ZDM w Poznaniu ostrzega przed... żabami
W tym i następnym miesiącu warto pamiętać, że masowa migracja płazów do miejsc rozrodu powoduje obecność stad żab przechodzących np. na drugą stronę ulicy. Wydział Klimatu i Środowiska UMP wraz z herpetologami z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a także Biurem Miejskiego Inżyniera Ruchu, Zarządem Dróg Miejskich oraz Zakładem Lasów Poznańskich ostrzega, że z największą migracja żab możemy teraz w Poznaniu mieć do czynienia w następujących miejscach:
- - ul. Warmińska (od skrzyżowania z ulicą Wojska Polskiego, aż do parkingu przy torze żużlowym Golęcin)
- - ul. Ku Dębinie (od parkingu przy ulicy Piastowskiej, aż do siedziby Zakładu Lasów Poznańskich)
- - dojazd do ROD Kolejarz - Edwardowo (od skrzyżowania ulic Jana Brzechwy, Leśnych Skrzatów, Strzegomska)
- - zjazd z ulicy Bukowskiej w ulicę Radarową
Drogowcy proszą: na tych obszarach należy zachować wyjątkową czujność oraz zmniejszyć prędkość.
Rozwiąż QUIZ: Czy rozpoznajesz charakterystyczne miejsca Poznania?
- Poznań już od wielu lat prowadzi działania mające na celu ochronę płazów w Poznaniu - zapewnia ZDM. - W 2011 r. powołano użytek ekologiczny "Traszki Ratajskie" w celu ochrony stanowisk zagrożonych gatunków płazów objętych ścisłą ochroną: traszki zwyczajnej, grzebiuszki ziemnej oraz kilku gatunków ropuch i żab. Również na powołanych później użytkach, np. "Bogdanka I" i "Bogdanka II", "Wilczy Młyn" i innych, płazy podlegają dodatkowej, pozaustawowej ochronie. A w ubiegłym roku na terenie użytku ekologicznego "Traszki Ratajskie" wykonano inwestycję polegającą na wykorzystaniu wód opadowych. Deszczówka z powierzchni dachów budynku Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego na Osiedlu Tysiąclecia nr 43 w Poznaniu doprowadzana jest rurociągiem grawitacyjnym do dwóch stawów na terenie użytku. W tym celu wykonany został system kanalizacji deszczowej wokół budynku szkoły, zbierający wody opadowe z powierzchni dachów. Trafiają one rurociągiem do systemu połączonych ze sobą stawów. Inwestycja ta niewątpliwie przyczyniła się do poprawy stosunków wodnych: zwiększenia retencji i zasilania wód gruntowych przy obecnie nasilających się warunkach suszy, a także poprawiła warunki siedliskowe żyjących na terenie użytku ekologicznego płazów.
ZDM podkreśla, że w tych rejonach także rozpoczęły się już migracje traszek, prosząc o uwagę szczególnie rowerzystów.
- Regularnie czyszczone i przygotowywane na okres godowy płazów są zbiorniki wodne na terenie parku Cytadela. Chodzi szczególnie o ropuchę zieloną i szarą, które w marcu wybudzą się z zimowego snu i rozpoczną okres godowy. W tym roku woda została wypompowywana z Ogrodu Wodnego. Po dokładnym oczyszczeniu dna z zalegających osadów, został on ponownie napełniony - dodaje ZDM.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Nawet za 2,5 roku:
Te miasta zniknęły z mapy Wielkopolski. Poznaj ich mroczne tajemnice!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?