Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Wielki - Kafka i Schulz opowiadani poprzez taniec

Marek Zaradniak
„Objawienia i herezje” to baletowy traktat filozoficzny
„Objawienia i herezje” to baletowy traktat filozoficzny Magdalena Ośko
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza na premierę baletu Kafka/Schulz "Objawienia i herezje" w reżyserii Tomasza Kajdańskiego

Na ostatnią w tym roku premierę zaprasza w piątek Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki. To „Objawienia i herezje” według Franza Kafki i Bruno Schulza. Spektakl baletowy w reżyserii i choreografii Tomasza Kajdańskiego, i według libretta oraz scenografii Krzysztofa Cicheńskiego zobaczymy w Sali im. Wojciecha Drabowicza. Autorką muzyki jest Marta Knaflewska, a kostiumy zaprojektowała Julia Kosek. Na scenie pojawią się tancerze Jakub Starzycki, Anna Gumna, Natalia Trafankowska, Arshak Gyozalyan, Marika Kucza i Lidia Zwolińska.

Któregoś dnia reżyser i choreograf Tomasz Kajdański przyjrzał się biografii. Powrót z Syberii w 1918, dramat II wojny światowej, a potem jeszcze inne czasy, które spowodowały, że on opuścił Polskę, ale wrócił. Wszystko to, jak mówi, kojarzyło mu się ze „Sklepami cynamonowymi” Bruno Schulza i „Procesem” Franza Kafki. Chciałem zrobić przedstawienie uniwersalne mówiące o historii naszego narodu i historii, europejskiej kultury, ale zarazem uniwersalne, które można łatwo odczytać nie tylko w Poznaniu, ale także w Berlinie, Delhi, Hongkongu czy w Ameryce Południowej. - Gdy zaczęliśmy rozmawiać z Krzysztofem nagle okazało się, że spotkałem mentora intelektualnego, partnera, z którym można coś zrobić, bo myśli w sposób podobny do mnie - zauważa Tomasz Kajdański.

- To pewnego rodzaju traktat filozoficzny, w którym nie używamy słów. Przełożyliśmy Kafkę i Schulza na nasz czas współczesny - dodaje Krzysztof Cicheński. Cała nasza praca polegała na poznawaniu objawień i głoszeniu herezji. Mówimy tu o rzeczach , które są bardzo tajemnicze i które są bardzo osobiste w naszych relacjach. Te herezje pozwoliły na budowanie sytuacji na scenie - dodaje Krzysztof Cicheński. - Trudno jest kłamać ciałem, słowem jest bardzo łatwo. Dzięki temu, że nie używamy słów nasze przedstawienie jest prawdziwe - dodaje Tomasz Kajdański.

Kafka/Schulz Objawienia i herezje, Teatr Wielki (ul. Fredry 8), Sala im. Wojciecha Drabowicza, reżyseria i choreografia Tomasz Kajdański premiera: 18 grudnia, godzina 19, bilety: 10-15 zł

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski