MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu upamiętniono 104. rocznicę rozejmu w Trewirze

Gabriela Puczyłowska
Gabriela Puczyłowska
W czwartek obyła się uroczystość wspominająca to wydarzenie. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
W czwartek obyła się uroczystość wspominająca to wydarzenie. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Adam Jastrzębowski
Przy skwerze Ferdynanda Focha odbyły się obchody 104. rocznicy podpisania rozejmu kończącego I Wojnę Światową oraz Powstanie Wielkopolskie, uznającego Polaków za zwycięzców. Posadzono także drzewko (lipę) na cześć marszałka Focha, który przyczynił się do podpisania tego dokumentu.

W czwartek, 16 lutego na rogu ulic Matejki i Wyspiańskiego spotkali się przedstawiciele władz miejskich, samorządowych i administracyjnych, a także służby mundurowe, harcerze, historycy i młodzież. Spotkanie to miało upamiętnić dzień - 16.02.1919 r. - podpisania w Trewirze traktatu rozejmowego pomiędzy Ententą a Republiką Weimarską. Dokument ten zakończył I Wojnę Światową oraz Powstanie Wielkopolskie, uznając Polaków za zwycięzców. Do podpisania tego traktatu, znacząco przyczynił się Ferdynand Foch, na którego cześć zasadzono symboliczne drzewko - lipę.

Podczas wydarzenia głos zabrali m.in.: prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego - Tadeusz Musiał, zastępca prezydenta miasta Mariusz Wiśniewski, konsul honorowy Francji w Poznaniu Igor Kraszewski, czy wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

od 16 lat

Wielkie zwycięstwo Polaków. Rozejm w Trewirze

Rozejm w Trewirze miał zakończyć agresję panującą pomiędzy Niemcami a Polską. Niestety walki toczyły się dalej. Zakończył je dopiero traktat wersalski.

- W lutym 1919 roku podpisano rozejm w Trewirze. Wydarzenie to zapisało się na kartach historii

- mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Dodał, że chociaż dokument ten nie zlikwidował zagrożenia dla Polski ze strony Niemiec, dla mieszkańców poznańskiej i wielkopolskiej ziemi to symbol zwycięstwa.

Marszałek Ferdynand Foch i jego wpływ na dzieje Polski

Foch urodził się 2 października 1851 roku. Był francuskim dowódcą i teoretykiem wojskowym. W 1923 roku stał się marszałkiem Polski. Przewodniczył Radę Wojenną Sprzymierzonych oraz działał jako naczelny wódz Sił Sprzymierzonych.

Jego osoba znacząco wpłynęła na dzieje Polski. Dzięki niemu w 1919 roku podpisano rozejm w Trewirze, który zakończył Powstanie Wielkopolskie.

- Marszałek Foch to nie tylko doskonały przywódca wojskowy, ale również wybitny strateg. Dzięki jego działaniom zmuszono Niemców do podpisania rozejmu w Trewirze. Gdy w 1923 roku przyjechał do naszego miasta, poznaniacy witali go okrzykami "nasz wybawca". Zgadzam się z tym określeniem i bardzo bym chciał, aby pamięć o nim nigdy nie zgasła

- mówił Tadeusz Musiał, prezes zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Uroczyste zasadzenie drzewa

Podczas uroczystości odbyło się symboliczne zasadzenie lipy przez jej uczestników. Drzewo te ma przypominać o wpływie Ferdynanda Focha na dzieje Polski, akcie odwagi, którym była walka o wolność oraz o nadziej, która nigdy nie powinna wygasnąć.

To druga, tak ważna lipa w poznańskim krajobrazie miejskim. Ta pierwsza posadzona została przez samego marszałka Focha w 1923 roku. Wydarzenie to miało miejsce podczas jego wizyty na poligonie w Biedrusku. Niestety obecnie drzewa tego już nie ma.

Uroczystość zakończyła się odczytaniem fragmentów wiersza Paula Eluarda pt. "Wolność" przez uczennice I LO im. Karola Marcinkowskiego, w dwóch wersjach językowych (polskiej i francuskiej).

"Wolność"
Na moich zeszytach szkolnych
Na pulpicie i na drzewach
Na piasku na czystym śniegu
Piszę twoje imię
Na przeczytanych stronnicach
Na każdej stronnicy pustej
Skale, krwi, papierze, prochu
Piszę twoje imię
Na zdrowiu odzyskanym
Na groźbie która minęła
I na nadziei bez wspomnień
Piszę twoje imię
I mocą jednego słowa
Zaczynam na nowo życie
Przyszedłem na świat by cię
poznać
By imię twe wymówić
Wolność

P. Eluard

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski