W Poznaniu upamiętniono 104. rocznicę rozejmu w Trewirze

Gabriela Puczyłowska
Gabriela Puczyłowska
W czwartek obyła się uroczystość wspominająca to wydarzenie. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
W czwartek obyła się uroczystość wspominająca to wydarzenie. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Adam Jastrzębowski
Przy skwerze Ferdynanda Focha odbyły się obchody 104. rocznicy podpisania rozejmu kończącego I Wojnę Światową oraz Powstanie Wielkopolskie, uznającego Polaków za zwycięzców. Posadzono także drzewko (lipę) na cześć marszałka Focha, który przyczynił się do podpisania tego dokumentu.

W czwartek, 16 lutego na rogu ulic Matejki i Wyspiańskiego spotkali się przedstawiciele władz miejskich, samorządowych i administracyjnych, a także służby mundurowe, harcerze, historycy i młodzież. Spotkanie to miało upamiętnić dzień - 16.02.1919 r. - podpisania w Trewirze traktatu rozejmowego pomiędzy Ententą a Republiką Weimarską. Dokument ten zakończył I Wojnę Światową oraz Powstanie Wielkopolskie, uznając Polaków za zwycięzców. Do podpisania tego traktatu, znacząco przyczynił się Ferdynand Foch, na którego cześć zasadzono symboliczne drzewko - lipę.

Podczas wydarzenia głos zabrali m.in.: prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego - Tadeusz Musiał, zastępca prezydenta miasta Mariusz Wiśniewski, konsul honorowy Francji w Poznaniu Igor Kraszewski, czy wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

Wielkie zwycięstwo Polaków. Rozejm w Trewirze

Rozejm w Trewirze miał zakończyć agresję panującą pomiędzy Niemcami a Polską. Niestety walki toczyły się dalej. Zakończył je dopiero traktat wersalski.

- W lutym 1919 roku podpisano rozejm w Trewirze. Wydarzenie to zapisało się na kartach historii

- mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Dodał, że chociaż dokument ten nie zlikwidował zagrożenia dla Polski ze strony Niemiec, dla mieszkańców poznańskiej i wielkopolskiej ziemi to symbol zwycięstwa.

Marszałek Ferdynand Foch i jego wpływ na dzieje Polski

Foch urodził się 2 października 1851 roku. Był francuskim dowódcą i teoretykiem wojskowym. W 1923 roku stał się marszałkiem Polski. Przewodniczył Radę Wojenną Sprzymierzonych oraz działał jako naczelny wódz Sił Sprzymierzonych.

Jego osoba znacząco wpłynęła na dzieje Polski. Dzięki niemu w 1919 roku podpisano rozejm w Trewirze, który zakończył Powstanie Wielkopolskie.

- Marszałek Foch to nie tylko doskonały przywódca wojskowy, ale również wybitny strateg. Dzięki jego działaniom zmuszono Niemców do podpisania rozejmu w Trewirze. Gdy w 1923 roku przyjechał do naszego miasta, poznaniacy witali go okrzykami "nasz wybawca". Zgadzam się z tym określeniem i bardzo bym chciał, aby pamięć o nim nigdy nie zgasła

- mówił Tadeusz Musiał, prezes zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Uroczyste zasadzenie drzewa

Podczas uroczystości odbyło się symboliczne zasadzenie lipy przez jej uczestników. Drzewo te ma przypominać o wpływie Ferdynanda Focha na dzieje Polski, akcie odwagi, którym była walka o wolność oraz o nadziej, która nigdy nie powinna wygasnąć.

To druga, tak ważna lipa w poznańskim krajobrazie miejskim. Ta pierwsza posadzona została przez samego marszałka Focha w 1923 roku. Wydarzenie to miało miejsce podczas jego wizyty na poligonie w Biedrusku. Niestety obecnie drzewa tego już nie ma.

Uroczystość zakończyła się odczytaniem fragmentów wiersza Paula Eluarda pt. "Wolność" przez uczennice I LO im. Karola Marcinkowskiego, w dwóch wersjach językowych (polskiej i francuskiej).

"Wolność"
Na moich zeszytach szkolnych
Na pulpicie i na drzewach
Na piasku na czystym śniegu
Piszę twoje imię
Na przeczytanych stronnicach
Na każdej stronnicy pustej
Skale, krwi, papierze, prochu
Piszę twoje imię
Na zdrowiu odzyskanym
Na groźbie która minęła
I na nadziei bez wspomnień
Piszę twoje imię
I mocą jednego słowa
Zaczynam na nowo życie
Przyszedłem na świat by cię
poznać
By imię twe wymówić
Wolność

P. Eluard

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie