MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centralne Dożynki w Lesznie na zdjęciach. Stadion im. Alfreda Smoczyka pękał w szwach

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Archiwum Państwowe w Lesznie
Pocztówki, plakaty, zdjęcia i wiele innych pamiątek zostało po Centralnych Dożynkach 1977 w Lesznie. Zaplanowanie tak dużego wydarzenia, jakim były ogólnopolskie dożynki, było ogromnym wyzwaniem dla Leszna, które niespełna dwa lata wcześniej uzyskało status województwa. Święto plonów, w którym brał udział między innymi I sekretarz PZPR Edward Gierek i premier Piotr Jaroszewicz, miało miejsce na przebudowanym stadionie im. Alfreda Smoczyka w Lesznie.

SPIS TREŚCI

Przygotowania do Centralnych Dożynek w Lesznie

Leszno przez długie lata było cichym i prowincjonalnym miasteczkiem. W połowie lat 70. ubiegłego wieku dostąpiło jednak nie lada awansu. Niespełna 40 tysięczne miasto stało się stolicą województwa. Od tej pory na niewielkie miasto coraz częściej spoglądali partyjni i rządowi decydenci.

W Lesznie rozpoczął się inwestycyjny boom. Powstała między innymi restauracja Parkowa, rozbudowano stadion im. Alfreda Smoczyka, wytyczano nowe drogi - wybudowana została ulica Dożynkowa, a szosa łącząca Leszno z Rydzyną zmieniła oblicze. Nowa trasa była bardzo szeroka, dlatego zaczęły krążyć pogłoski o wykorzystaniu szosy, jako zapasowego lotniska w trakcie wojny. Przy kamienicach w Lesznie stawiano rusztowania. Hurtem odnawiano elewacje budynków komunalnych i prywatnych. Prasa z tamtego okresu skrzętnie podliczyła, że w Lesznie odnowiono aż 230 budynków.

Tak przygotowane Leszno zostało wyznaczone do przeprowadzenia w 1977 roku CENTRALNYCH DOŻYNEK. Impreza miała miejsce na stadionie i była świętem zwykłych ludzi, trochę partyjnych decydentów, zaś pamiątki po tym wydarzeniu stoją w Lesznie do dziś.

Przenikliwe zimno i padający deszcz nie sprzyjały Centralnym Dożynkom w Lesznie

Chociaż w dniu dożynek aura nie rozpieszczała, to stadion wypełnił się do ostatniego miejsca. Wszystko to, co miało wydarzyć się na murawie, zostało precyzyjnie zaplanowane. Nie było mowy o żadnej improwizacji. Centralne Dożynki z Leszna były szczegółowo relacjonowane. W żadnym innym momencie w Lesznie nie gościło tylu dziennikarzy. Miasto miało swoje „pięć minut".

 Premier Piotr Jaroszewicz wygłoszone przemówienie zakończył „Chwała ludziom rolniczego trudu. Niech żyje i umacnia się sojusz robotniczo-chłopski – fundament władzy ludowej
Premier Piotr Jaroszewicz wygłoszone przemówienie zakończył „Chwała ludziom rolniczego trudu. Niech żyje i umacnia się sojusz robotniczo-chłopski – fundament władzy ludowej Archiwum Państwowe w Lesznie

Na murawie stadionu prezentowały się zespoły ludowe, sportowcy i partyjni dygnitarze. Wśród nich był I sekretarz PZPR, Edward Gierek i premier Piotr Jaroszewicz. Premier wygłoszone przemówienie zakończył „Chwała ludziom rolniczego trudu. Niech żyje i umacnia się sojusz robotniczo-chłopski – fundament władzy ludowej".

Przed stadionem czekały dobrze zaopatrzone stragany. Wędliny, słodycze, importowane owoce i napoje, wszystko to, czekało na klientów. Mieszkańcy Leszna dobrze zapamiętali ogromną imprezę na stadionie. Z perspektywy blisko czterdziestu lat wyraźnie widać, że miasto dobrze wykorzystało szansę na rozwój podczas przygotowań do Centralnych Dożynek 1977.

Centralne Dożynki 1977 w Lesznie na zdjęciach

Centralne Dożynki w Lesznie na zdjęciach. Stadion im. Alfred...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Centralne Dożynki w Lesznie na zdjęciach. Stadion im. Alfreda Smoczyka pękał w szwach - Leszno Nasze Miasto

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski