Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu stanął pomnik Bohdana Smolenia. Odsłonięto go w towarzystwie występów artystycznych, fajerwerków i płomieni

AM
Pomnik był gotowy na odsłonięcie w ubiegłym roku. Przełożono je jednak z uwagi na obowiązujące obostrzenia. Rok później Bohdan Smoleń w końcu zasiadł przy stoliku na poznańskim skwerze. Odbyło się to w towarzystwie występów artystów kabaretowych i tancerzy
Pomnik był gotowy na odsłonięcie w ubiegłym roku. Przełożono je jednak z uwagi na obowiązujące obostrzenia. Rok później Bohdan Smoleń w końcu zasiadł przy stoliku na poznańskim skwerze. Odbyło się to w towarzystwie występów artystów kabaretowych i tancerzy Robert Woźniak
Po wielu latach starań w Poznaniu stanął pomnik jednego z najbardziej rozpoznawalnych mieszkańców naszego miasta Bohdana Smolenia. W hołdzie dla jego artystycznej działalności piątkowy wieczór obfitował w najróżniejsze występy.

Uroczyste odsłonięcie pomnika, który stanął na skwerze u zbiegu ulic Rybaki i Strzałowej, miało miejsce dwa dni po 74. rocznicy urodzin Bohdana Smolenia. W ramach wydarzenia „Poznań Comedy Show” na scenie wystąpiły najróżniejsze kabarety oraz znani komicy m.in. Kabaret Czesuaf, Kabaret Czołówka Piekła, Klub Szyderców BIS, Marcin Samolczyk, Grupa MoCarta, Krzysztof Daukszewicz, Jagoda Borowiak, Łukasz Ból, Anna Wółczyńska, Lech Faron oraz Jakub Kaczmarek.

- Z chęcią tu dzisiaj przyszłam, podoba mi się, a do tego jest ładna pogoda. Cieszę się też z uwagi na okolicznych mieszkańców. W wielu dzielnicach orgaznizowane są najróżniejsze wydarzenia dla mieszkańców, tym razem coś się działo w centrum - mówiła w trakcie występów pani Lonia.

Odnosząc się do tematu spotkania dodała - Bardzo dobrze pamiętam występy pana Bohdana. Zawsze trafnie potrafił skomentować to co się działo. Mówił to, co trzeba było powiedzieć. Tutaj, w Poznaniu wiele jego zwrotów weszło nawet do codziennego języka.

Znam ludzi z kamienia, co będą wiecznie trwać

Wydarzenie rozpoczęło się późnym wieczorem, co pozwoliło lepiej zaakcentować jego motyw przewodni - ogień. Podczas finału, który nastąpił przed godziną 23 przed pomnikiem wystąpili tancerze Teatru Ognia Bohema. W trakcie ich spektaklu nastąpiło nietypowe odsłonięcie pomnika poprzez spalenie jego nakrycia. Kulminacyjny moment wieczoru został uświetniony wystrzałem fajerwerków przygotowanym przez Fabrykę Wrażeń.

- Pytano mnie, dlaczego pomnik ma być odkryty przez spalenie. Wspomnę więc tekst, który Bohdan Smoleń zawarł w Szeptance, tekst który powstał w Gdyni, w garderobie. Bohdan czyta gazetę „Zginął pudel podpalany” i sam puentuje „Gdyby mnie podpalali też bym uciekł”. Nie Bohdanie, nigdzie nam nie uciekniesz, zostaniesz z nami

- wyjaśnił z uśmiechem Krzysztof Deszczyński, pomysłodawca przedsięwzięcia i przyjaciel Bohdana Smolenia.

Chwilę po odsłonięciu pomnika artyści zaśpiewali piosenkę „Łatwopalni” przed licznie zgromadzonymi na skwerze poznaniakami. Na koniec na scenie pojawił się też wiceprezydent Poznania Bartosz Guss oraz goście z Bielska-Białej.

- Bohdan Smoleń, co prawda urodził się i spędził młodość w Bielsku-Białej, ale całe dorosłe życie związał ze stolicą Wielkopolski. Nie ma więc wątpliwości, że Poznań jest najlepszym możliwym miejscem na jego pomnik - zauważył prezydent Bielska-Białej w liście odczytanym przez wiceprezydenta Adam Ruśniaka.

Długo wyczekiwany pomnik

Poznań odgrywał w życiu Bohdana Smolenia szczególną rolę. Aktor związał się z nim w drugiej połowie lat 70. Razem z Zenonem Laskowikiem tworzył pamiętny duet w kabarecie Tey. Był też filantropem i założycielem „Fundacji Stworzenia Pana Smolenia” działającej we wsi Baranówko pod Mosiną, a wraz z żoną Teresą prowadził w Poznaniu sklep zoologiczny.

- Znaliśmy pana Bohdana z telewizji, a ja sam poznałem go nawet osobiście. Jak byłem młody i hodowałem chomiki, to sprzedawałem je w jego sklepie zoologicznym na Wielkiej - wspominał pan Jacek, który na wydarzenie przyszedł z żoną Jolą. Dodał też - Cieszymy się z tego pomnika, mieszkamy niedaleko i wdzieliśmy przymiarki. Jutro na pewno zrobimy sobie zdjęcie.

Na wydarzeniu pojawiło się też sporo młodych osób, które pamiętają Bohdana Smolenia w nieco innym wydaniu.

- Najlepiej pamiętam pana Smolenia z serialu „Świat Według Kiepskich”. Wiem, że wiele lat mieszkał w Poznaniu, więc cieszę się, że będzie miał tutaj swój pomnik. Myślę, że mógłby on stanąć w bardziej centralnym miejscu Poznania, bo jednak ulica Rybaki nie jest reprezentatywną ulicą, ale widocznie władze miasta uznały, że jest to miejsce godne, więc nie będę się sprzeczać - zauważyła Zuzanna.

Pomysł na postawienie w Poznaniu pomnika Bohdana Smolenia powstał kilka lat temu. Przez ten czas trwała zbiórka środków, w którą zaangażowali się m.in. Kabaret Młodych Panów, Grupa MoCarta, kabaret OTTO, Krzysztof Daukszewicz, a także Piotr Skucha i Jacek Łapot z kabaretu Długi.

Transmisja z odsłonięcia pomnika Bohdana Smolenia

Ostatecznie pomnik - dzieło Piotra Sochy, był gotowy na odsłonięcie w ubiegłym roku. Zaplanowane wówczas wydarzenie przełożono z uwagi na obowiązujące obostrzenia związane z pandemią. Rok później Bohdan Smoleń w końcu zasiadł przy stoliku na poznańskim skwerze.

- Róbcie sobie zdjęcia, rozsyłajcie je na cały świat, pokazujcie się z Bohdanem, bo Bohdan Smoleń wiecznie żywy

- zakończył Krzysztof Deszczyński.

ZOBACZ TEŻ:

Na wystawie można zobaczyć obrazy, które podczas warsztatów z prof. Piotrem C. Kowalskim namalowały osoby z autyzmem.

Wernisaż w Domu Autysty w Poznaniu. Podopieczni namalowali w...

Na Starym Rynku stanie mnóstwo drewnianych domków i kramów. Będą one czynne codziennie od godziny 10 do 21. Będzie można tutaj kupić na przykład biżuterię z bursztynu, różnego rodzaju ozdoby, odzież, miody pitne, lokalne potrawy. Swoje kolekcje zaprezentują kolekcjonerzy, filateliści, numizmatycy i fani staroci.

Jarmark Świętojański w Poznaniu 2021: Jedzenie, rękodzieło i...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski