Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Transatlantyk wypływa na ocean filmowych wydarzeń! Już dzisiaj wielka gala!

Kamil Babacz
Rozpoczyna się trzecia edycja festiwalu Transatlantyk
Rozpoczyna się trzecia edycja festiwalu Transatlantyk Materiały organizatora
Największy poznański festiwal filmowy czas zacząć! W tym roku program Transatlantyku jest jeszcze bogatszy niż podczas ubiegłych dwóch edycji. Czeka na nas jeszcze więcej filmów, gwiazd, spotkań, wykładów i dyskusji!

Oficjalnie Transatlantyk wystartuje o 19.30. Wtedy w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbędzie się gala otwarcia festiwalu. Muzyczną gwiazdą gali będzie Gloria Camper. To jedna z najlepszych światowych pianistek! Podczas gali wykona Koncert fortepianowy nr 2 c-moll op. 18 Siergieja Rachmaninowa z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej pod dyrekcją Moniki Wolińskiej. Podczas gali wystąpi także Leszek Możdżer, który zagra utwory Jana A. P. Kaczmarka, aktorka i wokalistka Julia Pietrucha oraz Nick Cooper, wiolonczelista.

CZYTAJ TAKŻE:
Jan A. P. Kaczmarek: Poznań potrzebuje spektakularnego obiektu kulturalnego [ROZMOWA]
10 filmów, których nie możesz przegapić na Transatlantyku

Jednak jeszcze godzinę wcześniej, na placu Wolności, odbędzie się Wielkie Dudnienie przeciwko GMO i wymieraniu pszczół, które poprowadzi Mademoiselle Carmel. Udział może wziąć każdy – wystarczy przyjść na plac Wolności, odebrać specjalną grzechotkę i zagrać z zespołami Drum Duo i Fantasy Brass Oktet.

- Transatlantyk to festiwal idei społecznych, kulturowych i politycznych. Te idee dostarczamy Państwu za pomocą dwóch potężnych mediów, czyli muzyki i filmów. Ta koncepcja sprawia, że przyjeżdżają do nas wybitni ludzie, którzy nie przyjeżdżają do Poznania dlatego, że mamy tu plaże, czy palmy, ale dlatego, że mówimy tu o ważnych sprawach. W mieście, które słynie z poważnego myślenia, którego jestem dumnym obywatelem – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej twórca festiwalu, kompozytor, laureat Oskara, Jan A. P. Kaczmarek.

Dowiedz się więcej o Transatlantyku

To zadanie najlepiej realizuje sekcja kina dokumentalnego, którego seanse są darmowe. Niektóre z dokumentów pełnią rolę pretekstu do wzbudzenia dyskusji, jak na przykład "Google and The World Brain". To film o projekcie tej korporacji polegającym na skanowaniu i digitalizowaniu każdego drukowanego słowa. Po seansie 9 sierpnia odbędzie się panel dyskusyjny "Kto się boi rewolucji Google?" z udziałem Wojciecha Orlińskiego i Edwina Bendyka.

W ubiegłym roku w programie Transatlantyku znalazła się sekcja "Wall Street Story" - filmów o dwuznacznych mechanizmach obiegu pieniądza i inżynierii finansowej. Dwa lata po wydarzeniach, które z Nowego Jorku rozprzestrzeniły się na całe Stany Zjednoczone, autorzy "99%: The Occupy Wall Street Collaborative Film" próbują przyjrzeć się temu fenomenowi. Po seansie filmu 8 sierpnia odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem reżyserów - Audrey Ewell i Aarona Aitesa.
- Musimy rozumieć na czym polega gra wielkich organizacji finansowych - w jakim stopniu jesteśmy ofiarami procesów, na które nie mamy wpływu. Warto więc przynajmniej je zrozumieć - mówi Jan A. P. Kaczmarek.

Niewątpliwie interesującym wydarzeniem będzie przegląd twórczości Stanleya Kubricka. Seanse poprzedzą prelekcje Tomasza Raczka. To dla młodego pokolenia pierwsza okazja, by zobaczyć np. genialne "Lśnienie" na wielkim ekranie, ale nie tylko młodzi widzowie czekają na to wydarzenie.

- Przyznaję, że czekam na retrospektywę Stanleya Kubricka i możliwość ponownego obejrzenia filmów, które lubię. Myślę, że nawet te filmy, które znam, mogą zaskoczyć mnie czymś nowym, a przede wszystkim dyskusjami z młodymi ludźmi, którzy będą na te filmy patrzyli w inny sposób, niż ja – mówi prezydent Ryszard Grobelny.

Najważniejszą z 21 sekcji filmowych jest jednak Panorama - przegląd najciekawszych nowych tytułów z całego świata. Zobaczymy m.in. laureata Złotego Lwa ostatniego festiwalu w Wenecji - "Pietę" Kim Ki-duka, "Pozycję dziecka" Calina Petera Netzera - film, który wygrał tegoroczną edycję festiwalu filmowego w Berlinie, czy nagrodzone canneńską Palmą za najlepszą reżyserię "Heli" Amata Escalante.

Transatlantyk nie będzie zamknięty wyłącznie w salach kinowych. Sercem trzeciej edycji festiwalu będzie plac Wolności. Tam działać będzie Kino Łóżkowe. Codziennie o godzinie 22 startuje impreza silent disco. W trasę po poznańskich dzielnicach ruszy Mobilne Kino Skody, z ekranem zamontowanym na dachu samochodu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski