświetlacza. W biurach i domach będziemy mieli ekrany i klawiatury, do których bezprzewodowo podłączymy urządzenie, które nosimy w kieszenie.

E-nnovation już po raz trzeci zorganizowała w Poznaniu grupa Allegro.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski