Targowisko Bema: Trwa remont i rozbiórka. A co potem?

  Targowisko Bema: Trwa remont i rozbiórka. A co potem?

  Anna Jarmuż

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Prace na targowisku Bema wymusiły kwestie bezpieczeństwa.

  Prace na targowisku Bema wymusiły kwestie bezpieczeństwa. ©Waldemar Wylegalski

  Trwa modernizacja dużej hali targowej na Dolnej Wildzie (północna, od ul. Maratońskiej). Mała hala (południowa, od strony pływalni) zostanie rozebrana do końca miesiąca. Prace wymusiły kwestie bezpieczeństwa.
  Prace na targowisku Bema wymusiły kwestie bezpieczeństwa.

  Prace na targowisku Bema wymusiły kwestie bezpieczeństwa. ©Waldemar Wylegalski

  Remont dużej hali i rozbiórka małej już trwają. Mają zakończyć się do końca marca. W kwietniu cały teren zostanie uporządkowany.

  - Wymieniamy wszystkie elementy, które są niebezpieczne - zarówno dla handlujących, jak kupujących. Czekamy na odbiór wielkopowierzchniowy. Mamy nadzieję ze od 1 kwietnia będzie tam już bezpiecznie - mówi Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska. I dodaje: Nie będzie to nowoczesna hala. Przeprowadzony remont ułatwi nam jednak wszystkim życie.

  Zobacz też:
  Wszystko o targowisku Bema w Poznaniu


  Jak tłumaczą władze miasta Poznania wcześniejszy stan techniczny hali namiotowej był katastrofalny. W złym stanie było poszycie namiotu, a instalacje elektryczne zagrażały życiu i zdrowiu kupców i klientów. Słupki pośrednie i ściany boksów nie mają stabilnych mocowań, opierają się na krawężnikach, cegłach i innych nieodpowiednich do tego celu podparciach.

  - Remont był niezbędny, by dopuścić możliwość handlu w tym miejscu na kolejne 5 lat - tłumaczy Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska. Zaznacza, ze targowisko Dolna Wilda nie ulega likwidacji. Kupcy z małej hali przeniosą się ze swoimi straganami i asortymentem do dużej hali (będą zajmować pow. 3600 mkw). Potwierdza to też wiceprezydent Poznania.

  - Zgodnie z deklaracjami, które złożyliśmy kupcom w czasie długich rozmów, targowisko na Dolnej Wildzie nadal będzie działało - zapewnia wiceprezydent Maciej Wudarski. Przyznaje jednak, że decydujące dla przyszłości tego miejsca będą najbliższe dwa lata. W tym czasie władze Poznania będą obserwować rozwój handlu na Dolnej Wildzie.

  Miasto bierze pod uwagę budowę hali kupieckiej na terenie parkingu buforowego, przy ul. Maratońskiej. Nie jest to jednak przesądzone. Być może kupcy będą woleli przenieść się w inne miejsce.

  - Zakładam, że przy ul. Gajowej powstanie hala targowa z prawdziwego zdarzenia. To deklaracja prywatnego właściciela. Prawdopodobnie nowe miejsca otwartego handlu pojawią się na terenie dawnego PKS-u. W tym czasie tez będziemy w czasie będziemy też kończyć proces przebudowy kolejnych rynków - wylicza Maciej Wudarski.

  Liczba kupujących na tzw. targowisku Bema spada z roku na rok. Obecnie wykorzystanych jest jedynie 20 proc. powierzchni. Kupcy dzierżawią 70 z ponad 660 dostępnych stanowisk.

  Poprawy sytuacji targowiska była tematem konsultacji społecznych. W ich efekcie przedstawiono kupcom cztery warianty poprawy efektywności funkcjonowania hali. Puntem spornym pozostaje kwestia likwidacji jednej z hal i podpisania ze spółką umów długoterminowych.

  Targowisko Bema na Dolnej Wildzie
  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jeżeli...

  aa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  ...to będzie faktycznie remont i odnowienie, to brawo. Jeśli likwidacja, to żal i smutek. Nie wszystkich stać na kupowanie w pobliskim centrum handlowym zbudowanym, zresztą, częściowo na terenie...rozwiń całość

  ...to będzie faktycznie remont i odnowienie, to brawo. Jeśli likwidacja, to żal i smutek. Nie wszystkich stać na kupowanie w pobliskim centrum handlowym zbudowanym, zresztą, częściowo na terenie byłego cmentarza.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Skasować te slamsy

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Wielki wstyd do miasta że coś takiego jeszcze funkcjonuje .Po pierwsze tam klijent już nie chce chodzić z wielu powodów .Zła obsługa sprzedających .Po drugie jak to wygląda całe otoczenie po...rozwiń całość

  Wielki wstyd do miasta że coś takiego jeszcze funkcjonuje .Po pierwsze tam klijent już nie chce chodzić z wielu powodów .Zła obsługa sprzedających .Po drugie jak to wygląda całe otoczenie po prostu tragedia .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to już koniec targowiska

  part (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  chyba czas najwyższy przenieść te targowisko w inne miejsce ,stadion i okolice to miejsce przeznaczone raczej na sport i kulturę

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to nie są

  www (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  żadne hale, to są zwyczajne NAMIOTY i już dawno powinno się je zlikwidować, tym bardziej że takie jest jej wykorzystanie jakie opisuje się w powyższym materiale, szkoda tylko kasy na remonty !

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo