Fizjoterapeuci i diagności domagają się podwyżek podobnych do tych, jakie wcześniej otrzymały pielęgniarki i położne, czyli rzędu 1600 złotych. Ich protest prowadzony jest etapami, z których głodówka, jest rozwiązaniem ostatecznym. Jak mówią – strona rządowa nie jest zainteresowana porozumieniem, domaga się za to przerwania protestu.
- Na razie głodówkę podjęło siedem osób w tym jednym szpitalu, ale wiem, że jadą już tu kolejni fizjoterapeuci i diagności, by przyłączyć się do grupy – mówi dr Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii. - Na ten drastyczny krok zdecydowaliśmy się w obliczu lekceważenia, z jakim od miesięcy spotykają się w Ministerstwie Zdrowia postulaty zgłaszane przez nasze grupy zawodowe. Prosimy o wsparcie medialne, osobiste, psychologiczne…
Czytaj też: Fizjoterapeuci: Najpierw strajk włoski, potem głodówka
Głodujący pracownicy służby zdrowia domagają się godnych płac, bezpłatnych szkoleń doskonalących i specjalizacyjnych, adekwatnych wycen świadczeń, szybszego dostępu pacjenta do fizjoterapii, łatwego dostępu pacjentów do badań laboratoryjnych, a także poprawy warunków wynagrodzeń i pracy dla innych zawodów medycznych i niemedycznych.
W Poznaniu i w Wielkopolsce strajku głodowego jeszcze nie podjęto.
- Jesteśmy wszyscy po stronie głodujących kolegów, bo wcześniej dołączyliśmy jako środowisko do protestu – mówi Anna Frydrychowicz, przewodnicząca Związku Zawodowego Fizjoterapeutów z Ortopedyczno – Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. - Protestując jesteśmy przy pacjentach, tak samo wcześniej, gdy oddawaliśmy krew i podjęliśmy strajk włoski, też robiliśmy to w taki sposób, by nie utrudniać życia pacjentów.
Fizjoterapeuci są zgodni jako grupa zawodowa: jak mówią, część z nich ma utrzymać rodziny za 1600-1800 złotych brutto, a specjaliści z dziesięcioletnim stażem, już po podwyżkach, zarabiają niewiele więcej - 2300 złotych brutto. Jako trzecia grupa w służbie zdrowia, po lekarzach i pielęgniarkach nie są zauważani i szanowani, zamiast tego kojarzeni są potocznie z masażystami. Do tego od stycznia dostali dodatkowe, nowe obowiązki.
Sprawdź też:
- Morze alkoholu i impreza za imprezą. Tak żyła polska mafia w latach 90.
- Zobacz 75 zdjęć Poznania z lat 90. Galeria miasta, którego możesz nie poznać!
- Najśmieszniejsze teksty usłyszane w aptece
- Są kolorowi, odważni i nie uznają modowych granic. Tak ubierają się tylko w Poznaniu!
- Ile zarabiają prostytutki w Wielkopolsce? [STAWKI]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Szwecja wyprowadza wojsko na ulice. "Żaden kraj w Europie nie jest w takiej sytuacji"
- Jaka będzie jesień? Sprawdź w naszym quizie, czy znasz jesienne przysłowia
- Jesienny trening mózgu dla bystrzaków. Czy rozwiążesz 12 zagadek? QUIZ
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!