Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W hołdzie temu co łączył Polskę i Grecję

Marek Zaradniak
Ares Chadzinikolau podczas koncertu dedykowanemu jego ojcu
Ares Chadzinikolau podczas koncertu dedykowanemu jego ojcu Radek Rakowski
W piątą rocznicę śmierci Nikosa Chadzinikolau w poznańskim klubie Blue Note odbył się koncert dedykowany jego pamięci

Nikos Chadzinkolau swoją twórczością i działalnością łączył Polskę i Grecję. Piąta rocznica jego śmierci minęła w miniony czwartek. Tej niezwykłej postaci poświęcony był tego dnia koncert "Tribute To Nikos Chadzinikolau" w poznańskim klubie Blue Note wpisujący się w trwający w Poznaniu Międzynarodowy Listopad Poetycki.
Pierwszą część wieczoru wypełniła muzyka z najnowszej płyty syna pisarza Aresa zatytułowanej "Greek Jazz". Nagrał ją ze swoim triem, które współtworzą basista Piotr Rogacki i perkusista Łukasz Wicenciak.
Na początek usłyszeliśmy "Soft Drink and Satin Ann". Utwór rozpoczął się od melodyjnego, mainstreamowo brzmiącego fortepianu. Gdy z czasem zaczęła dialogować z nim perkusja muzyka stała się bardziej ekspresyjna, aby pod koniec stać się spokojną niemal nastrojową. Drugi utwór "Double Nelson" rozpoczęło nostalgicznie brzmiące solo kontrabasu, ale wkrotce potem do głosu doszedł nieco niespokojny fortepian i dialogujący z nim perkusja. Z chaosu dźwięków wyłoniła się pełna ciepła melodia. Kompozycja "Aegen Sae" rozpoczęła się od nostalgicznego, spokojnego fortepianu. Z czasem jednak z dźwięków tych wyłoniła się niezwykle rytmiczna, pogodna melodia. W "The Gates Of Hades" znów na początku pojawił się kontrabas. Szybko jednak instrumentem dominującym był znów melodyjnie brzmiący fortepian. Sporą niespodzianką był łaczący rytmy latynoskie i fusion pełen ekspresji utwór "Fiesta and Dirty Hancock" będący uklónem w kierunku Herbiego Hancocka. Tej muzyki poprzetykanej wierszami Nikosa Chadzinikolau czytanymi przez jego syna i Annę Kochnowicz słuchało się świetnie, ale skoro ta muzyka określana jest jako "Greek Jazz" to brakowało mi tu dźwięków buzuki. Gdyby się pojawiły ta muzyka była by jeszcze bardziej grecka. Buzuki pojawiło się dopiero gdy Ares Chadzinikolau razem z grającym na tym instrumencie Panosem Anasontzisem zaczęli grać tak popularne melodie jak "Cyganeria" czy "Akropolis Adieu". Gdy część muzyczna wieczoru dobiegła końca poznańscy poeci czytali dedykowane Nikosowi Chadzinikolau swoje wiersze.
Wiązało się to z promocją wydanej właśnie w Białej i Kolorowej Serii Poetyckiej Poetikon antologii Nikos Chadzinikolau "Wiersze zebrane". Przygotowana przez Aresa Chadzinikolau zawiera 1500 wierszy ułożonych chronoogicznie tomikami. Od wydanych w 1961 roku "Barw czasu" po opublikowaną w roku 2008 "Modlitwę do ptaków". Natomiast niepublikowane wcześniej wiersze z roku 2009 zebrano pod hasłem "Zanim odejdę". Są także w tej antologii wiersze dedykowane poecie przez innych twórców jeszcze za życia jak i utrwalające jego pamięć po śmierci. W posłowiu Danuta Bartosz napisała, że Ares syn nieżyjącego poety opracował tę antologię gdyż zapragnął ponownie przejść z ojcem przez życie domowego ogniska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski