Trzcianka, Czarnków i okolice – zapraszamy na nowy odcinek „Turystycznej Wielkopolski”

Akcja specjalna Turystyczna Wielkopolska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Gdzie w Trzciance wybrać się na rowery? Co można zobaczyć w Muzeum Ziemi Czarnkowskiej? Dlaczego warto odwiedzić Lubasz? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w najnowszym odcinku „Turystycznej Wielkopolski”!

W dzisiejszym odcinku ponownie odwiedzimy powiat czarnkowsko-trzcianecki. – Pokażemy wam najlepsze miejscówki na aktywny wypoczynek na łonie natury – zapowiada nasz prowadzący Piotr Łuczak. – Odwiedzimy też ciekawe historycznie miejsca, zabytki i muzeum.

Podróż rozpoczniemy w Trzciance przy pomniku sarenki. Według legend w miasteczku żył kiedyś krawiec, prawdziwy mistrz w swoim fachu. Kiedy jego żona ciężko zachorowała, mężczyzna poszedł po poradę do mieszkającego w lesie pustelnika. Wracając do domu, znalazł poranioną sarenkę. Zabrał ją do domu i zaczął leczyć. Sarenką opiekowała się też chora żona krawca. Wkrótce obie odzyskały zdrowie. Sarenka nie chciała już wrócić do lasu, została w miasteczku razem ze swoimi opiekunami. Kiedy zmarła ze starości, krawiec postawił na jej grobie pomnik, który potem trafił na miejską fontannę. Zgodnie z legendami, pogłaskanie trzcianeckiej sarenki przynosi wyjątkowe szczęście i dobrobyt.

Pomnik sarenki nie jest jedyną atrakcją w Trzciance. My odwiedzimy jeszcze jezioro Sarcze oraz sprawdzimy Transwielkopolską Trasę Rowerową. Całkowita długość szlaku wynosi 53 kilometry, z czego około cztery przebiegają wzdłuż granicy między Nadleśnictwem Trzcianka a Nadleśnictwem Krzyż. To niezwykle urokliwa trasa, doskonała na rodzinne wakacyjne przejażdżki.

Jeżeli lubicie taki aktywny wypoczynek, koniecznie zajrzyjcie z nami do Lokalnej Bazy Ekoturystyki „Konie i las” w Teresinie. Można tutaj jeździć na konikach polskich, podglądać ptaki, rozbić namiot, zorganizować piknik i złowić wielką rybę.

Kolejnym punktem naszej dzisiejszej wycieczki będzie Muzeum Ziemi Czarnkowskiej w Czarnkowie. Czekają na was tutaj m.in. eksponaty archeologiczne z najdawniejszych czasów osadnictwa na tych terenach. Muzeum może się też poszczycić bogatą kolekcją regionalnych naczyń, narzędzi rolniczych i rzemieślniczych, historycznych militariów, umundurowania, dokumentów, map, srebra oraz fotografii. To solidna dawka historycznej wiedzy, po której zapraszamy was do zabawy w Figlach Miglach, miejscu wprost stworzonym dla dzieci.

W tym odcinku zobaczymy także zabytkowy wiatrak koźlak we wsi Dębe i ośrodek szkoleniowo-rekreacyjny „Portus” w Lubaszu. Na koniec odwiedzimy pobliskie Sanktuarium Świętej Rodziny. To miejsce zachwyca nie tylko swoją architekturą, ale również malowniczymi okolicznościami przyrody. Jakie działa sztuki sakralnej możecie zobaczyć w sanktuarium? Dowiecie się z nowego odcinka „Turystycznej Wielkopolski”. Zapraszamy do oglądania!

Partnerami odcinka są:

Gospodarstwo Agroturystyczne oraz Szerokoprofilowe pole namiotowe ( konieilas.pl )

Portus Lubasz – ośrodek szkoleniowo-rekreacyjny nad jeziorem Dużym ( portus-lubasz.pl )

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski