MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Straż miejska w Poznaniu: Straż miejska podsumowuje półrocze

Błażej Dąbkowski
Straż miejska w Poznaniu: Straż miejska podsumowuje półrocze
Straż miejska w Poznaniu: Straż miejska podsumowuje półrocze Grzegorz Dembiński
Prawie 14,5 tys. mandatów na kwotę 1,3 mln zł, 423 wnioski do sądu i ponad 6 tys. pouczeń - tak wygląda podsumowanie pierwszego półrocza poznańskiej straży miejskiej, która znajduje się na półmetku reorganizacji.

Jak przyznaje komendant Waldemar Matuszewski przez ostatnich 6 miesięcy strażnicy skupili na rozwiązywaniu problemów komunikacyjnych, przede wszystkim kierowców parkujących w niedozwolonych miejscach.

- Zmieniamy nasze funkcjonowanie w kwestii parkowania samochodów. Powoli odchodzimy od stosowania blokad, na rzecz wezwań dla kierowców. W pierwszym półroczu zanotowaliśmy prawie 9 tys. wezwań i blisko 7 tys. blokad. Tych ostatnich było o jedną trzecią mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku - tłumaczy W. Matuszewski. - W przypadku blokad, kierowca musi czekać na przybycie strażnika, dlatego jeśli nie mamy do czynienia z tamowaniem ruchu korzystamy z wezwań - dodaje. Obecnie straż posiada 80 smartfonów z aplikacją umożliwiającą wykonanie zdjęcia i szybkiego wysłania go do centrali straży. To tam strażnik dokonuje oceny wykroczenia. - Średnio co 7,8 kierowca otrzymuje pouczenie. Strażnik jest jak sędzia i prokurator, ocenia jak dana osoba zachowała się przed, w trakcie i po wykroczeniu, każda sytuacja jest indywidualna. Nie każdy musi być ukarany - przyznaje komendant.

Łącznie od stycznia do końca czerwca poznaniacy zgłosili prawie 26,5 tys. interwencji. Oprócz parkowania strażnicy zajmowali się sprawami porządkowymi (ponad 2 tys.), osobami bezdomnymi (1330) czy spożywaniem alkoholu (1217).
- Wielu z naszych działań mieszkańcy nie widzą, ale ta szara robota jest dla nas bardzo istotna - podkreśla W. Matuszewski. W jej zakres wchodzą kontrole przeprowadzane wraz z pracownikami GOAP, podczas których sprawdza się m.in. przedsiębiorców. - Musimy wiedzieć czy posiadają oni podpisaną deklarację śmieciową. Natomiast w przypadku nieruchomości mieszkalnych weryfikujemy czy dana wspólnota posiada odpowiedniki pojemniki na odpady - tłumaczy Bartosz Wieliński, dyrektor biura ZM GOAP. Takich kontroli do końca czerwca odnotowano aż 13, 5 tys., najwięcej na północy Poznania -W przyszłości będzie ich jeszcze więcej, bowiem planujemy zatrudnić dodatkowych pracowników - dodaje.

Podsumowanie pierwszego półrocza SM to także czas na ocenę działań związanych z jej reorganizacją. Komendant, podkreśla iż jest zadowolony z jej dotychczasowego przebiegu, jednak dostrzega także problemy. - Mamy już opóźnienia związane z przeprowadzką referatu Grunwald na ul. Głogowską - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski