Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu zainaugurował rok akademicki 2021/2022. Blisko 2 tys. nowych studentów rozpocznie tam studia

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu zainaugurował rok akademicki 2021/2022 w poniedziałek 4 października 2021 r. w Auli UAM.Zobacz zdjęcia z inauguracji -->
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu zainaugurował rok akademicki 2021/2022 w poniedziałek 4 października 2021 r. w Auli UAM.Zobacz zdjęcia z inauguracji -->Waldemar Wylegalski
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu zainaugurował rok akademicki 2021/2022 w poniedziałek, 4 października 2021 r. Podczas uroczystego spotkania podkreślano wagę uczelni medycznych w kształceniu przyszłej kadry medyków tak ważnej w prawidłowym funkcjonowaniu państwowej służby zdrowia, co pokazała pandemia COVID-19. Nowy rok na poznańskiej uczelni medycznej rozpocznie blisko 2 tys. studentów.

Wydarzenie miało charakter hybrydowy ze względu na pandemię koronawirusa, dlatego w Auli UAM przy ul. Wieniawskiego zebrali się tylko zaproszeni goście, jednak rektor uczelni prof. Andrzej Tykarski zachęcał pozostałych członków społeczności akademickiej do śledzenia spotkania online.

Zobacz też: Gala "Bohaterowie walki z COVID-19"

od 16 lat

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu: inauguracja roku akademickiego 2021/2022

Wygłoszone przemowy, rektora jak i zaproszonych gości (m.in. wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego, wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego oraz prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, skupiły się przede wszystkim na funkcjonowaniu uniwersytetu w dobie pandemii i podkreśleniu wagi uczelni medycznych włączających się w walkę w COVID-19 oraz budowie Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego.

- Wiemy już, że koronawirus pozostanie z nami na dłużej, ale dzięki nauce najpewniej stanie się jedną z dziesiątek chorób. Wiele zależy jednak od naszej postawy wobec szczepień, krzewienia prawdy, braku obojętności wobec fałszywych informacji. To nasze kluczowe zadanie jako akademików. Ruchy antyszczepionkowe nie powstały w pandemii, ale to one obecnie wykazują siłę destrukcyjnego działania. Musimy się temu aktywnie sprzeciwiać

- podkreślił prof. Tykarski.

Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski, który dziękował uczelni za wielomiesięczną walkę z COVID-19. Życzył wszystkim studentom, aby spełniali się w pracy na rzecz innych. Głos zabrał również wiceminister zdrowia, Sławomir Gadomski, który podkreślił wzrost zainteresowania kierunkami medycznymi młodych ludzi oraz zapowiedział rządowe środki inwestycyjne dla ośrodków medycznych. Natomiast prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak dziękował wszystkim zaangażowanym w budowę CZSK, w tym władzom uczelni.

Podczas spotkania zostały przedstawione osiągnięcia minionego roku (np. ukończenie budowy Collegium Pharmaceuticum, postępy prac na budowie wspomnianego CZSK). Ważnym elementem było też powołanie Uczelnianego Laboratorium Koronawirusa -laboratorium diagnostycznego wykonującego badania PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2. Przez 15 miesięcy przeanalizowało 376 tys. próbek i dało 93 tys. wyników pozytywnych. Poza tym została zaprezentowana przyjęta strategia UMP na lata 2021-2030.

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu: immatrykulacja studentów

Ślubowanie świeżo upieczonych studentów w imieniu wszystkich przyjętych złożyli przedstawiciele. Ze względu na pandemię ich grono zostało ograniczone do jednej osoby z każdego wydziału. Do nowych studiujących przemówił też przewodniczący samorządu studenckiego.

Tradycyjnie zostały wręczone nagrody i wyróżnienia dla wykładowców: Amicus Studentum oraz Wykładowca Roku, a także Nagroda im. Prof. Antoniego Jurasza. Ta ostatnia przyznawana jest w uznaniu za wkład w otwarcie uczelni na świat i rozwijanie współpracy międzynarodowej.

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Krzysztof J. Filipiak, rektor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu: studenci

W tegorocznej rekrutacji 2021/2022 brało udział ponad 4,6 tys. kandydatów, a nowy rok rozpocznie 1865 studentów. W ubiegłym roku na 19 kierunkach poznańskiego medyka kształciło się 7,5 tys. osób - 900 na studiach anglojęzycznych z 60 krajów świata.

Zobacz zdjęcia z inauguracji roku akademickiego 2021/2022 Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Szczepionki są niebezpieczne, zmieniają DNA, wywołują choroby lub zarażają wirusem – to parę mitów na temat szczepionek, które trwają do tej pory. Wywołują kontrowersje i sprzeciw wielu osób, które nie wierzą w słuszność szczepień, co uniemożliwia zdobycie zbiorowej odporności na COVID-19. Często jedna teoria zasłyszana od danej osoby, zmienia swoją formę i przeobraża się w kolejną. W ten sposób powstaje szereg mitów, które odstraszają ludzi przed zaszczepieniem. Czytaj więcej. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Czy szczepionki są niebezpieczne? Popularne internetowe mit...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski