Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UAM: Historycy będą mieli nowoczesną siedzibę

Maciej Roik
Tak ma wyglądać nowy budynek Collegium Historicum
Tak ma wyglądać nowy budynek Collegium Historicum archiwum UAM
Koniec ciasnoty, leciwych sprzętów i bieganiny od jednego budynku do drugiego. Już w przyszłym roku, na Morasku rozpocznie się budowa nowej siedziby Wydziału Historycznego UAM. A to oznacza, że "Dom Partii" czyli obecny gmach służący nie tylko historykom, ale także archeologom czy etnologom, przestanie pełnić rolę poznańskiego "pępka" nauczania Historii.

- Budowa nowej siedziby to dla nas bardzo dobra wiadomość, bo wreszcie będziemy mieli lepsze warunki do kształcenia studentów - podkreśla Hanna Kóčka-Krenz, dziekan Wydziału Historycznego. - Poza tym, także wykładowcy będą mieli znacznie wyższy komfort pracy. Obecnie w jednym gabinecie musi pracować nawet pięć osób równocześnie.

CZYTAJ TEŻ:
Powstaje wielkopolskie centrum zaawansowanych technologii
Morasko jak wielki dom dla studentów

Oprócz tego, od wielu lat bolączką studentów jest rozproszenie wydziałowych pomieszczeń. Te, znajdują się nie tylko w byłej siedzibie Komitetu Wojewódzkiego PZPR, ale także przy ul. 28 Czerwca, Collegium Novum czy przy ul Słowackiego. To stanowi spory kłopot dla studentów, którzy muszą także jeździć na Morasko.

- Nowy gmach będzie oznaczać spore ułatwienia w komunikacji - podkreśla dziekan. - Ta szwankuje szczególnie jeśli chodzi o załatwianie studenckich spraw w dziekanacie.

Konkurs na nowy budynek rozstrzygnięto kilkanaście dni temu. Dlatego już wiadomo jak będzie wyglądał nowy gmach Collegium Historicum. W sumie będzie z niego korzystało ponad 2 tysiące osób, które obecnie studiują na wydziale.

- W pierwszym etapie konkursu złożono 55 wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie. Na etapie składania prac wpłynęły 22, z czego ocenie merytorycznej, zgodnie z kryteriami zawartymi w regulaminie, poddano 11 prac - tłumaczy Dominika Narożna, rzecznik prasowy Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Rozpoczęcie budowy nowej siedziby Wydziału Historycznego zaplanowano na przyszły rok. Koszt całej inwestycji, na którą będzie się składać nie tylko sam budynek Wydziału Historycznego, ale także Archiwum, to ponad 60 mln zł.

Jaki będzie los budynku przy ul. Święty Marcin? Do jego wnętrza ma zostać przeniesiona część Wydziału Neofilologii. To tutaj będą się również odbywać zajęcia z zakresu nauczania języków obcych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski