Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa wyjaśnianie przyczyn pojawienia się śniętych ryb w jeziorze Kowalskim

OPRAC.:
Justyna Piasecka
Justyna Piasecka
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu poinformował, że w związku ze zgłoszeniem śniecia ryb w zbiorniku wodnym Kowalskie i dopływu ścieków wylotem przy zaporze czołowej zbiornika, w minionym tygodniu inspektorzy pobrali próby wody.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu poinformował, że w związku ze zgłoszeniem śniecia ryb w zbiorniku wodnym Kowalskie i dopływu ścieków wylotem przy zaporze czołowej zbiornika, w minionym tygodniu inspektorzy pobrali próby wody. Robert Woźniak
– Niska zawartość tlenu w zbiorniku wodnym oraz podwyższona temperatura wody – takie mogą być przyczyny śnięcia ryb w jeziorze Kowalskim – podał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu (WIOŚ). Śnięte ryby w zbiorniku zauważono w ubiegłym tygodniu, trwa analiza próbek przesłanych do laboratorium.

W ubiegłym tygodniu mieszkańcy okolic zbiornika zauważyli duże ilości śniętych ryb. Fundacja Ratuj Ryby informowała w mediach społecznościowych o odłowieniu setek sztuk padłych szczupaków, leszczy, płoci, węgorzy czy okoni. Według obecnych szacunków śniętych ryb w zbiorniku może być nawet kilka ton. Mieszkańcy od ubiegłego tygodnia skarżą się też na nieprzyjemny zapach.

Czytaj też: Śnięte ryby w jeziorze Kowalskim. To powracający problem

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu poinformował, że w związku ze zgłoszeniem śniecia ryb w zbiorniku wodnym Kowalskie i dopływu ścieków wylotem przy zaporze czołowej zbiornika, w minionym tygodniu inspektorzy pobrali próby wody.

– Wstępne wyniki analiz wskazują, że przyczyną śnięcia ryb była niska zawartość tlenu w zbiorniku wodnym oraz podwyższona temperatura wody. Pełne wyniki badań będą znane za ok. 14 dni, po przeprowadzeniu analiz przez Centralne Laboratorium Badawcze oddział w Poznaniu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska

– podał inspektorat.

W komunikacie WIOŚ poinformowano, że podczas oględzin nie stwierdzono innych czynników wpływających bezpośrednio na zaistniały stan. Nie stwierdzono też dopływu ścieków do zbiornika.

Odczuwalny nieprzyjemny zapach pochodził, według WIOŚ, od osadów dennych, które zostały wzruszone w miejscu wypływu rzeki Główna ze zbiornika Kowalskie.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Krystalicznie czysta woda i biały piasek - dwa wielkopolskie zbiorniki wodne przyciągają turystów z całego kraju. Nie bez powodu mówi się o nich "Polskie Malediwy". Są jednak wyjątkowo niebezpieczne, w dodatku przebywanie w ich okolicy jest surowo zabronione. Jak wyglądają i dlaczego stanowią dla ludzi zagrożenie?Czytaj dalej i zobacz zdjęcia pięknych Turkusowych Jezior --->

"Polskie Malediwy" są piękne i wyjątkowo niebezpieczne. Te j...

(Źródło: PAP)

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski