W sobotę trzeci raz przegrali koszykarze Biofarmu, a w niedzielę drugi raz koszykarki Enea AZS. W Ostrowie i Poznaniu szykują się zmiany

Czy Paweł Blechacz poprowadzi jeszcze koszykarzy Biofarmu Basket Poznań w środowych derbach w hali CityZen (początek o godz. 19) z Polonią Leszno? Fot. Beata Brociek
Drużyny koszykarzy z Poznania (I liga) i Ostrowa (BLK) w tym sezonie dzielą tylko poziomy rozgrywek. Obie ekipy rozpoczęły sezon od trzech porażek i obie muszą walczyć z przełamaniem kryzysowej sytuacji. BM Slam Stali może być trochę łatwiej niż Biofarmowi, bo ostrowianie szykują nowy desant amerykański. Poza tym do dymisji podał się już trener Jacek Winnicki. Inna sprawa, że pozycja trenera Pawła Blechacza w Biofarmie też już jest bardzo osłabiona. Drugiej porażki doznały też koszykarki Enei AZS, tym razem przegrywając ze Ślęzą we Wrocławiu. W ekipie akademiczek zadebiutowała wychowanka Enei AZS Gorzów, Daria Stelmach. O odwołaniu trenera Elmedina Omanica nic nam nie wiadomo i raczej się go nie spodziewamy...

Mecz Stalówki w Radomiu od początku był wyrównany. W drugiej kwarcie BM Slam Stal krok po kroku odrabiała straty - po zagraniu Jarosława Mokrosa przegrywała już tylko dwoma punktami. Po chwili rzut Pauliusa Dambrauskasa pozwolił tej ekipie na zdobycie małej przewagi.

Trzecią kwartę ekipa z Ostrowa Wlkp. rozpoczęła od serii 14:2 po akcjach Dambrauskasa i Threatta, dzięki czemu powoli zaczęła przejmować kontrolę nad spotkaniem. W ostatniej kwarcie goście długo mieli spore problemy z konstruowaniem ofensywy, ale ciągle utrzymywali bezpieczną przewagę. Półtorej minuty przed końcem radomianie przegrywali jednak tylko punktem. W samej końcówce ostrowianie popełniali błędy, a kluczową akcję 2+1 wykończył Camphor.

- W czwartej kwarcie wygrywaliśmy różnicą 12 punktów. Wypuściliśmy jednak zwycięstwo z rąk. Teraz musimy razem wyjść z tego kryzysu – przyznał Jarosław Mokros, kapitan Stalówki, nie wiedząc jeszcze, że o przełamanie złej passy on i koledzy będą się starać już bez Jacka Winnickiego.

Natomiast pruszkowianie przed przyjazdem do Poznania przypomnieli na Twitterze, wygraną z ostatniej kolejki rundy zasadniczej poprzedniego sezonu. No i okazało się, że mieli rację...

W drugiej kwarcie goście w hali CityZen prowadzili już różnicą 19 punktów i wydawało się , że krzywda im się nie stanie. Poznaniacy jednak, niesieni niesamowitym dopingiem, zdołali wyjść na prowadzenie w czwartej kwarcie. W końcówce gracze Biofarmu, poza Marcinem Fliegerem, sprawiali wrażenie zahipnotyzowanych. Nie trafiali z dystansu, nie wchodzili pod kosz, nie podejmowali ryzyka. Tymczasem przyjezdnym wychodziło prawie wszystko, o czym najlepiej świadczyła trójka z 9 m Mateusza Szczypińskiego.

Przełamali się natomiast leszczynianie, wygrywając u siebie z Nysą. Ekipa Radosława Hyżego w środę przyjedzie do Poznania na derbowe spotkanie z Biofarmem (początek w hali CityZen o godz. 19).

BL: Hydro-Truck Radom – BM Slam Stal Ostrów 80:74 (24:16, 13:18, 14:28, 29:12)
Stal: Threatt 15 (2), Mokros 11 (3), Dambrauskas 11 (1), Żołnierewicz 9 (1), Gates 2 oraz Garbacz 10 (3), Jevtović 8, Szymkiewicz 8 (1).

BLK: Ślęza Wrocław – Enea AZS Poznań 78:43 (15:12, 19:11, 14:8, 30:12)
Enea: Mfutila 9, Pawlak 7, Wdowiuk 6, Parzeńśka 5, Calloway 5, Zivadinovic 5, Miletic 4, Stefańczyk 2, Banaszak 0, Rogozińska 0, Nowicka 0, Stelmach 0.

I liga mężczyzn: Biofarm Basket Poznań – ZB Pruszków 69:78 (15:23, 15:21, 23;14, 16:20)
Najwięcej dla Biofarmu: D.Bręk 20, Flieger 13,Tomaszewski 10, M.Bręk 8.

Timeout Polonia Leszno – Zetkama Nysa Kłodzka 79:64 (19:15, 24:16, 18:18, 18:15)
Najwięcej dla Polonii:Chanas 23, Pabian 17.

I liga kobiet: Enea AZS II Poznań – CTL Zagłębie Sosnowiec 73:84 (17:33, 27:18, 10:16, 19:17)
Najwięcej dla Enei: Banaszak 19, Nowicka 14, Rogozińska 13, Wdowiuk 9.