Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

To miejsce zmieni się nie do poznania! Tak będzie wyglądała poznańska Stara Rzeźnia. Co tam powstanie?

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
To miejsce zmieni się nie do poznania! Poznańska rzeźnia funkcjonowała równo 100 lat. Od 2000 roku jej budynki stoją puste, powoli popadając w ruinę. Nowy właściciel terenu planuje remont i przebudowę obiektów, wokół których mają powstać mieszkania i biurowce. Do tej pory na terenie rzeźni działał pchli targ, a we wnętrzach głównego budynku okazjonalnie odbywały się wydarzenia kulturalne. Czytaj dalej i zobacz, jak będzie wyglądać Stara Rzeźnia --->
To miejsce zmieni się nie do poznania! Poznańska rzeźnia funkcjonowała równo 100 lat. Od 2000 roku jej budynki stoją puste, powoli popadając w ruinę. Nowy właściciel terenu planuje remont i przebudowę obiektów, wokół których mają powstać mieszkania i biurowce. Do tej pory na terenie rzeźni działał pchli targ, a we wnętrzach głównego budynku okazjonalnie odbywały się wydarzenia kulturalne. Czytaj dalej i zobacz, jak będzie wyglądać Stara Rzeźnia --->Robert Woźniak
Poznańska rzeźnia funkcjonowała równo 100 lat. Od 2000 roku jej budynki stoją puste, powoli popadając w ruinę. Nowy właściciel terenu planuje remont i przebudowę obiektów, wokół których mają powstać mieszkania i biurowce. Do tej pory na terenie rzeźni działał pchli targ, a we wnętrzach głównego budynku okazjonalnie odbywały się wydarzenia kulturalne. Zobacz wizualizacje, jak będzie wyglądać Stara Rzeźnia.

Stara Rzeźnia zmieni się nie do poznania. "Obiekty zyskają nowe funkcje"

Teren rzeźni zostatał przejęty przez dewelopera pięć lat temu. W 2020 roku rozpoczęto prace rozbiórkowe. - Wyburzone zostały obiekty, które nie miały wartości historycznej i nie wchodziły w skład oryginalnej zabudowy dawnych zakładów mięsnych - informuje w komunikacie firma Vastint.

W ramach rewitalizacji obiekty zyskają nowe funkcje. Główny budynek rzeźni stanie się częścią sali koncertowo-widowiskowo-teatralnej, gdzie w przyszłości będą organizowane różne wydarzenia kulturalne. W przylegającym obiekcie znajdzie się miejsce dla restauracji oraz tak zwanego foodhall’u dla 12-14 kuchni. Restauracje będą działały także w budynku dawnej maszynowni. Łącznie będzie ich 6.

- Budynki dawnego targu zostaną skrócone o połowę. Znajdą się tam przestrzenie dla usług, które nie są jeszcze zdefiniowane. Będą zależały od pomysłów przyszłych najemców - opowiadał Rafał Przybył, szef projektu.

Budynki resursy, gdzie mieściły się wcześniej restauracja i hotel, zostaną przekształcone w powierzchnie biurowe. Odbudowane zostaną, zniszczone prawdopodobnie w czasie wojny, wieżyczki.

Stara Rzeźnia zostanie wyremontowana. Wokół powstaną mieszkania i biura

W ramach projektu powstanie 6 budynków mieszkalnych i dwa biurowce, które niejako otoczą obecną zabudowę. Stanie się ona częścią wewnętrznego, ogólnodostępnego dziedzińca z usługami i knajpami. - Ten kwartał żyje też wewnątrz. Będzie to rodzaj miasta 15-minutowego, gdzie większość usług jest dostępna w bezpośrednim sąsiedztwie - mówił architekt Mariusz Rutz.

Nowe budynki mieszkalne zostaną wykonane z cegły, a biurowce z płyt betonowych. Na tyłach rzeźni ma powstać nowa ulica, stanowiąca przedłużenie Bóżniczej. Wzdłuż ulicy Północnej powstanie nowa ścieżka rowerowa, a na ulicy Grochowe Łąki ruch zostanie uspokojony. Powstaną garaże podziemne obsługujące budynki mieszkalne i biura. - Parking na przedpolach Starej Rzeźni, od strony ulicy Grabary zostanie zlikwidowany i zastąpiony placem miejski – informuje Rafał Przybył.

– Zdajemy sobie sprawę, że ta okolica ma olbrzymie znaczenie dla Poznania. Tym bardziej zależało nam na wyeksponowaniu cennej architektury przemysłowej i zbudowaniu harmonijnego sąsiedztwa z zabytkowym otoczeniem: Starym Miastem, Wzgórzem św. Wojciecha ze Skałką i Cmentarzem Zasłużonych Wielkopolan, jak również z mającym powstać w tej okolicy Muzeum Powstania Wielkopolskiego i rekreacyjnymi terenami Cytadeli – mówi Roger Andersson, dyrektor zarządzający Vastint Poland.

Stara Rzeźnia stanie się nowym kwartałem ulic. Nie wiadomo jeszcze kiedy

Jak informowali przedstawiciele wykonawcy, na razie pozwolenia na budowę zostaną wydane dla dwóch obiektów. - Za dwa lata chcemy pozyskać pozwolenia dla całego projektu. Prawdopodobnie obiekty Starej Rzeźni będą posiadały stosowne zgody na początku przyszłego roku – dodaje szef projektu.

Na razie nie są znane konkretne terminy zakończenia budów i remontów. Wciąż trwają jeszcze prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla inwestycji, który musi zatwierdzić jeszcze Rada Miasta Poznania.

Czy projektanci nie obawiają się wymuszenia ewentualnych zmian w zabudowie? - Koncepcja jest zgodna ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i nie widzę powodów, dla których plan nie miałby być uchwalony - podkreślił Rafał Przybył. O ostatecznym kształcie projektu zadecydują radni.

Tak zmieni się Stara Rzeźnia w Poznaniu. Zobacz wizualizacje, jak będzie wyglądać:

To miejsce zmieni się nie do poznania! Poznańska rzeźnia funkcjonowała równo 100 lat. Od 2000 roku jej budynki stoją puste, powoli popadając w ruinę. Nowy właściciel terenu planuje remont i przebudowę obiektów, wokół których mają powstać mieszkania i biurowce. Do tej pory na terenie rzeźni działał pchli targ, a we wnętrzach głównego budynku okazjonalnie odbywały się wydarzenia kulturalne. Czytaj dalej i zobacz, jak będzie wyglądać Stara Rzeźnia --->

To miejsce zmieni się nie do poznania! Tak będzie wyglądała ...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Młyn Hermanka na poznańskiej Wildzie miał zmienić się w kompleks handlowo-biurowy. Minęło 11 lat a poznański zabytek przechodzi z rąk do rąk i niszczeje. 14 kwietnia 2021 r. młyn został sprzedany na licytacji komorniczej za 2 538 000 zł. Co dalej z młynem Hermanka? Póki co zabytek popada w ruinę i wypełnia się śmieciami.Więcej przeczytasz TUTAJ.Zobacz budynki, w tym zabytki Poznania, które rozpadają się na naszych oczach --->

Zaniedbane miejsca Poznania. Zabytkowe kamienice, historyczn...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski