MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szreniawa. Pasterskie święto na festynie

Robert Domżał
Zioła i kwiaty miały odpędzać złe moce, dlatego przystrajano nimi  domy, obory i stodoły - mówi Dorota Matela z Muzeum Rolnictwa w Szreniawie
Zioła i kwiaty miały odpędzać złe moce, dlatego przystrajano nimi domy, obory i stodoły - mówi Dorota Matela z Muzeum Rolnictwa w Szreniawie Robert Domżał
Kobierzec z polnych kwiatów i roślin witał przybyłych na Festyn Zielonoświątkowy w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Zioła i kwiaty były na tym festynie szczególnie ważne.

- Łopianem strojono obory, domy tatarakiem, czyniono tak dla odpędzenia złych mocy. Tatarak wkładano nawet do psiej budy - opowiada Dorota Matela z Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego.

Ale jak się okazuje wiejskie gospodynie zioła nie tylko zbierały. Przed Zielonymi Świątkami wychodziły na rozstaj dróg zbierały rosę i dodawały ją do wcześniej zaparzonych ziół. Później eliksir podawały krowom. Miał odpędzić złe moce i najzwyklejsze choroby. Z Zielonymi Świątkami wiąże się też powiedzenie ubrał się jak wół na zielone świątki. Bo w to święto rolnicy przystrajali woły w wianki z roślin. Nie inaczej było w szreniawskim Muzeum. Całość dopełnił korowód smolarzy, który chodząc między zwiedzającymi Muzeum mazali ich specjalnie spreparowaną mazia z sadzy i tłuszczu.

Festyn był okazją do skosztowania chleba wypiekanego w specjalnym piecu, serów jakie wyrabiali pasterze, a także naturalnie wędzonych wędlin. Piotr Sierpowski częstował ogórkami osieckimi. - Kiszę je tak, jak robił to mój ojciec, a ponieważ przestrzegam receptury i tradycji, ogórki te zostały wpisane do rejestru produktów regionalnych - mówi Piotr Sierpowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski