Smog w Poznaniu: Maseczka obroni, ale nie pokona niewidzialnego zabójcy

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Smog w Poznaniu: Maseczka nie pokona niewidzialnego zabójcy
Smog w Poznaniu: Maseczka nie pokona niewidzialnego zabójcy Waldemar Wylegalski
Każdego dnia mieszkańcy Powiatu Poznańskiego mogą monitorować stan powietrza dzięki dostępnym aplikacjom i stronom internetowym. Dzięki temu mogą bronić się i walczyć ze smogiem.

Dla Azjatów to norma, patrzeć w telefon i monitorować stan powietrza, nim wyjdą ze swoich domów. Dzięki dostępnym na rynku aplikacjom antysmogowym mają świadomość zagrożeń czyhających na „świeżym powietrzu”. Gdy stężenie tlenków węgla, tlenków azotu, benzenu, ozonu, dwutlenku siarki, czy niebezpiecznych pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 jest wysokie zakładają na twarz maski. Tym samym chronią swój układ oddechowy i krwionośny przed nadmiernym wpływem groźnych substancji. Także w Powiecie Poznańskim coraz więcej mieszkańców zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczny może być cichy zabójca - smog. Nawyk kontroli zanieczyszczeń sprawia, że możemy się przed nimi bronić - uważają specjaliści.

Alarm smogowy - jak się przed nim bronić?
Skąd się biorą zanieczyszczenia? Na to składa się wiele czynników. Warunki atmosferyczne, czyli bezwietrzny dzień, temperatura i gęste powietrze, dodatkowo, oczywiście fakt, że rozpoczął się sezon grzewczy. Spora część mieszkańców pal w piecach, nie tylko węglem, ale także śmieciami, starymi meblami, wszystkim tym, czym nie powinna.

- Najgorsze są bezwietrzne dni, gdy temperatura jest niska i nad miastem unosi się mgła. Wtedy miesza się z nią zanieczyszczone powietrze i powstaje coś, co nazywamy smogiem - mówi Jacek Zatoński, przewodniczący komisji dialogu obywatelskiego przy wydziale ochrony środowiska Urzędu Miasta.

Poznaniacy, podobnie jak mieszkańcy Chin mogą jednak kontrolować stan powietrza w swojej okolicy i w ten sposób nie tylko bronić się przed smogiem, ale też mu zapobiegać - np. rezygnując z palenia w kominku. - Wzrost stężeń można samemu przewidywać na podstawie prognozy pogody, gdy spodziewane są niskie temperatury i brak wiatru, albo korzystać z profesjonalnych serwisów typu ekoprognoza.pl - mówi Wojciech Augustyniak z Poznańskiego Alarmu Smogowego.

Podstawowym źródłem informacji o stanie powietrza jest strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, gdzie przedstawione są na bieżąco wyniki tylko z dwóch stacji pomiarowych w Poznaniu: z terenu Polanki i Ogrodu Botanicznego. Dostępne są też mobline aplikacje, które informują o zagrożeniach związanych z zanieczyszczeniem powietrza. - Oficjalną aplikacją Inspekcji Ochrony Środowiska jest „Jakość powietrza w Polsce”. Dane są porównywane do polskich norm, które są bardzo liberalne w porównaniu do ich zagranicznych odpowiedników oraz wytycznych WHO, a wielu zjawisk nie regulują w ogóle. Przykładem jest brak dobowych i godzinowych poziomów stężenia pyłów PM2,5. Innym przykładem niedoskonałości polskich norm jest poziom alarmowy PM10 ustanowiony w Polsce na poziomie 300 jednostek, gdy w innych krajach UE jest to zazwyczaj poziom 100 lub nawet 80 - tłumaczy Wojciech Augustyniak.
Maseczka - bierna ochrona
Poznań największy problem ma z pyłem zawieszonym PM10. Jego ziarenka mają średnicę 10 mikrometrów, są tak małe, że nie dość, że praktycznie niewidzialne i niewyczuwalne. Ze względu na swoje małe rozmiary, z łatwością może przedostawać się do płuc, powodując zatrucie, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicę, nowotwory płuc, choroby alergiczne i astmę.

- Niestety, ale smog nie jest fizycznie odczuwalny. Odczuwamy zapach, a przecież pyły mogą być bezwonne, widzimy też, a przecież ich cząsteczki są mikroskopijnie małe, niewidoczne. Jednak w gęstej mgle mogą być ukryte nie tylko niebezpieczne substancje, ale też alergeny niebezpieczne dla astmatyków. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wtedy założenie maseczki - tłumaczy profesor Wojciech Dyszkiewicz, ordynator Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów.

Biernie możemy również bronić się przed smogiem unikając aktywności na wolnym powietrzu w dni o podwyższonym stężeniu zanieczyszczeń. - Naprawdę skuteczne są maski wielorazowego użytku z wymiennymi filtrami. Są to jednak duże koszty, więc o wiele lepiej dla naszego zdrowia i portfeli jest po prostu unikać dodatkowej emisji czynnie i biernie - mówi W. Augustyniak.

Niebezpieczne pyły

  • Najbardziej niebezpiecznymi pyłami, które znajdują się w powietrzu są pyły zawieszone PM10 i PM2,5.
  • Pył zawieszony jest mieszaniną niezwykle małych cząstek. Pyłem zawieszonym PM10 są wszystkie cząstki mniejsze niż 10 mikrometrów, natomiast w przypadku PM2,5 osiągają mniejsze rozmiary niż 2,5 mikrometrów. Dla porównania ludzki włos ma wielkość 70 mikrometrów. Zanieczyszczenia pyłowe mogą osiągać różne rozmiary oraz kształty. Ponadto posiadają zdolność do adsorpcji na swojej powierzchni innych, bardzo szkodliwych zanieczyszczeń (dioksyn i furanów, metali ciężkich, czy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych - m.in. benzo(a)pirenu). Pyły zawieszone przede wszystkim emitowane są bezpośrednio a takich źródeł jak pożary, unoszenia się pyłu z palców budów, dróg niepokrytych asfaltem, procesów spalania. Ze względu na swoje mikroskopijne rozmiary, szczególnie niebezpieczny jest pył PM2,5. Posiada zdolność przedostawania się głęboko do płuc - pęcherzyków płucnych, powodując ich trwałe uszkodzenie, a następnie przedostawać się do krwi.

Aplikacja mobilna „Jakość powietrza w Polsce”

  • Aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pt. „Jakość powietrza w Polsce” prezentuje dane bieżące o jakości powietrza z automatycznych stacji pomiarowych funkcjonujących w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska.
  • Dane dotyczą aktualnych stężeń pyłu PM10, pyłu PM2,5, dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), tlenku węgla (CO), benzenu (C6H6) i ozonu (O3). Wyniki pomiarów podawane są w postaci indeksu - sześciostopniowej skali (od „bardzo dobrego” do „bardzo złego”), odnoszącej się do potencjalnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie. Informacje o jakości powietrza są prezentowane w postaci mapy, wykresów oraz zestawień szczegółowych wyników pomiarów. Przy dostępie do internetu i włączonych usługach lokalizacyjnych aplikacja pokazuje dane z najbliższej stacji pomiarowej lub z innych wybranych stacji. Aplikacja wysyła powiadomienia push w przypadku wystąpienia przekroczeń poziomów alarmowych zanieczyszczeń.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Alis321
Z treści wynika, że jednak noszenie maseczki jest celowe, z tytułu - odwrotnie. Więc jak?
Dodaj ogłoszenie