MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę referendum w Murowanej Goślinie. Ksiądz zachęca do głosowania

Alicja Durka
Alicja Durka
Pełniący obowiązki burmistrza Radosław Szpot jest oburzony zaangażowaniem Kościoła w sprawy polityczne i oświadcza, że nie wybiera się na głosowanie.
Pełniący obowiązki burmistrza Radosław Szpot jest oburzony zaangażowaniem Kościoła w sprawy polityczne i oświadcza, że nie wybiera się na głosowanie. Waldemar Wylegalski
Już w niedzielę, 2 października odbędzie się w Murowanej Goślinie kolejne referendum w sprawie odwołania burmistrza Dariusza Urbańskiego, który obecnie przebywa w areszcie oraz rady miasta. Miejscowy ksiądz zachęca do głosowania, a pełniący obowiązki burmistrza Radosław Szpot jest oburzony zaangażowaniem Kościoła w sprawy polityczne i oświadcza, że nie wybiera się na głosowanie.

Poprzednie referendum odbyło się w sierpniu, ubiegłego roku, jednak zostało uznane za nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję, choć zdecydowana większość głosujących była za odwołaniem burmistrza i rady miasta. 97 proc., czyli 3522 osoby, które do wyborów poszły — głosowały za odwołaniem burmistrza. Zabrakło jednak ponad 1200 głosów.

Jak wynika z protokołu, w głosowaniu wzięło udział 3650 osób, a frekwencja wyniosła 27,86 proc. Aby referendum było ważne, do urn musiałyby pójść 4894 osoby, czyli 3/5 liczby osób, które brały udział w wyborach w 2018 roku.

Inicjatorzy referendum liczą, że tym razem sytuacja będzie inna. W sprawę zaangażował się miejscowy ksiądz, który zachęcił wiernych do głosowania. W opozycji jest jednak Radosław Szpot, czyli zastępca Urbańskiego, który obecnie pełni obowiązki burmistrza w Murowanej Goślinie.

– Ja na referendum nie idę i moja rodzina też na referendum nie idzie

– powiedział Radosław Szpot i dodał, że nie popiera zaangażowania Kościoła w sprawy dotyczące polityki miasta.

Obie strony prowadzą stałą kampanię. Powstały ulotki zniechęcające do pójścia na referendum, ale także gazeta, która punktuje zarzuty i przewinienia Dariusza Urbańskiego.

Zarzuty burmistrza Dariusza Urbańskiego

11 stycznia funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, działając na polecenie Prokuratury Krajowej, weszli do siedziby Urzędu Gminy i Miasta Murowana Goślina, celem zatrzymania siedmiu osób, w tym Dariusza Urbańskiego. Burmistrza nie było w tym czasie w miejscu pracy, został zatrzymany w swoim domu. Cały czas przebywa w areszcie śledczym.

Jeszcze w styczniu usłyszał 12 zarzutów, w większości o charakterze korupcyjnym. W sprawie zarzuty postawiono także sześciu innym osobom - córce Dariusza Urbańskiego, dwóm przedsiębiorcom, kierownikowi Ośrodka Pomocy Społecznej, dyrektorowi Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Murowana Goślina oraz obecnie pracownicy OPS, a wcześniej podwładnej burmistrza, która zasłynęła z kontrowersyjnych filmików.

Kolejne zarzuty burmistrzowi postawiono w maju. Wówczas Dariusz Urbański usłyszał zarzuty m.in. znieważenia i naruszenia nietykalności osobistej funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz zmuszania go do odstąpienia od czynności służbowych poprzez groźby i stosowanie przemocy.

To jednak nie był koniec problemów Dariusza Urbańskiego. Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej przekazał, że we wrześniu w śledztwie Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej burmistrzowi przedstawiono sześć nowych zarzutów. Dotyczą one przyjęcia korzyści majątkowej, żądania korzyści majątkowych, niedopełniania obowiązków służbowych oraz złożenia fałszywych oświadczeń majątkowych. Prokuratura wskazuje też, że sprawa jest w toku i w dalszym ciągu ma charakter rozwojowy.

Burmistrz wciąż pobiera wynagrodzenie

Jeszcze w lutym radni przegłosowali obniżkę pensji burmistrza z dotychczasowych 20 tys. zł do 16 tys. zł, ale z uwagi na tymczasowy areszt, Dariusz Urbański będzie otrzymywał jeszcze mniej - bo ok. 8 tys. zł.

W reakcji na tę decyzję powstał licznik utrzymania burmistrza. Stan na 28 września to 114 199 zł. Jak tłumaczą twórcy, licznik ma charakter poglądowy. Zgodnie z polskim prawem oskarżony pracownik samorządowy przebywając w areszcie, otrzymuje połowę wynagrodzenia do czasu otrzymania wyroku.

Czytaj więcej o sprawie:

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Oświadczenie majątkowe zawiera informacje o stanie majątku w danym roku rozliczeniowym. Według przepisów, zobowiązani do opublikowania informacji o swoim majątku, muszą poinformować opinię publiczną o zgromadzonych pieniądzach, posiadanych nieruchomościach, a także przedmiotach, których wartość przekracza 10 tys. zł. Obowiązek dotyczy także przekazania informacji o zaciągniętych pożyczkach i kredytach.Aby zobaczyć oświadczenia majątkowe prezesów poznańskich spółek miejskich, przejdź do galerii --->

Tyle zarabiają prezesi spółek miejskich w Poznaniu. Wysokość...

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski