MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu rusza szkolenie absolwentów klas mundurowych. Otrzymają broń

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Trzydziestu czterech nowych żołnierzy zyskało w poniedziałek 17 czerwca Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu: to absolwenci Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych szkół średnich z całej Polski, którzy trafili do Poznania, by odbyć szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Turnus będzie trwać od 17 do 28 czerwca.
Trzydziestu czterech nowych żołnierzy zyskało w poniedziałek 17 czerwca Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu: to absolwenci Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych szkół średnich z całej Polski, którzy trafili do Poznania, by odbyć szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Turnus będzie trwać od 17 do 28 czerwca. CSWL
Trzydziestu czterech nowych żołnierzy zyskało w poniedziałek 17 czerwca Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu: to absolwenci Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych szkół średnich z całej Polski, którzy trafili do Poznania, by odbyć szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Turnus będzie trwać do 28 czerwca.

W tej grupie jedną trzecią część stanowią kobiety – jest ich czternaście. Jak mówi mjr Bartłomiej Łobodziec z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, to świadczy o rosnącym zainteresowaniu kobiet służbą i pracą w wojsku.

- Już pierwszego dnia nowi żołnierze rozpoczynają intensywne szkolenie z zakresu podstaw, taktyki, profilaktyki i dyscypliny wojskowej – opowiada mjr Bartłomiej Łobodziec. - Trzeba pamiętać, że to nie jest dla nich nowość, bo już wstępnie są przygotowani do wojskowego rzemiosła w czasie edukacji szkolnej. Teraz poznają zasady ochrony informacji niejawnych, bezpieczeństwa i higieny w służbie, ochrony przeciwpożarowej, praw i obowiązków żołnierza. Zapoznajemy ich zatem m.in. z prawami, jakie im przysługują, ale też z odpowiedzialnością za naruszenie dyscypliny wojskowej.

Jednymi z podstawowych informacji, do jakich kursanci podchodzą ze szczególnym zainteresowaniem, są zasady używania telefonów komórkowych w jednostce i publikowania informacji w mediach społecznościowych. Dowiadują się też, o której godzinie mają pobudkę, gdzie mogą trzymać swoje rzeczy, poznają sale żołnierskie i kadrę jednostki.

- Drugiego dnia, 18 czerwca żołnierze otrzymują broń – mówi mjr Bartłomiej Łobodziec. - W czasie uroczystego apelu broń dostaje pierwsza czwórka, a po nim, z rąk dowódcy broń przejmują pozostali uczestnicy turnusu.

Żołnierze spotkają się też z komendantem Centrum, dowiedzą się, jakie przysługuje im uposażenie ubezpieczenie i jakie perspektywy stoją przed nimi, gdyby podjęli decyzję o pozostaniu w mundurze: w zależności od etatu, mogą odbywać dobrowolną zasadniczą służbę wojskową przez jedenaście miesięcy.

- Szkolenie kończy się egzaminem, po którym żołnierze złożą przysięgę wojskową – kończy major Łobodziec. - Rozliczają się po niej ze służbą i już za pośrednictwem Wojskowego Centrum Rekrutacji mogą ustalać warunki kontynuowania swojej przygody z wojskiem.

- Ci żołnierze odbywają teraz 12-dniową, a nie 27-dniową dobrowolną służbę właśnie dzięki wcześniejszemu przygotowaniu w ramach Certyfikowanych Klas Mundurowych – dodaje mjr Robert Nowak z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Poznaniu. - Po przysiędze, jeśli będą zainteresowani i będą miejsca, mogą przejść szkolenie specjalistyczne i złożyć wniosek o przyjęcie w charakterze żołnierza zawodowego. Ale najważniejszą rzeczą w koncepcji tego szkolenia, na które właśnie trafili, jest przygotowanie kandydatów do uczelni wojskowych: oni zdobywają punkty w czasie wcześniejszej nauki, teraz po przysiędze będą żołnierzami rezerwy – co też daje im punkty, mogą wreszcie zwiększać liczbę swoich atutów przy ubieganiu się o przyjęcie do akademii wojskowych, zdobywając punkty za egzaminy językowe, czy np. za honorowe oddawanie krwi. Co cieszy – zgłaszają się młodzi ludzie świadomi swojego wyboru i chcący konsekwentnie pracować na rzec swojej przyszłości w wojsku.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Turystyczna Wielkopolska - powiat poznański:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski