Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te dane przerażają! Co piąte dziecko w Polsce padło ofiarą cyberprzestępców

OPRAC.:
Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Ankietowani zostali zapytani o to, czy ich dzieci kiedykolwiek padły ofiarą cyberprzestępczości. Jak się okazuje, 4 proc. ankietowanych powiedziało, że ktoś próbował wyłudzić dane od ich dzieci, 6 proc. przyznało, że ktoś próbował od dziecka wyłudzić pieniądze, 6 proc., że sprzęt dziecka został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem i kolejne 6 proc., że ktoś próbował nawiązać z dzieckiem relację, podszywając się pod kogoś innego.
Ankietowani zostali zapytani o to, czy ich dzieci kiedykolwiek padły ofiarą cyberprzestępczości. Jak się okazuje, 4 proc. ankietowanych powiedziało, że ktoś próbował wyłudzić dane od ich dzieci, 6 proc. przyznało, że ktoś próbował od dziecka wyłudzić pieniądze, 6 proc., że sprzęt dziecka został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem i kolejne 6 proc., że ktoś próbował nawiązać z dzieckiem relację, podszywając się pod kogoś innego. Paweł Miecznik/zdjęcie ilustracyjne
Aż 88 proc. rodziców dzieci w wieku od 7 do 18 lat obawia się o ich bezpieczeństwo online. Jednocześnie tylko jedna trzecia badanych wie, jak dbać o bezpieczeństwo najmłodszych w sieci. W galerii prezentujemy wyniki badań przeprowadzonych przez ClickMeeting.

Cyberprzestępcy zagrażają także dzieciom

Najczęściej przestępcy próbowali wyłudzić od dzieci ankietowanych dane, czy pieniądze, infekowali urządzenia złośliwym oprogramowaniem, bądź próbowali nawiązać z dzieckiem relację, podszywając się pod kogoś innego.

Łącznie 22 proc. badanych miała do czynienia z różnymi formami cyberprzestępczości wycelowanej w ich dzieci.

Sprawdź dokładne wyniki badań w galerii:

Nie wszyscy znają rozwiązania

Rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo dzieci w Internecie zna i używa tylko jedna trzecia badanych. Pozostali ankietowani dopiero planują je stosować lub nawet nie wiedzieli o ich istnieniu. Są także tacy, którzy nie dostrzegają ryzyka.

Czytaj także: Strzelał do policjantów w Poznaniu. Odpowiada za usiłowanie zabójstwa. "Zdominowało mnie poczucie zagrożenia"

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ClickMeeting już 88 proc. rodziców obawia się o to, czy ich dzieci są bezpieczne w sieci. Pozostałe osoby się tego nie obawiają, bądź się nad tym nie zastanawiały.

Natomiast 29 proc. badanych powiedziało, że chciałoby poprawić bezpieczeństwo swoich dzieci w sieci, ale nie wie, jak to zrobić. Nie chce zmian i nie widzi zagrożenia 9 proc. badanych, a 6 proc. nie zastanawiała się nad tym problemem.

Obserwuj nas także na Google News

Nie tylko dzieci są zagrożone

Celem cyberprzestępców są także dorośli - w ubiegłym roku CERT, monitorujący bezpieczeństwo w Internecie, odnotowano łącznie blisko 40 tys. zagrożeń cyberbezpieczeństwa.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

W 2022 roku Urząd Stanu Cywilnego w Poznaniu sporządził już ponad 11 tys. aktów urodzenia. Jakie były najczęściej nadawane imiona dla chłopców i dziewczynek? Sprawdź -->

Najpopularniejsze, najczęściej nadawane imiona dla dzieci w ...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski