Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VW Poznań ma postarzający kombinezon. Żeby młodzi wiedzieli, jak jest być starym [ZDJĘCIA]

Mateusz Pilarczyk
Test wzroku - specjalne okulary nie tylko utrudniają rozpoznawanie kolorów.
Test wzroku - specjalne okulary nie tylko utrudniają rozpoznawanie kolorów. Paweł Miecznik
"Muszę się wziąć za siebie. Od jutra zaczynam ćwiczyć i odżywiać się zdrowo" - to najczęstsza reakcja osób zdejmujących postarzający kombinezon, który dodaje nam do metryki kilkadziesiąt lat i pozwala wejść w skórę osób w wieku 60+. Używany jest on w poznańskiej fabryce Volkswagena, aby zawczasu przygotować zakład do wyzwania jakim jest starzejące się społeczeństwo. I co ważne - pokazać młodym pracownikom jak czują się ich starsi koledzy.

Przymierzając kombinezon byłem trochę sceptyczny, co do efektów jakie daje. Bardzo szybko zmieniłem zdanie. Kilka minut zakładania i na karku plus 40 lat.

Obciążniki i specjalne stelaże ograniczające ruchy stawów robią swoje. Problem miałem już z taką prostą czynnością jak podniesienie się z krzesła. Bez podparcia na rękach lub pomocy innych po prostu bym nie wstał.

- Teraz założymy nauszniki symulujące czterdziestoprocentową utratę słuchu - mówiła o jednej z części kombinezonu Ewa Golik z centrum personalnego w VW.

- O! I już. A teraz...

A teraz pojawiła się kolejna przeszkoda. Mimo wysilenia słuchu nie obeszło się bez znanego starszym osobom zdania:

- Przepraszam, ale nie słyszę dobrze. Proszę mówić głośniej.

Teraz czas na prosty test - przekręcenie śrub różnej wielkości z jednej płytki, na drugą. Aplikujący do VW dwudziestolatkowie przechodzą go bez większych przeszkód. Ja w kombinezonie oblałem. W specjalnych rękawiczkach pogarszających sprawność dłoni śrubki wypadały spomiędzy palców. Pracy nie ułatwiały też okulary. Ich zadaniem było pokazanie jak z wiekiem zmienia się nam nie tylko ostrość widzenia, ale i jego kąt oraz rozróżnianie kolorów.

- Kombinezon nie tylko pokazuje naszym pracownikom, co będzie się z nimi działo w trakcie naturalnego procesu starzenia. Chodzi też o postrzeganie osób starszych wokół nas. Zrozumienia, że pracujący obok kolega w wieku 60 lat ma prawo trochę wolniej reagować - wyjaśnia Lidia Hylla, kierownik centrum personalnego VW Poznań.

- Chcemy o tym mówić w pozytywny sposób, bo starszy kolega to przede wszystkim osoba bardziej doświadczona. Potrafiąca więcej - dodaje Lidia Hylla.

Trzy kombinezony są w fabryce od początku tego roku. Przez ten czas zetknęło się z nimi ok. 500 pracowników. Są one dostępne podczas szkoleń oraz różnego rodzaju imprez, takich jak niedawne 15-lecie położonej na poznańskiej Wildzie odlewni.

Pierwszymi użytkownikami, jeszcze pożyczonego z Niemiec kombinezonu, była część kadry menadżerskiej VW Poznań.

- Prosiliśmy, żeby w kombinezonie, przy symulowanym miejscu pracy, spróbowali zamontować zderzak albo podsufitkę - opowiada Krystyna Grala z centrum personalnego.

Wynik eksperymentu był taki, że tzw. zarządzanie wiekiem stało się jednym z celów strategicznych VW Poznań. Teraz dzięki kombinezonom planiści przygotowujący produkcję i miejsca pracy mogą zrobić to tak, aby ułatwić zadania nie tylko młodym, bo obecna średnia wieku w fabryce to 36 lat. Będzie ona jednak wzrastać, co pokazuje przykład niemieckich fabryk koncernu, w których średnia jest o dziesięć lat wyższa.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski