Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukraińska Wiosna 2019: Festiwal kultury ukraińskiej 12. raz w Poznaniu

Anastazja Bezduszna
Występ zespołu Słowianie oraz uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej podczas festiwalu "Ukraińska Wiosna" w Poznaniu.
Występ zespołu Słowianie oraz uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej podczas festiwalu "Ukraińska Wiosna" w Poznaniu. Michał Antoniewicz
Już tradycyjnie w maju rozkwita Ukraińska Wiosna. Tym razem od 9 do 12 maja festiwal kultury ukraińskiej zaprasza na koncerty, warsztaty, dyskusje, konferencję a także do kina. To już dwunasta edycja festiwalu w naszym mieście. Od samego początku ma on na celu przybliżenie Polakom dziedzictwo kulturalne wschodnich sąsiadów, ale od niedawna zaprasza także Ukraińców mieszkających w Poznaniu na dedykowane im spotkania tematyczne i warsztaty.

Tegoroczny festiwal obejmuje takie wydarzenia jak: konferencja naukowo-publicystyczna „Ukraińskie ślady w Wielkopolsce” z udziałem naukowców, dziennikarzy i dyplomatów; współczesne kino ukraińskie oraz występ lwowskiej orkiestry INSO-Lviv.

Każde z tych wydarzeń to okazja, aby spotkać się z kulturą i tematyką ukraińską. Podobnie jak koncert Jamali, która uświetni swoim występem sobotni wieczór (11 maja) w Sali Wielkiej CK Zamek. Po wygraniu Eurowizji w 2016 roku krymsko - tatarska wokalistka jest gwiazdą na całym świecie. Jej występ sprzed 5 lat w Poznaniu wspominana wiele osób.

– W Poznaniu i powiecie poznańskim mieszka już około 100 tysięcy Ukraińców. Najczęściej to są osoby przyjeżdżające do pracy, ale też druga wielką grupą są rodziny, które chcą na stałe zamieszkać w Poznaniu. Własne ta ostatnia jest bardzo wrażliwa na dyskryminację. Chcą by ich traktowali w urzędach, placówkach zdrowia i oświaty tak, jak miejscowych – mówi Witold Horowski, Konsul Honorowy Ukrainy w Poznaniu oraz prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polska-Ukraina.

– Chcemy im w tym pomóc. Dlatego w ramach festiwalu zorganizowaliśmy spotkanie z rodzicami, by przybliżyć im miejscowy system oświaty i a dla pociech warsztaty artystyczne „Nowe Widoki” dedykowane dzieciom z doświadczeniem migracji w wieku 7-11 lat.

Przypominamy, że udział w większości wydarzeń jest bezpłatny.

Na festiwal zaprasza też Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia

PROGRAM FESTIWALU KULTURY "UKRAIŃSKA WIOSNA 2019"

9 maja - CZWARTEK

Konferencja "Ukraińskie ślady w Wielkopolsce – historia, kultura, język".

godz. 9.00 – 17:00
Scena Nowa, Centrum Kultury ZAMEK
Wstęp wolny

Jej celem będzie zwrócenie uwagi na ukraińskie wątki, przejawiające w się w regionalnej historii. Pomimo geograficznego oddalenia Wielopolski od wschodniej granicy ukraińskie ślady odnajdujemy w biografiach wielu lokalnych działaczy, pisarzy, artystów, a nawet sportowców. Ponad piętnaście prelegentów omówią aspekty historyczne, kulturalne oraz językowy, wśród nich będą naukowcy z Polski i Ukrainy, dyplomaci, dziennikarze, tłumacze, działacze społeczni oraz studenci.

Wieczór kina ukraińskiego

godz. 17:00 -19:00
Kino Pałacowe, Centrum Kultury ZAMEK
Wstęp 2 zł

Ten wieczór z kinem ukraińskim można podzieli na dwa wydarzenia. Projekt Ukraїner oraz kino "Malewicz. Ukraiński kwadrat".
Projekt Ukraїner – trzy filmy krótkometrażowe poruszające tematykę: tradycji kobziarzy i ukraińskiej bandury, przestrzeniach na wschodzie Ukrainy oraz o dawnym rzemiośle tzn. „liżnyków” na Huculszczyźnie.
Kino ukraińskie. "Malewicz. Ukraiński kwadrat" - film dokumentalny o jednym z najbardziej znanych malarzy ХХ wieku, Kazimierzu Malewiczu. Nowe fakty, wspomnienia oraz komentarze światowych badaczy, rzucają nowe spojrzenie na osobowość wielkiego artysty oraz odkrywają jego twórczość w nowej odsłonie i niespotykanym dotąd ukraińskim wymiarze.

Zobacz też nasz wywiad z piosenkarką z 2015 roku, gdzie jeszcze przed zwycięstwem na Eurowizji przyjeżdżała do Poznania w ramach festiwalu Ukraińska Wiosna Jamala to nie tylko piosenkarka, to głos Krymu na całej Ukrainie

Prezentacja powieści kryminalnej

godz. 19.30
Scena Nowa, Centrum Kultury Zamek
Wstęp nowy

Intensywny pierwszy dzień festiwalowy zamykać będzie spotkanie z Bohdanem Kołomijczukiem, lwowskim pisarzem, autorem powieści historycznych oraz kryminalnych. Pisarz od 2016 roku związany jest z Poznaniem i jako pierwszy współczesny autor zaczął wprowadzać w swej twórczości wątki związane z naszym miastem. Na tegorocznej Ukraińskiej Wiośnie Bohdan Kołomijczuk zaprezentuje swą najnowszą powieść „Hotel Wielkie Prusy”. 

10 maja - PIĄTEK

INSO-Lviv – koncert orkiestry symfonicznej

godz. 20.00
Sala Wielka w Centrum Kultury ZAMEK
Wstęp wolny.

W minionym roku zespół obchodził swoje dwudzieste urodziny. To jednocześnie niezwykle młody, ale również dojrzały zespół, który prezentuje bardzo bogaty repertuar, od muzyki klasycznej po jazz. INSO-Lviv jest stałym uczestnikiem międzynarodowych festiwali, zarówno w Ukrainie, jak i za granicą. Dyrygentem tej orkiestry jest najmłodszy dyrygent w Europie - Yaroslav Shemet, który zaczął swoją karierę w wieku 13 lat.

Wieczór Kina Ukraińskiego w Gnieźnie

godz. 18.00
Sala kinowa w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, przy ul. Kostrzewskiego 5, 
Wstęp wolny

W Gnieźnie odbędą się pokazy specjalne krótkometrażowych filmów z almanachu „Wszystko zaczyna się w Kijowie". Ukraina, 2018 r. który opracowany został w ramach zintegrowanego projektu „Oglądaj ukraińskie - twórz swoją przyszłość".

  • Maj, 2018 r., 25 min. Reżyseria: Wiktor Pryduvalov
  • Zwyczajny poranek, 2018 r., 18 min. Reżyseria: Kadim Tarasov
  • Klaun, 2018 r., 6 min. Reżyseria: Sasza Kyrienko
  • Na swojej ziemi Ukraina, 2018 r., 7 min. Reżyseria: Sasha Kyriyenko Obsada: Stanislav Boklan, Nina Naboka, Olexander Bykov.

Zaraz po tych pokazach o godz. 19:20, odbędzie się prelekcja filmu "Człowiek z taboretem". To film biograficzny o życiu ukraińskiego reżysera, podróżnika oraz realizatora znakomitych projektów Leonida Kantera. Planowane jest też spotkanie z reżyserką filmu Katarzyną Miziną.

11 maja - SOBOTA

Warsztaty dla dzieci "Nowe widoki"

godz. 10:30 – 12:30
Scena Nowa w Centrum Kultury ZAMEK
Warsztaty są bezpłatne.

Zgłoszenia przyjmowane są do 26 kwietnia. Liczba miejsc ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń. Zapisać się można
"Nowe widoki" to warsztaty artystyczne dedykowane dzieciom z doświadczeniem migracji w wieku 7-11 lat.
Będzie dużo dobrej zabawy i smaczne przekąski. Organizatorzy zadbają także o wsparcie translatorskie. Elżbieta Grab – ukończyła studia w zakresie Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, a także podyplomowe studia Arteterapia z elementami terapii pedagogicznej na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Instruktorka Teatru Forum, trenerka dramy.

Spotkanie informacyjne na temat systemu oświaty w Polsce

godz. 13:30 – 15
Scena Nowa w Centrum Kultury ZAMEK
Warsztaty są bezpłatne

Zgłoszenia przyjmowane są do 26 kwietnia.
Dedykowane cudzoziemcom, których dzieci są lub w przyszłości będą uczniami w polskiej szkole. Podczas spotkania omówione zostaną takie tematy jak:

  • struktura i specyfika systemu edukacji w Polsce (typy szkół, zasady rekrutacji, odpłatna/nieodpłatna nauka);
  • organizacja pracy szkoły (wywiadówki, dziennik elektroniczny, zajęcia dodatkowe, ocena opisowa);
  • kwestia wsparcia dla cudzoziemców w Polskich szkołach (oddziały przygotowawcze, dodatkowe zajęcia z języka polskiego) ;
  • obowiązki oraz prawa przysługujących cudzoziemcom.

Jamala - koncert w CK Zamek

godz. 20
SALA WIELKA, Centrum Kultury ZAMEK
Wstęp wolny

Susana Dżamaładinowa to ukraińska piosenkarka krymsko - tatarskiego pochodzenia która jest znana na świecie jako Jamala, aktorka i autorka tekstów, której skalę głosu ocenia się na cztery oktawy. Artystka wykonuje utwory z gatunku jazzu, bluesa i soulu.

12 maja - NIEDZIELA

„Człowiek z Taboretem” pokaz filmu dokumentalnego

godz. 17.00
Kino Pałacowe, Centrum Kultury ZAMEK
Wstęp 2 zł

XII edycję Festiwalu Kultury „Ukraińska Wiosna” dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Miasta Poznania #poznanwspiera. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne POLSKA-UKRAINA. Festiwal współorganizuje Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski